Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest
06.12.2019 13:59

Protest kontrolerów lotu na Okęciu. Sprawa ma drugie dno

Trwa protest jednego ze związków zawodowych kontrolerów z warszawskiej wieży kontroli lotów przeciwko zarządowi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kontrolerzy protestują przeciwko zmianom w grafiku na najbliższe miesiące i twierdzą, że nowe zasady obsady wieży mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotów. Ich pełnomocnik zarzeka się, że przedmiotem sporu nie są pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Związkowcy z warszawskiej wieży bronią się przed ewentualnymi obniżkami pensji. (Fot: Witold Ziomek)

W piątek rano o 8.30, po tym jak jeden z kontrolerów zgłosił niedyspozycję, przez pół godziny z lotnika na Okęciu nie startowały samoloty. Mimo to zarząd agencji i strona rządowa po porannym wstrzymaniu lotów utwardzają swoje stanowisko, ale obie strony deklarują chęć porozumienia. Dziś rozmowy mają być kontynuowane a oficjalne oświadczenie dla prasy planowane jest na rano.

Przedstawiciele związkowców przekonują, że zmiany w organizacji pracy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotów. Nie mówią jednak, że w sporze chodzi też o duże pieniądze. PAŻP już 28 listopada, dzień po rozpoczęciu protestu, przedstawił Andrzejowi Adamczykowi, ministrowi infrastruktury najświeższe dane dotyczące zarobków.

Z dokumentu wynika, że niektórzy kontrolerzy dzięki staremu grafikowi mogli osiągać pobory wielkości kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Rekordzista w październiku otrzymał 119 673 z wypłatą nagrody jubileuszowej, a drugi już bez nagrody 84378 zł.

Mediana wynagrodzenia za październik to 56092. Najmniej zarabiający kontroler otrzymał w zeszłym miesiącu 25828. „Wynagrodzenie pracowników warszawskiej wieży rażąco odbiega od wynagrodzeń w innych organach, w których służbę pełnią KRL.

Funkcjonujący system ustalania dyżurów na wieży w Warszawie daje możliwości na uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia, co w konsekwencji doprowadziło do rażących dysproporcji, niewspółmiernych do faktycznie wykonywanej pracy i jej złożoności” - czytamy w notatce.

Zobacz także: Kłopoty z bagażem

Związkowcy z warszawskiej wieży bronią się przed ewentualnymi obniżkami pensji. Ich wynagrodzenie zależy od liczby dyżurów. Najlepiej płatne są te pełnione w weekendy, bo stawka rośnie wtedy o 100 procent. Z danych ministerstwa infrastruktury wynika, że weekendowe obsady wieży bywają obsadzone bardziej niż regularne dyżury w tygodniu.

- Zastanawiające jest czemu zdarzało się, że w weekendy na dyżurach stawiało się nie raz ponad 20 osób, podczas gdy w tygodniu było ich kilkanaście – mówi nasze źródło z lotniska.

Pozycję protestujących osłabia to, że Wbrew swoim intencjom już w 3 miesiące mogą stracić pracę. Wszystko przez to, że w ramach protestu 33 osoby złożyły pisemne oświadczenia woli o rezygnacji z powierzonych funkcji pełnionych w ramach PAŻP. Nikt z nich nie miał zamiaru wypowiedzieć umowy o pracę, ale Agencja wynajęła specjalizującą się w prawie pracy zewnętrzną kancelarię do oceny skutków złożonych oświadczeń.

Zewnętrzni prawnicy wydali opinię, że dokument daje pracodawcy możliwość zwolnienia nie z samych funkcji, ale z pracy w ogóle, z zachowaniem okresem wypowiedzenia. Zarząd Agencji, jak na razie skorzystał z możliwości zwolnienia jedynie dwóch pracowników m.in. przewodniczącego Związku Kontrolerów Marcina Jaracza, którego poinformowano o przyjęciu wypowiedzenia, zwolniono z obowiązku świadczenia pracy i zablokowano wejściówki do pracy.

Pisemna rezygnacja z pełnienia funkcji miała być wyrazem protestu przeciwko obecnemu kierownikowi wieży, który zmienił grafik. Jednym z rozgrywających po stronie strajkujących jest Piotr Wujec, pełnomocnik Związku Zawodowego Kontrolerów Lotniska Warszawa.

– Od kilku miesięcy jest nowy kierownik warszawskiej wieży, pochodzący z innego sektora, ze zbliżania, nie z wieży (są trzy sektory: zbliżanie, obszar i sama wieża), który generuje duży stres - tłumaczył Wujec. - Wszyscy funkcyjni pracownicy złożyli oświadczenia woli, że nie chcą pracować pod tym kierownikiem - mówił prawnik, ale nawet gdyby nowy kierownik odszedł, najgorętszym punktem sporu jest nowy grafik.

PAŻP przekonuje, że wprowadzany właśnie system jest stosowany w innych organach Agencji m.in. w służbie zbliżania, w której kontrolerzy są odpowiedzialni za bezpieczne doprowadzenie samolotów w pobliże docelowych lotnisk na terenie Polski.

Nadzieja na porozumienie

Związkowcy do wczoraj byli przekonani, że PAŻP będzie grała na zwłokę, żeby przeciągnąć negocjacje do końca świąt i zmiękczyć kontrolerów. W nocy atmosfera się poprawiła, ale nie wszyscy są skłonni do ugody. Jedną z osób przekonujących protestów uznaje Piotra Wujca, doradzającego na przestrzeni lat wielu związkom w branży lotniczej. Wujec nie jest ani adwokatem ani radcą prawnym i choć przedstawia się jako prawnik, to jego błąd mógł postawić w niekorzystnej sytuacji składających wypowiedzenia kontrolerów. Wujec budzi wśród samych związkowców wiele kontrowersji.

– Zdarzało mu się szarżować i wychodzić przed szereg bez uzgodnienia stanowiska kierownictwa związku – wspomina nasz informator, jedna z osób negocjujących porozumienie w głośnym sporze związków z kierownictwa LOT z października 2018 roku. Dopiero kiedy Wujec został odsunięty od rozmów, udało się osiągnąć sukces w negocjacjach i ma to być argumentem za odsunięciem go od negocjacji między PAŻP a Związkiem. Z Wujcem nie udało nam się skontaktować, jego telefon był wyłączony.

Według danych PAŻP obecnie wciąż na dyżury w wieży przychodzi 50 kontrolerów. Do dyspozycji jest też część osób, które złożyły wypowiedzenia, bo niektórzy przebywają na zwolnieniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: protest, kontrolerzy lotów, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2019

EponineLudzie, to są kontrolerzy ruchu lotniczego. W każdej sekundzie swojej pracy odpowiadają bezpośrednio za życie tysięcy ludzi w samolotach i na ziemi. … Czytaj całość

06-12-2019

...Tajemnicą żadną nie jest to, że ludzie z wieży to ciocie, wujkowie, zięciowie, kuzynki... Sprawdźcie sobie ich pokrewieństwo i powinowactwa i wam oczy … Czytaj całość

07-12-2019

tex-mex-manPrawie 40 lat temu kontrolerzy lotow w USA zastrajkowali. Prezydent Reagan wyrzucil z pracy wszystkich kontrolerow poniewaz jako pracownicyfederalni … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (121)