Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Protesty w Mińsku. Coraz więcej Białorusinów może szukać szczęścia w Polsce

316
Podziel się

Starcia z demonstrantami, brutalne tłumienie protestów i kolejne represje - tak wygląda sytuacja na Białorusi. Czy mieszkańcy kraju mogą teraz jeszcze częściej wyjeżdżać do Polski? - Kiedyś emigracja zarobkowa to był dla Białorusina wyjazd do Moskwy. Teraz coraz częściej jest to wyjazd do Warszawy - słyszymy.

Napięcia na Białorusi mogą spowodować, że chętnych do mieszkania w Polsce będzie coraz więcej
Napięcia na Białorusi mogą spowodować, że chętnych do mieszkania w Polsce będzie coraz więcej ( PAP, EPA, MARINA SEREBRYAKOVA)
bCYaaTMB

Białorusini to już druga co do wielkości, po Ukraińcach, grupa cudzoziemców w Polsce. Na początku 2020 roku 25,6 tys. mieszkańców tego kraju miało zezwolenie na pobyt w Polsce. Mieszkańcy Białorusi też coraz częściej decydują się na wyjazd nad Wisłę. Rok wcześniej Białorusinów z pozwoleniami było zaledwie nieco ponad 5 tys. W Polsce działa też ok. 2200 spółek, w którym udziałowcami są firmy lub osoby fizyczne z Białorusi. Najwięcej z nich zajmuje się transportem i usługami budowlanymi.

Trudno oszacować jednak, ile dokładnie Białorusinów pracuje w Polsce sezonowo. Eksperci zauważają, że polski rynek pracy jest dla nich coraz atrakcyjniejszy. A może przyciągać jeszcze bardziej - zwłaszcza biorąc pod uwagę niestabilną sytuację polityczną w Mińsku.

Tak było w przypadku Ukraińców. Według NBP przez nasz rynek pracy przewija się sporo ponad 1,2 mln mieszkańców tego kraju. A największe fale wyjazdów nastąpiły po dużych kryzysach politycznych - zajęciu Krymu przez Rosję oraz działaniach wojennych w Donbasie.

bCYaaTMD

Obejrzyj: Starcia na Białorusi. Michał Szczerba z Mińska: dramatyczna noc, milicja użyła broni

Eugeniusz Wappa ze Związku Białoruskiego w RP mówi money.pl, że taki scenariusz jest możliwy. Tym bardziej że Białorusini coraz częściej decydują się na wyjazdy. - Niegdyś, gdy Białorusin mówił o wyjazdach zarobkowych, miał na myśli Moskwę. Teraz coraz częściej jedzie na Zachód, w tym do Polski - uważa Wappa.

Działacz mniejszości białoruskiej dodaje, że fakt coraz częstszych wyjazdów na Zachód przyczynił się do obecnych protestów przeciw Łukaszence. - Szacuje się, że z powodu epidemii koronawirusa od 600 tys. do nawet miliona osób wróciło do kraju - opowiada. I to właśnie ci ludzie teraz często wychodzą na ulice.

Emigracja - tak, "fala" - nie

Wappa uważa, że w ostatnich latach władze Białorusi nie utrudniały mieszkańcom kraju wyjazdów na Zachód. - To nawet było im na rękę - dodaje. Według niego, na emigrację udawały się najczęściej osoby, które nie były zadowolone z rządów Łukaszenki i nie bały się o tym głośno mówić. Jednak takie osoby zwykle utrzymywały swoje rodziny na Białorusi z pensji, które otrzymywały na Zachodzie. Zdaniem Wappy, w ten sposób Łukaszenka mógł upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony pozbywał się buntowników, z drugiej - zapewniał dopływ zachodniej gotówki na Białoruś.

bCYaaTMJ

Zbigniew W. Żurek z BCC jest przekonany, że polski rynek bez problemu przyjmie nowych, dobrych pracowników - niezależnie od tego, skąd pochodzą. - Nie spodziewam się jednak aż takiej "fali" jak z Ukrainy. Po prostu baza jest mniejsza - mówi ekspert w rozmowie z money.pl.

I rzeczywiście - na Ukrainie mieszka ponad 37 mln osób, na Białorusi - niecałe 9,5 mln. - No i ciągle jest za wcześnie, by prorokować, co się stanie w Mińsku i jakie będą tego skutki - dodaje ekspert BCC. Zaznacza, że mimo wszystko jest dobrej myśli i uważa, że Białoruś pójdzie jednak drogą demokracji.

