Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
A.Z.
|
aktualizacja

Program "Mój Prąd" popularny na południu Polski

4
Podziel się

Śląsk najbardziej korzysta z programu "Mój Prąd". W tym regionie powstały instalacje fotowoltaiczne o największej mocy. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) program cieszy się dużym zainteresowaniem także w innych południowych województwach.

Program "Mój Prąd" popularny na południu Polski
(pixabay.com)
bEpPSyTF

Eksperci PIE zwrócili uwagę, że na koniec I kwartału 2020 r. łączna zainstalowana moc mikroinstalacji fotowoltaicznych (do 50 kW) wynosiła w Polsce niemal 1300 MW, a głównym instrumentem wsparcia zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznych jest obecnie program "Mój Prąd".

W ciągu niespełna roku jego funkcjonowania całkowita liczba złożonych wniosków wyniosła 73 tys. i obejmowała projekty o łącznej mocy przeszło 400 MW. "Oznacza to, że niemal 1/3 mocy zainstalowanych powstała przy wsparciu programu - czytamy w "Tygodniku Gospodarczym PIE", cytowanym przez PAP.

Najwyższą łączną moc instalacji fotowoltaicznej wspartej w ramach programu odnotowuje Śląsk (38 MW), a najniższą - Podlasie (6 MW). PIE zwraca jednak uwagę, że dysproporcje te są mniejsze, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę mieszkańców poszczególnych województw.

bEpPSyTH

Zobacz: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

W wykorzystaniu programu do wsparcia montażu instalacji fotowoltaicznych przodują województwa małopolskie, śląskie i opolskie. W "ogonie" są zaś: zachodniopomorskie, lubelskie i podlaskie.

PIE, powołując się na szacunki Instytutu Energetyki Odnawialnej, podał, że rynek fotowoltaiki mógłby osiągnąć w 2025 r. przyrost niemal 8 GW, z czego połowa oparta byłaby na mikroinstalacjach. - W ten sposób zrównałby się on niemal z tempem rozwoju rynku izraelskiego, ukraińskiego i saudyjskiego, dla których przyrost mocy w latach 2020-2024 szacuje się w optymistycznym scenariuszu na 8 GW - napisano. Te trzy kraje plasują się na ostatnich pozycjach wśród dwudziestu krajów o najszybszym spodziewanym wzroście rynku fotowoltaiki.

bEpPSyTN

"Mój Prąd" to rządowy program wsparcia budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpPSyUi
KOMENTARZE
(4)
polak z Sydne...
rok temu
Bzdury wciskaja ludziom ze beda miec prad za darmo. Mieszkam w Australii gdzie slonca jest bardzo duzo ale po zamontowaniu paneli rachunki za energie elektryczna spadlay o 25%. Po obliczeniu ile zainwestowalismy w zamontowanie panel wiemy ze dopiero po 5-6 latach zjawia sie prawdziwe oszczednosci bo na razie wraca sie ZAIWESTOWANA KWOTA. Przy pelnym sloncu panela daja okolo 3 (trzy)kW przez okolo 3do5 godzin a rano i wieczorem okolo 1 kW przez 5-6 godzin, a gdy jest pochmurny dzien to wszystkie panele daja raptem 200 lub 300 Wat. Ile slonca jest w Polsce ? Trzeba policzyc czy oplaca sie taka inwestycja bo zanim sie wroca zainwestowane peiniazki to te panele beda juz do wymiany.
Prof. docent
rok temu
Nie można porównywać w tej kategorii tempa rozwoju Polski i Arabii Saudyjskiej. Oni mają bliżej do Słońca.
pis-men
rok temu
Przecież to ukryta opcja niemiecka. Czemu w ogóle rzond ich dotuje?????
bEpPSyUj
-./
rok temu
a kiedy Śląsk nie brał tych piniędzy? Za Gierka otrzymywali dotacje że każdy by chciał miec takie pensje dzisiaj kierują sie tym samym co za Gierka mimo że są teraz zaniedbania stoją o niebo od innych rejonów Polsk