Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Mój Prąd" - startuje kolejny nabór. Kto może wziąć udział w programie? Jak złożyć wniosek?

59
Podziel się

Polacy polubili program "Mój Prąd". W jego ramach dofinansowano budowę niemal 18 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Suma pieniędzy wdrożonych na te inwestycje wyniosła 90 mln złotych. Kolejny nabór startuje 13 stycznia.

"Mój Prąd". Chętni mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji kwotą maksymalnie 5 tys. złotych.
"Mój Prąd". Chętni mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji kwotą maksymalnie 5 tys. złotych. (Pixabay.com)
bDfyzvCJ

"Mój Prąd" to rządowy program wsparcia budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Program skierowany jest do gospodarstw domowych i według szacunków może z niego skorzystać 200 tys. osób.

W pierwszym naborze do programu udało się łącznie dofinansować 17,5 instalacji PV. Kwota dotacji zamknęła się w sumie 90 mln złotych. Drugi nabór startuje od poniedziałku 13 stycznia 2020 roku.

"Mój Prąd". Kto może wziąć udział w programie? Terminy składania wniosków

Termin składania wniosków w ramach drugiego naboru mija 18 grudnia 2020 roku - przypomina portal next.gazeta.pl. W budżecie programu znajduje się cały czas ponad 900 mln złotych, dlatego nie ma obawy, że fundusze programu "Mój Prąd" szybko się wyczerpią.

bDfyzvCL

Obejrzyj: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

Wnioski należy złożyć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Można je złożyć na papierze, jak i drogą elektroniczną.

Trzeba się wykazać funkcjonowaniem i istnieniem instalacji fotowoltaicznej, czyli po zamontowaniu takiej instalacji należy przysłać do nas wniosek. Jest on bardzo krótki - dwie strony plus załącznik oraz okazać kopię faktury zapłaty, a także zaświadczenie, że instalacja została przyłączona do dystrybutora, czyli. tzw. zakładu energetycznego - tłumaczył Artur Michalski, cytowany przez Portal Samorządowy.

