Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Premier zaapelował do sklepów o obniżenie cen. Branża handlowa odpowiada Morawieckiemu

767
Podziel się:

Obniżka stawki VAT nie powstrzyma wzrostu cen z uwagi na koszty produkcji i galopującą inflację, może tylko ten wzrost cen nieco spowolnić - ocenia Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl. Premier zaapelował do sklepów o obniżenie cen o 5 proc.

Premier zaapelował do sklepów o obniżenie cen. Branża handlowa odpowiada Morawieckiemu
Mateusz Morawiecki zaapelował, by wraz z obniżką podatku VAT na żywność, sklepy obniżyły ceny. (East News, Piotr Molecki)

Szefowa POHiD zapowiada, że sklepy obniżą stawkę VAT na podstawowe artykuły. - Handel dostosuje się do przepisów prawa i obniży stawkę VAT do 0 proc. na artykułach spożywczych objętych 5 proc. stawką VAT - mówi portalowi Juszkiewicz.

Niemniej jednak poziom cen nie zależy od polityki cenowej handlowców. Przy tak drastycznym wzroście kosztów produkcji wynikających ze wzrostu cen energii i gazu producenci podnoszą ceny, tak więc trudno mówić o obniżce cen w sklepach - podkreśla prezes POHiD.

Zaznacza, że po obniżeniu podatku VAT, w sklepach automatycznie nie będzie taniej. - Obniżka VAT nie jest jednoznaczna z obniżką cen, gdyż czynniki drastycznie zwiększyły koszty produkcji i są o wiele wyższe niż 5 proc. obniżka VAT. Regularne promocje w sklepach stanowią dziś źródło realnych oszczędności w domowych budżetach wielu polskich rodzin - dodaje.

Zobacz także: Obniżka VAT może być przedłużona? Jasna deklaracja rzecznika rządu

Premier apeluje do sklepów o obniżenie cen

Jej zdaniem efekt skali sprawia, że obniżki mogą być bardziej widoczne w sklepach wielkopowierzchniowych niż w tych małych, niezależnych placówkach handlowych. Podkreśla, że handel ma ograniczone możliwości wpływania na poziom cen.

W obecnej sytuacji poziom cen nie zależy od polityki cenowej sieci, tylko jest podyktowany trudnym otoczeniem gospodarczym i handel nie może ponosić odpowiedzialności za czynniki wzrostu cen od niego niezależne. Podwyżka cen towarów przez producentów spowodowana choćby dużymi wzrostami cen energii oznacza wyższe ceny na półkach sklepowych i handel w żaden sposób nie jest w stanie zamrozić wzrostu cen - stwierdza Renata Juszkiewicz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(767)
Jan
2 lata temu
Obnizyc o 2/3 pensje posłów, ministrów, prezesów spółek skarbu państwa i te pieniądze przywrócić spoleczenstwu
Komonk
2 lata temu
Wina będzie sklepikarzy że ceny wzrosły a VAT spadł. Ktoś musi być winny w TVP. A to że sklepikarze nie wiedzą skąd mają wziąść pieniądze na gaz to już cisza
xxxl
2 lata temu
sklepy obniżą ceny jak oszust dopłać jak coś się robi to trzeba myśleć to nie przekręt z klechom gruntów kościelnych gdzie rada kościoła nie wyraziła zgody na sprzedaż
Rychu
2 lata temu
Apelujemy do Morawieckiego i jego rządu aby obniżyli sobie pensje.Z góry dziękujemy!
Szogun
2 lata temu
Morawiecki niech spada do Izraela dla takich nie ma miejsca w Polsce
...
Następna strona