Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Przewoźnicy powietrzni błagają o pomoc. Tylko w Europie stracili ponad 600 milionów przelotów i 80 mld dolarów

19
Podziel się:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) wzmocniło apel do rządów europejskich o pilne działanie w celu zapewnienia pomocy finansowej liniom lotniczym. Najnowszy scenariusz IATA to 76 mld dolarów strat przewoźników, wyrwa o wartości 378 mld dolarów w europejskim PKB i zagrożenie dla 5,6 mln miejsc pracy.

Przewoźnicy liczą straty - idą już w dziesiątki miliardów dolarów
Przewoźnicy liczą straty - idą już w dziesiątki miliardów dolarów (EPA, EPA, ETIENNE LAURENT)

Spadek popytu na usługi linii lotniczych (mierzony w przychodowych kilometrach pasażerskich) ma wynieść 46 proc. poniżej poziomów z 2019 r. – ocenia IATA.

- Transport lotniczy jest motorem ekonomicznym, dającym 12,2 miliona miejsc pracy w całej Europie i 823 miliardów dolarów PKB. Każde miejsce pracy utworzone w branży lotniczej wspiera kolejne 24 miejsca pracy w całej gospodarce. Rządy muszą uznać zasadnicze znaczenie branży transportu lotniczego, a wsparcie jest pilnie potrzebne – mówi Rafael Schvartzman, wiceprezes regionalny IATA na Europę.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Dodaje, że pomoc dla linii lotniczych miałaby utrzymać rentowność linii lotniczych podczas obecnej blokady i zachować miejsca pracy, ale i utrzymać niezbędne połączenia w celu repatriacji obywateli i przewożenie ładunków lotniczych ratujących życie.

- Po drugie, pozwoliłoby to uniknąć poważnych szkód ekonomicznych. Linie lotnicze mogłyby szybko zwiększyć skalę operacji po zniesieniu ograniczeń podróży, co przyspieszy rozwój europejskiej i światowej gospodarki – mówi Schvartzman.

IATA apeluje nie tylko o bezpośrednią pomoc finansową. Chce też czasowego ograniczenia praw pasażerów, (np. zezwolenia na stosowanie kuponów zamiast refundacji), zapewnienia transportów dla linii a także zniesienia lub uproszczenia procedur. Chodzi na przykład o zwolnienie członków załogi lotniczej z 14-dniowej kwarantanny.

Rynkami najbardziej dotkniętymi spadkiem operacji lotniczych są Wielka Brytania (113,5 miliona pasażerów mniej, 21,7 mld utraconych dochodów), Hiszpania (93,7 mln pasażerów mniej, 13 mld dol strat), Niemcy (84,4 mln pasażerów mniej, 15 mld dol strat).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Sensowne
4 lata temu
Kosili kasę jak zboże. Trzeba było trochę zaoszczędzić. Tak jak każdy inny biznes powinni przewidzieć ewentualne spadki w biznesie. Teraz niestety podróżowanie się drastycznie zmniejszy i to chyba na długi czas. Ten szal podróżowania musi się zmniejszyć, bo nie będzie pieniędzy. A z kredytem nie będzie tak łatwo.
Uncle
4 lata temu
Jak w tak krótkim czasie można stracić 600 milionów przelotów? Bez komentarza
Pinol
4 lata temu
80 miliardów w dwa tygodnie? To ile oni zarabiają.....
sledczy
4 lata temu
Chiny celowo ZAATAKOWAŁ ALY swiat bronia biologiczna mym zdaniem.
I tego nam tr...
4 lata temu
Niech padną. Zaniczyszczają powietrze i tanimi lotami porozciągali tą zarazę po świecie. Niech padają jeden po drugim albo na raz.