Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Pracownicy mogą nie mieć wyboru. Będą na nich czekać gorszej jakości i słabo opłacane wakaty

44
Podziel się:

Zgodnie z nowym raportem Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), obecne globalne spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie zmusi większą liczbę pracowników do zaakceptowania gorszej jakości, słabo opłacanych miejsc pracy - informuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Pracownicy mogą nie mieć wyboru. Będą na nich czekać gorszej jakości i słabo opłacane wakaty
42 proc. zatrudnionych obawia się utraty pracy (PAP, Grzegorz Micha�owski)

OPZZ za Światową Prognozą Zatrudnienia i Spraw Społecznych informuje, że globalny wzrost zatrudnienia wyniesie tylko 1  procent w 2023 roku, mniej niż połowę poziomu z 2022 roku. Globalne bezrobocie ma nieznacznie wzrosnąć w 2023 roku o około 3 miliony, do 208 milionów.

Jakość miejsc pracy kluczowym problemem

"Dekada postępów w ograniczaniu ubóstwa załamała się podczas kryzysu COVID-19. Pomimo początkowego ożywienia w 2021 roku, ciągły brak lepszych możliwości zatrudnienia prawdopodobnie się pogłębi" - to fragment badania opblikowany przez OPZZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzydziestoczteroosobowe klasy, praca na kilka zmian. Wiceszef ZNP: dramat w szkołach

Związek podkreśla: spowolnienie oznacza zagrożenie zaakceptowania pracy o niższej jakości, często bardzo nisko płatną, niekiedy o niewystarczającej liczbie godzin.

OPZZ zwraca także uwagę, że ceny rosną szybciej niż nominalne dochody z pracy, kryzys związany z kosztami utrzymania może spowodować, że więcej osób popadnie w ubóstwo.

42 proc. zatrudnionych obawia się utraty pracy

Odsetek osób zatrudnionych obawiających się utraty pracy wzrósł w Polsce na koniec 2022 r. do 42 proc. z 27,7 proc. na początku roku - wynika z raportu "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań", przygotowanego dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

"Staliśmy się też mniej optymistyczni co do wynagrodzeń - odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc. w listopadzie 2022 r., przy czym podwyżek oczekują przede wszystkim osoby w wieku 18-24 lata" - zaznaczono w raporcie.

W raporcie powołano się też na agencję rekrutacyjną Antal, która przeanalizowała, co czeka osoby aktywne zawodowo w nadchodzących miesiącach. "Pracodawcy nie będą w stanie zrekompensować pracownikom wysokiej inflacji" - zaznaczono. W opinii ekspertów 2023 r. to prawdopodobnie okres, w którym spodziewać się też należy więcej osób poszukujących pracy - "76 proc. osób, które nie są zadowolone z dotychczasowej sytuacji w miejscu pracy, aktywnie przegląda nowe ogłoszenia".

Według danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1 proc., czyli tyle samo, co we wrześniu i październiku. Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 5,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Dajdajdaj
rok temu
Mam 68 ale na gwałt to z chenciom
Kinga
rok temu
Na gwałt ??? To ja lecę , pędzę.
Ohdgf
rok temu
Pis niszczy ludzi przedsiębiorczych jak tylko się da. Przedsiębiorca też ma wzrost kosztów więc jakim cudem ma ludziom lepiej zapłacić. Predzej pozwalnia kogo się da. Przecież wiadomo było że to pisowstwo skończy sie bezrobociem.
rbdfx
rok temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrezbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
gosc
rok temu
Niech sie ociepli to bedziecie mieli fige a nie pracownikow.praca za granica czeka...
...
Następna strona