bDfyzvCR

Więcej informacji znaleźć można na stronie mojprad.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDfyzvDm
KOMENTARZE
(59)
pietrek
9 miesięcy temu
Co do kasy za instalację 5kw to nie trzeba wcale takich pieniędzy wydawać jak piszecie. Kwota 22 tys zł to kasa z zarobkiem firm które. chcą was obrabować. Falownik do instalacji 2kw kosztuje 2,5 tys zł a koszt nowych paneli 2 kw to około 3-4 tys zł. Do tego dochodzą mocowania i przewody ale to nie są drogie sprawy. Czyli tak już na dobrym sprzęcie koszt całości to około 7 tys zł za instalację 2kw. Do tego bierzecie zwykłego elektryka z uprawnieniami sep E czyli z eksploatacją który wam to podepnie za parę złotych. Panele jak ktoś bystry to zamontuje sam. Czyli macie nawet 8tys po zwrocie połowy czyli czterech mamy instalację za 4 tys zł która zwróci się w 4-5 lat. A potem podwyżki was nie interesują. Trzeba pamiętać żeby podzespoły kupować z instrukcją i certyfikatem CE w języku polskim lub tłumaczonymi na polski przez tłumacza przysięgłego bo mogą nie przyjąć w energetyce. Potem trzy strony prostego wniosku i gotowe. Ale jak ktoś chce być wyssany z kasy to kto bogatemu zabroni. A i elementy muszą być nowe i mieć 10 lat gwarancji producenta bo nie zwrócą kasy .Pozdrawiam.
enea
9 miesięcy temu
ja potrzebuję 8-10KW, koszt ponad 40000 zł, 5000 zł dotacji to 12,5 procent wartości inwestycji...trochę mało, powinno być w granicach 50 procent, ale wtedy nie starczy na 500 plus i koło się zamyka...
lex
9 miesięcy temu
5.000 zł zwrotu też jest problematyczne, ktoś dostał? ja czekam już 4 miesiąc i nic
bDfyzvDn
Myszkowianin
9 miesięcy temu
Bzdura 5 tys zł przysługuje non stop Koszt instalacji 5 kw to 25 tys zł wiec jakie 50% W miejscowości Myszków śląskie było dofinansowania do 80% kolejka Chętnych 1000 lub więcej dostało dofinansowanie w pierwszej kolejności rodziny bliskich urzędników urzędnicy a Pan Burmistrz mówił ze jak ktoś wciśnie rodzinkę po znajomosci to wyciągnie konsekwencje bzdura Łapówki układy znajomosci
hela
9 miesięcy temu
5000 śmieszna suma.
Najnowsze komentarze (59)
MK
6 miesięcy temu
Od 1 lutego 2020r. Tauron podniósł mi ceny za prąd o 23% - umowa bezterminowa. A w przyszłości są przewidywane dalsze podwyżki. Więc biorę te 5 tyś. i w ubiegłym tygodniu zamontowałem instalację 4,5 kWp za 23'120 zł. Wcześniej zebrałem 5 wycen od 5 firm - ta była najkorzystniejsza pod względem jakość/cena. Po ulgach (5 tyś. Mój Prąd i około 3 tyś. z PIT-37) zwróci się w 9 lat. Gwarancja na panele 15 lat oraz gwarancja na 80% sprawności paneli po 25 latach. Te 20 - 30 lat powinno popracować, a jak się coś zepsuje to na pewno nie wszytko jednocześnie - więc to już nie będą takie koszta. Hejtują pewnie ludzie z bloków, co nie mają jak uciec przed rachunkami za prąd. Ale spółdzielnie też montują takie instalacje, wcześniej były solary na grzanie wody.
uwaga pulapka
9 miesięcy temu
1szy nabor maciupci to zrobili 2gi...pisobanderio nie kazdy taki glupi ja wy!
Mononykus
9 miesięcy temu
Korzystając z programu mój prąd oraz ulgi podatkowej możemy uzyskać zwrot z inwestycji to przy obecnych cenach za prąd możemy uzyskać zwrot z inwestycji nawet w okresie 4-5 lat. Można to sobie sprawdzić korzystając z kalkulatora na stronie Solartime.
guma
9 miesięcy temu
Mechanizm jest prosty. Napędzić klientów, a za trzy lata zamiast zysku będzie trzeba dokładać do każdego kw. Opłacać się będzie tylko dużym instalacjom powyżej 35 i więcej kw.
d.d
9 miesięcy temu
Czyli tak jak z termomodernizacją, nic dla nowych!!!!
Trady
9 miesięcy temu
Dotacja 50% ale nie więcej jak 5000 zł. To co to ma być za iluzja. Przeciętna instalacja na potrzeby gospodarstwa domowego to koszt minimum 20 000 zł. Porządna instalacja to koszt około 27 000,00 zł. To co to za dotacja? Śmiech:)
wanda
9 miesięcy temu
to nie rządowy program tylko kasa z UE. pinokio karę miał zapłacić za brak dotacji więc wybrał dotacje a firmuję tu swoją wspaniałomyślność - typowo pisowskie prostactwo !
NIE CHCĘ
9 miesięcy temu
5 tyś i upierdliwości z tą instalacją .
bDfyzvDf
D J
9 miesięcy temu
"W pierwszym naborze do programu udało się łącznie dofinansować 17,5 instalacji PV. Kwota dotacji zamknęła się w sumie 90 mln złotych." - wychodzi ponad 5 mln zł na jedną instalację. Przy obecnej ekipie rządzącej, na takie warunki może liczyć tylko Rydzyk :)
suweren II so...
9 miesięcy temu
No to jest jakaś ściema te 5 000 nie starczy nawet na VAT z instalacji która ma mieć ręce i nogi. ( 25-25 tyś. )
yellowcar
9 miesięcy temu
Podatnik sam jesteś patologią.
lee
9 miesięcy temu
Oferty dla naiwnych . Ludzie -firmy szukają miejsca na panele ,wygląda to tak ,elektrownia płaci tobie za prąd 0,21 gr a ty dla elektrowni 0,65 gr farma zwraca się po ok 8 latach ,o ile rok jest słoneczny ,bo np:2016 r był pochmurny po 10 latach panele już do niczego o ile wcześniej któryś z paneli szlag nie trafi bo wtedy trzeba wzywać ekipę by zlokalizowała który panel szwankuje i go wymienić (na twój koszt) . No chyba że ktoś lubi zaszpanować przed sąsiadem .
pio
9 miesięcy temu
śmiechu warte
volt
9 miesięcy temu
nie ma sensu - powiem krótko.
...
Następna strona