Na razie polskie służby nie odnotowują zwiększonej liczby obywateli Białorusi, którzy chcą przekroczyć polską granicę. - Ruch na przejściach z tym krajem jest obecnie standardowy. Owszem, są busy z mieszkańcami Białorusi, którzy mają pozwolenie na pracę w Polsce. Ale wszystko jest w normie - mówi money.pl major Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCYaaTNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(316)
kos
miesiąc temu
Białorusini to spokojni ludzie, pracowici, niech przyjeżdżają do Polski.
Piotr Brudny
miesiąc temu
Oby jak najwięcej Białorusinów chciało przyjeżdżać do Polski. Niech rozkręcają branże budowlaną, gastronomiczną, wynajmują mieszkania, płacą podatki :) Gdy 14 lat temu pracowałem w Irlandii marzyłem by mój kraj kiedyś stał się celem imigracji zarobkowej i z podobną gościnnością przyjmował cudzoziemców.
Noname.
miesiąc temu
Będąc szczerym to wolę Białorusinów od Ukrainców. Z nimi mieliśmy piękne okresy historyczne. Choć mam nadzieję, że Ukraincy zmienią wartości na lepsze i pozbedą się upamiętniania zbrodniarzy jako bohaterów. Napewno mają prawdziwych. Wystarczy poszukać.
bCYaaTNf
uih
miesiąc temu
Białorusini ,to często ludzie z polskimi korzeniami. Bardzo otwarty i sympatyczny naród. Ich powinniśmy zapraszać,a nie Ukrainców.
Montezuma
miesiąc temu
Polska to dobry kraj gdzie zyje sie lepiej emigrantom niz Polakom
Najnowsze komentarze (316)
red
6 dni temu
W 2019 roku pracowało w Polsce 5 tys. Białorusinów. w 2020 może pracować ponad 20.tys. Ukraińców na Białorusi pracuje 500 tys. Płace w Polsce i na Białorusi są podobne /ile można za to kupić/. Białorusinom opłaca się pracować w Polsce tylko dlatego że mają dwukrotnie droższy dolar.
dr solfernus
miesiąc temu
wysłać nasz rząd da wszystkim po 500 plus i do następnych wyborów wytrzyma ,,mamy też fachowca od szumo respiratorów
Na, na, na...
miesiąc temu
Będzie i u nas Białoruś jak sobie na to pozwoliliście - ostatnie wybory prezydenckie !
123bajka
miesiąc temu
W białych rękawiczkach na zaproszenie naszych pracodawców Władimir ulokuje tysiące pokrzywdzonych uśpionych agentów KGB w kraju wroga czyli naiwnej Polsce. Normalnie to jak u nas ludzie po zamieszkach ginęli, a rodziny bały się upomnieć o zwłoki zakopane koparką nocą pod cmentarnym murem w zbiorowych dołkach.
OLO
miesiąc temu
Oni chcą wynajmować mieszkania ale za 300 do 500 PLN za miesiąc.Kto za tyle im wynajmie?W mieszkaniu on chce mieć internet,TV, i wszystko jak my.A koszty składowych czynszu rosną, ich nie stać na wynajem.Prąd,gaz ogrzewanie,śmieci,internet ,TV.i jeszcze podatek od wynajmu do US.A jak wynajmują w 8 osób to i tak wszystkie koszty wzrastają.Smieci 27 pln od osoby x8,Zaliczka za wodę 2 m3 x 8.tyle samo ścieki,podgrzanie wody,CO,wynajmując im wiele się nie zarobi.A takich mieszkań w apartamentach gdzie czynsz jest 1700 miesięcznie z garażem podziemnym to tylko mogą pooglądać i pomarzyć o mieszkaniu w takim czymś.Wynajem to dla nich wielki wydatek a dla na nieopłacalny zarobek.
Brytol
miesiąc temu
Polska to gościnny kraj przyjechać każdy może byleby tylko był białym polskim katolikiem😂
nie rozumiem,...
miesiąc temu
mogą szukać szczęścia w Polsce ? a jakim prawem tu wjadą..?
Zagłoba
miesiąc temu
Z tym dobrze że Biało Rusini cą bardziej kulturalni=pracowici=i nie stważaja problemów jak to robia Ukraińcy w Polsce=wole ich dziesieciu jak jednego Ukraińca =??
bCYaaTMX
Polska racja ...
miesiąc temu
każdemu Białorusinowi Polacy i Polska winna pomóc .....bezapelacyjnie... jesteśmy im to winni...choćby z tytułu Traktatu Ryskiego z marca 1921 roku i bezeceństw ,które tam wyprawialiśmy do 1939 roku...
dsf
miesiąc temu
spoko u nas niedlugo bedzie tak samo jak na bialorusi!
Hii
miesiąc temu
Niedługo Polacy będą wiać na zachód bo rządy PiS to podobny sposób rządzenia to Stalina.
Luke
miesiąc temu
Donald Trump wprowadził zakaz wjazdu do USA emigrantom zarobkowym, żeby chronić miejsca pracy dla Amerykanów, a polski rząd jak postępuje? Dokładnie na odwrót.
mACIEJ
miesiąc temu
mogliby Bialorusini wygryzc z rynku pracy roszczeniowych i zawistnych polakow. Chetnie bym wymienil zespol na Bialoruski
Ilona
miesiąc temu
Białorusini ich przodkowie to chłopi pańszczyźniani tak jak i nasi Białorusini Ukraińców z poziomem życia wyprzedzają o 50 lat a jak obalą Łukaszenkę to spadną o 50 % od Ukraińców
...
Następna strona