Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Przełomowy wyrok w Niemczech. Opiekunki dostaną pieniądze za pracę po godzinach

11
Podziel się:

Niemcy biorą się za reformę wynagrodzeń w opiece całodobowej. W ubiegłym tygodniu Federalny Sąd Pracy w Niemczech zdecydował, że opiekunki, które mieszkają z seniorami i często dyżurują całą dobę powinny dostawać za to minimalne wynagrodzenie.

Przełomowy wyrok w Niemczech. Opiekunki dostaną pieniądze za pracę po godzinach
Opiekunki seniorów w Niemczech często nie są wynagradzane za pracę po godzinach. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Po wyroku Federalnego Sądu Pracy o płacy minimalnej w opiece całodobowej Niemcy dyskutują o potrzebie reform w tej branży. Opiekunki zajmujące się seniorami w Niemczech, często pochodzą z Europy Wschodniej. Zdarza się, że dyżurują przez całą dobę i teoretycznie powinny mieć opłacone nawet do 24 godzin. Tymczasem w praktyce normą są niezapłacone nadgodziny. Problem dotyczy od 100 do 300 tys. niemieckich rodzin.

Tymczasem w Szwajcarii czas pracy opiekunek uregulowano już w 2015 roku. Lepsze warunki dla opiekunek w Szwajcarii wywalczyła Agata J., która wygrała pierwszy proces o wynagrodzenie za nadgodziny. Pracodawca musiał zapłacić jej 13 tys. franków szwajcarskich za nadgodziny i dyżury. Był to przełomowy werdykt. W ciągu ostatnich kilku lat doszło do kolejnych procesów o zaległe wynagrodzenie, a opiekunki zrzeszyły się w ramach sieci „Respekt”, co zwiększyło rozpoznawalność ich zawodu.

Zobacz także: Polscy inżynierowie robią karierę w Niemczech

Zgodnie z nowymi zasadami czas pracy opiekunek wynosi 44 godziny tygodniowo, czas wolny to półtora dnia w tygodniu zaś opłata za nocny okres czuwania wynosi od 25 proc. do 50 proc. stawki godzinowej, zależnie od tego jak często opiekunka musi wstawać w nocy.

Inaczej jest w Austrii, gdzie opiekunki są ubezpieczone i zarejestrowane, ale jako samozatrudnione nie mają prawa do wynagrodzenia za nadgodziny ani czas oczekiwania. Oferty pracy przekazywane są za to przez agencje pośrednictwa, które ustalają ceny. Stawki dzienne dla kobiet wahają się od 50 do 80 euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Kaśka
2 lata temu
Policja w Niemczech i Zoll już zajmują się nielegalnymi agencjami , cały czas można do nich zgłaszać wszelkie nadużycia. Mamy to na c się godzimy. A niewolnictwo ponoć się skończyło.
Zik
3 lata temu
Dlaczego urząd skarbowy i inne instytucje nie zajmą się działalnością tych firm,te firmy wykorzystują ludzi i nie płacą prawidłowych podatków.Gdzie są dziennikarze którzy mogliby pomóc opiekunki
Elzbieta
3 lata temu
Nie po to Jade do Niemiec zarabiać pieniądze i tracić zdrowie by przyjechać do Polski i tracić pieniądze by ratować zdrowie.¡!!!!!!!!!!
sowa
3 lata temu
Pracuję w Niemczech jako opiekunka nie raz u tej samej rodziny kilka razy. I nie mam pretensji do Niemców tylko do naszych przedstawicieli, którzy nas zatrudniają !!W umowie w dwóch językach jest napisane m.in. 40 godzin tygodniowo mamy pracować, a co z sobotą i niedzielą - pytam osobę wysyłającą mnie na kontrakt ? Oj pani ....Z np. odpowiada urzędniczka jakoś da pani sobie radę przecież jak siedzi pani z podopieczną i razem patrzycie w tv czy czytacie cokolwiek to sie liczy jako dodatkowy czas wolny zamroziło mnie takie wyjaśnienie biura...... Jutro spotykam się z córką i synem podopiecznej ciekawe co odpowiedzą !! A z drugiej strony szkoda, że umarła inna moja podopieczna 99 lat/ podczas mojej pracy u niej rodzina w sobotę gotowała i mnie zapraszała na posilki, a na niedzielę pozostawał obiad i inne ciasta z soboty wspaniała była ta niemiecka rodzina !! Tak też bywa !!
Hanna
3 lata temu
Jestem opiekunką już długi czas, w laxo care nie ma problemu z wynagrodzeniem więc nie musiałam się ubiegać o żadne dodatkowe pieniądze. Jak ktoś jedzie do Niemiec i pracuje za 800 euro to nie dziwię się że domaga się kasy, ale najpierw trzeba wybrać dobrą agencją i nie mieć potem do nikogo pretensji.