Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Przedszkola i żłobki zamknięte od poniedziałku. Jest rozporządzenie ws. zasiłku opiekuńczego

13
Podziel się:

Do 11 kwietnia został przedłużony zasiłek opiekuńczy, który rodzice mogą pobierać w związku z zamknięciem placówek szkolnych oraz - co zostało ogłoszone w czwartek w wyniku nowych obostrzeń - przedszkolnych i żłóbków. W piątek po południu w Dzienniku Ustaw ukazało się zapowiadane rozporządzenie.

Przedszkola i żłobki zamknięte od poniedziałku. Jest rozporządzenie ws. zasiłku opiekuńczego
Sale i zabawki przedszkolaków będą musiały poczekać na odblokowanie placówek. (Materiały prasowe)

- Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi - zadeklarowali premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji, na której poinformowano o nowych obostrzeniach.

Będzie więc tak, jak w przypadku wcześniejszych lockdownów albo wówczas, gdy placówki przeszklone czy - jak teraz - szkolne są zamknięte z powodu COVID-19. W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Nowe obostrzenia. Ekspert o terminie, kiedy mogą zostać poluzowane

Zasiłek wynosi 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Przypomnijmy, że na dwa tygodnie zamyka się w Polsce przedszkola i żłobki, ale są od tego wyjątki. Placówki te nadal będą musiały przyjmować do siebie dzieci pracowników ze służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem.

Liczba dzieci będzie więc minimalna i zapewne placówki łączyć będą grupy, bo może się okazać, że w jednej dzieci lekarzy np. nie ma, a w drugiej jest ich pięcioro.

Dodatkowo, jak wynika z projektu rozporządzenia MEiN, wprowadzono ograniczenie, które ma pozwalać na prowadzenie zajęć jedynie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć. Ma to zapewnić dzieciom dostęp do zajęć mimo zamknięcia placówek stacjonarnych.

Placówki wychowania przedszkolnego będą też zobowiązane do prowadzenia zajęć dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zatem przedszkola specjalne nadal będą pracować.

Przedszkola przyjmą również, dodajmy raz jeszcze, dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rodzice tych dzieci nadal będą mogli odprowadzać dzieci do przeszkoli i żłobków.

Co będzie dalej z zamkniętymi szkołami i innymi placówkami wychowawczymi?

- Wszystkie obostrzenia i wyłączenia w oświacie są do 9 kwietnia. Co dalej? Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności. Jeśli jako społeczeństwo ją wykażemy, to umożliwimy powrót dzieci do przedszkoli i szkół jeszcze w kwietniu - powiedział w czwartek dla PAP minister Czarnek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Hanys
3 lata temu
Z zalozenia Wszyscy są równi ale są równiejsi....
Andzela
3 lata temu
Dzieci i dorosli niepelnosprawni nie zarażaja sie covidem, tylko normalni ludzie... Dorosle niepelnosprawne osoby moga siedziec na zajeciach w osrodkach przez 8 godz w maseczkach, te normalne nie... Dlatego podstawowki licea i studenci nie chodza do szkol od roku. Niepelnosprawni rozumieja ze maja trzymac dystans, rezim sanitarny i nosic maseczki. Normalna mlodziez nie rozumie. Będziemy mieć cividowych idiotow....
Mark
3 lata temu
Musimy zrobic zrzutke na rakietr i tych wszystkich z rzadu ich tam wyslac
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
Łodzianin
3 lata temu
Miało być że dzieci lekarzy, policjantów mieli byc tylko w przedszkolach - ale są hieny i osoby takie jak weterynarze też sie pod to podpinają - choć nie ma to nic wspólnego z covid - tak np. jest w Łodzi !!!
paula
3 lata temu
Trudno gdy wszystko pozamykane, moja córka już się smuci, że nie pójdzie do przedszkola, szczególnie, że w Chojnicach nie ma nic do roboty z dzieckiem. A w skrzatach tak jej się podoba.
hmm
3 lata temu
my mamy dwójkę dzieci - 4miesięczne i 2 letnie które chodziło do żłobka; żłobek zamknięty a ja jako matka zostaję w domu sama z dwójką dzieci wymagającej 100% uwagi (każde z nich), a mąż zasiłku opiekuńczego nie dostanie..bo ja jestem na macierzyńskim (po ustaniu zatrudnienia bo umowa mi wygasła w trakcie), a tylko jedno z rodziców może wziąć tzw. opiekę..a ja jestem jako niepracująca
...
3 lata temu
czym są "placówki przeszklone"?
Monia
3 lata temu
Jaka jest interpretacja rozporządzenia : RODZICE !!! Czy tez jedno z rodziców , bo to jest niejasne