Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Prawie połowa nauczycieli chce odejść z pracy. Ratusz pokazał wyniki badań

596
Podziel się:

W stołecznym ratuszu przedstawiono pierwsze wyniki badań na temat warszawskich nauczycieli. - Sytuacja jest zła, a nawet dramatyczna - powiedziała wiceprezydent Renata Kaznowska, cytowana przez portal tvn24.pl. Jak się okazuje, prawie połowa nauczycieli nosi się z zamiarem odejścia z pracy w szkole.

Prawie połowa nauczycieli chce odejść z pracy. Ratusz pokazał wyniki badań
Niemal połowa nauczycieli biorących w badaniu deklaruje, że myśli o zmianie zawodu. (Zdj. ilustracyjne) (East News, STANISLAW KOWALCZUK)
bFfKtnVh

Warszawskie szkoły i placówki oświatowe zatrudniają ponad 31 tys. nauczycieli. W badaniu na zlecenie ratusza i Uniwersytetu Warszawskiego wzięło udział 828 pedagogów. Zaprezentowano tylko częściowe wyniki, ponieważ badanie jest częścią projektu, w którym uczestniczą też uczelnie wyższe z Walii i Turcji.

Jak pisze portal, nauczyciele pytani o powody podjęcia pracy w szkole, najczęściej wymieniali: zainteresowania i predyspozycje, pracę z dziećmi, stabilność zatrudnienia, liczbę godzin dydaktycznych i pracę na rzecz społeczeństwa. Jednak niemal połowa nie jest z tej pracy zadowolona.

Zobacz także: Co z podwyżkami dla nauczycieli? Wiceminister podał kwoty
bFfKtnVj

Nauczyciele odchodzą z pracy. Powody

Wśród rzeczy, które najbardziej demotywują ich w codziennej pracy, biorący udział w badaniu nauczyciele wymieniali:

  • wynagrodzenia (75 proc.),
  • trudności we współpracy z rodzicami (49 proc.),
  • warunki wykonywania pracy (29 proc.).
bFfKtnVp

"49 proc. badanych przyznało, że myśli o zmianie zawodu" - pisze tvn24.pl. W odpowiedziach wskazują na spadek rangi zawodu nauczyciela w społeczeństwie, niskie zarobki, brak perspektyw, a także negatywny wpływ na zdrowie, kondycję psychiczną i relacje rodzinne.

Sytuacja jest zła, a nawet dramatyczna. Mamy niemal dwa tysiące wakatów, kolejnych pięć tysięcy nauczycieli już jest na emeryturze lub ma do niej uprawnienia. Do tego przed nami kolejne trudności, między innymi kumulacja roczników w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i pomysły ministra Czarnka dążące do centralizacji oświaty - komentuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
bFfKtnVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(596)
KIN
2 dni temu
A Ty taką wypowiedzią co sobą prezentujesz?
Ali
4 dni temu
Bardzo dobrze
Prywaciarz
7 dni temu
No to wio
bFfKtnVL
65+
7 dni temu
Już to widzę
Tomasz Gwóźdź
1 tyg. temu
Na szczęście minister Czarnek już podpisuje umowy, które pozwolą wymienić polskich nauczycieli leni i nierobów na ukraińskich nauczycieli z prawdziwego zdarzenia. Nareszcie edukacja w Polsce będzie na przyzwoitym poziomie! Brawo panie ministrze!
...
Następna strona