Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Premier Mateusz Morawiecki: decyzja ws. 30-krotności składki na ZUS po wyborach

65
Podziel się:

Dopiero po wyborach zapadnie decyzja co do 30-krotności składki na ZUS. Jak zapewnia premier, ta kwestia została ujęta w projekcie budżetu na przyszły rok, a Sejm "zdecyduje o jej kształcie".

Zniesienie 30-krotności składki na ZUS. Premier Morawiecki: decyzja po wyborach
Zniesienie 30-krotności składki na ZUS. Premier Morawiecki: decyzja po wyborach (PAP)

Decyzja w sprawie zniesienia 30-krotności składki na ZUS zapadnie po wyborach, o czym powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią, cytowaną przez PAP. - My ujęliśmy tę kwestię w ustawie budżetowej zaproponowanej Sejmowi, ale oczywiście Sejm ostatecznie zadecyduje, jaki będzie kształt tej ustawy – dodał premier.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. zniesienia 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. To rozwiązanie ma jednak poważne wady. Jak pisze "Rzeczpospolita", uderzy bowiem w usługi finansowe, rynek specjalistów i ekspertów, których i tak w Polsce wciąż nie ma za dużo. Zniesienie tzw. 30-krotności ZUS podwyższy koszty pracy, co z kolei zmniejszy atrakcyjność naszego kraju do prowadzenia działalności przez zagraniczne firmy.

Pomysł dzieli też rząd. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zadeklarował, że po wyborach nie dojdzie do podwyżek składek ZUS. - Nie ma takiego planu i tego nie zrobimy. Ręczę za to swoją wiarygodnością. Gdyby było inaczej, podałbym się do dymisji - zapewnił.

Obecnie składki emerytalne płaci się do momentu, aż ktoś osiągnie limit 142 tys. 950 zł, co daje miesięczną pensję brutto w wysokości 12 tys. zł. Ten zapis istnieje dlatego, aby najlepiej zarabiający przedsiębiorcy wzięli swoją przyszłość w swoje ręce i aby ZUS nie musiał im wypłacać kosmicznie wysokich świadczeń, które mogłyby zrujnować system. Tymczasem Ministerstwo Finansów oszacowało, a swoje szacunki zawarło w ustawie budżetowej, że zniesienie wspomnianego limitu dałoby kasie państwa dodatkowo 5 mld zł.

Zobacz także: Obejrzyj: 30-krotność składek ZUS. Minister tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
mell
3 lata temu
po co nerwy wybory pokaza ze PIS wygra 3x hahaha
osa<<<<
3 lata temu
JA WIEM JEDNO JAK CHCE SIE MIEĆ EMERYTURE TO NAEŻY PŁACIC OD SKŁADEK NALICZAJA EMERYTURY , MAŁO WPŁYNIE MAŁA BEDZIE EMERYTURA oczwiście należy składki płacić do sumy okreslonej przez Sejm by potem nie szokowac wielkościa świadczenia to powinien ustalać SEJM ! i nikt nie powinien otrzymywać wysokich emerytur czy rent , nie może byc kominów bo przecież na wysokich stanowiskach maja teraz szokowe wynagrodzenia i co potem beda wysokie swiadczenia z ZUS ? to ZUS tego rzeczywiście nie wytrzyma ! wszystko na zdrowy rosądek trzeba robić
anka
3 lata temu
ODWROTNIE - ZERO składek do np 25.000 a powyżej tego składki aż do najwyższych zarobków
Balbina
3 lata temu
Sustem rujnuje mundurówka i grupy uprzywilowane!!!!!!!
Krzys
3 lata temu
Decyzja juz jest skoro maja budzet!!!!!!!!!!beda nas Pracujacych Okradac!!!!!!!! Tylko glupi na nich Zagosuje!!!!!!!!!
...
Następna strona