Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. abc
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Konferencja Dudy. Nie wpuszczono aktywistów

493
Podziel się

- Dlaczego urzędnik państwowy jest tak niedostępny dla obywateli? - pytają aktywiści, którzy chcieli w sobotę przekazać petycję w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Usłyszeliśmy tylko, że to niemożliwe - relacjonują.

Prezydent Duda wraz z premierem Morawieckim chwalili w sobotę rano przekop Mierzei Wiślanej. Z premierem chcieli rozmawiać aktywiści, ale nie zostali wpuszczeni na teren budowy
Prezydent Duda wraz z premierem Morawieckim chwalili w sobotę rano przekop Mierzei Wiślanej. Z premierem chcieli rozmawiać aktywiści, ale nie zostali wpuszczeni na teren budowy (PAP)
bEqKzsdN

Prezydent Andrzej Duda od kilku dni kontynuuje objazd po kraju w ramach wizyt gospodarskich. Otoczenie prezydenta utrzymuje, że nie jest to kampania wyborcza, bo tej wciąż nie można prowadzić. Marszałek Sejmu nie wyznaczyła bowiem daty wyborów.

A że sondaże pokazują spore spadki poparcia dla głowy państwa, to Andrzej Duda musi zwiększyć swoją aktywność "w terenie".

W sobotę natomiast Andrzej Duda w towarzystwie premiera Morawieckiego i ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka pojawił się przy trwającym przekopie Mierzei Wiślanej.

bEqKzsdP
Zobacz także: Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. Koronawirus nie powstrzyma inwestycji

Na miejsce przyjechali również aktywiści z organizacji "Obóz dla Mierzei Wiślanej". Chcieli przekazać premierowi petycję, pod którą podpisało się wiele osób protestujących przeciwko inwestycji.

- Usłyszeliśmy jedynie, że to niemożliwe - poinformowali na Facebooku. I pytali, "dlaczego urzędnik państwowy jest tak niedostępny dla obywateli".

bEqKzsdV

"Wielki przywódca" i "plan Dudy"

Konferencja odbyła się bez zakłóceń. Politycy przypominali o konieczności prowadzenia inwestycji, szczególnie w dobie kryzysu i podczas wychodzenia z niego.

- Nie zamierzamy ograniczać ani broń Boże rezygnować z takich inwestycji - zapewniał Andrzej Duda. Mowa tu nie tylko o przekopie, ale również o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Z kolei premier Morawiecki podkreślał, że "Andrzej Duda jest wielkim przywódcą". I że wszystkie wielkie inwestycje prowadzone w Polsce po zakończeniu kryzysu będą elementem - jak to nazwał - "planu Dudy".

bEqKzsdW

Dokładnie taki samą nazwę promuje w sieci Prawo i Sprawiedliwość oraz profile prezydenta. Relacje z konferencji były opatrzone właśnie takim hasztagiem.

Morawiecki mówił m.in. o funduszu inwestycji publicznych czy tarczach antykryzysowych. Czyli tym, co rząd zaprezentował ponad 2 miesiące temu. Dziś - przy słabszych sondażach prezydenta - okazuje się, że w dużej mierze będzie to "plan Dudy".

Sztuczna wyspa w budowie

Piasek, który uda się wydobyć z przekopu się nie zmarnuje. Zostanie bowiem dzięki niemu usypana sztuczna wyspa.

Wyspa w kształcie elipsy będzie miała długość 2 km, szerokość ponad 1 km i zajmie powierzchnię 180 ha. Na środku akwenu usytuowano już specjalną platformę, na której usypywany jest piach.

bEqKzsdX

Sztuczna wyspa ma stać się czymś w rodzaju ostoi przyrody. Inwestorzy zapowiadają, że powstaną na niej cenne przyrodniczo łąki i miejsce idealne do gniazdowania ptaków. Co ważne, turyści nie będą mieli na nią wstępu.

Innego zdania są ekolodzy. - Jak wpłyną tam duże statki, to wielka fala będzie po prostu demolowała gniazda tych ptaków - twierdzi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego "EKO-UNIA", o czym informowała w piątek Wirtualna Polska.

Flagowa inwestycja

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z flagowych inwestycji rządu PiS. Według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poprawi ona dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Ma to przyciągnąć turystów i wielbicieli windsurfingu.

Całość ma kosztować łącznie 2 mld zł z budżetu państwa. Inwestycja budzi kontrowersje, bo planowane korzyści ekonomiczne są mocno wątpliwe. Tym bardziej, że jej koszty stale rosną. Pierwotnie miało to być 880 mln zł - to gigantyczna różnica w porównaniu z obecną wyceną.

bEqKzsdY

Przeciwko budowie przekopu protestuje wiele osób. Zarząd województwa pomorskiego oraz organizacje ekologiczne utrzymują, że przekop będzie miał negatywne skutki ekologiczne. Zarówno mierzeja, jak i zalew są częściami obszaru Natura 2000, na którym znajdują się ptasie rezerwaty.

Jest jeszcze jeden problem. Przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przeprawiać się jedynie małe statki. Długi na 1,3 km kanał żeglugowy będzie miał pięć metrów głębokości. Pozwoli to na wpływanie do Elbląga jednostek o zanurzeniu do czterech metrów, długości 100 i szerokości 20 metrów.

Takie statki są już niemal niespotykane. Pływają jeszcze m.in. po Renie oraz w rejonie Kanału La Manche, ale na Bałtyku ich brak.

- Nie ma nie tylko statków, ale także ładunków, które można byłoby przewozić poprzez Elbląg w kierunkach innych niż do lub z Kaliningradu - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Jak dodaje, ta inwestycja, z gospodarczego punktu widzenia, nie ma żadnego uzasadnienia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqKzseq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(493)
trol
5 miesięcy temu
Agentura niemiecko rosyjska na próżno chciała zablokować przekop. Np Rosja mówiła że teren ekologicznie zostanie zniszczony A broń atomowa w Kaliningradzie nie jest zagrożeniem? Niemcy ciągle maja nadzieję że Prusy Wschodnie wrócą do Niemiec
Gabriel
rok temu
Dla mnie bardzo istotna jest krótka wypowiedź Gen. Kozieja na temat wypowiedzi A. Dudy w sprawie Mierzei Wislanerj : "Jezus Maria !Co ten kandydat Andrzej Duda plecie, suwerenność Polski zależy od przekopania Mierzei Wiślanej, ogarnij się ".
Gabriel
rok temu
Co to była za wizyta " gospodarcza " skoro nakłady tej inwestycji mają się zwrócić za 5o lat ?
bEqKzser
Koral
rok temu
"Aktywisci" dostali w lape od Putina i szaleja!
Klara
rok temu
Nigdy nie zrozumiem ludzi ktorzy sa przeciwko rozwoju Polski. Jaki maja w tym cel?
...
Następna strona