Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Rachunki za ogrzewanie też w górę. Nowe rozporządzenia pozwoli ciepłowniom podnosić ceny

163
Podziel się

Nowe prawo da spółkom ciepłowniczym zielone światło w przerzucaniu wyższych kosztów wykupu praw do emisji dwutlenku węgla na swoich klientów. Firmy zawalczą w ten sposób o przetrwanie. Kowalski będzie musiał zapłacić tyle, ile zażąda ciepłownia.

Rachunki za ogrzewanie też w górę. Nowe rozporządzenia pozwoli ciepłowniom podnosić ceny
(Materiały prasowe)
bDYenyLF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało rozporządzenie taryfowe. Na jego mocy firmy dostarczające ciepło, będą mogły zmienić swoje cenniki dla odbiorców końcowych. W ten sposób mają pomóc sobie w opłacaniu coraz to droższych praw do emisji CO2.

Na co zwraca uwagę biznesalert.pl zbiegnie się to w czasie z ostatnimi podwyżkami, spowodowanymi mroźną zimą. Jak wylicza serwis stawki za ogrzewanie już wzrosły o średnio o 10-20 proc.

Zobacz także: Paweł Kukiz może rozczarować PiS. Poseł bez owijania w bawełnę
bDYenyLH

Teraz ciepłownie jeszcze do tego dodadzą kolejne procenty. MKiŚ chce sobie w ten sposób poradzić ze sporym problemem, jakim są rosnące opłaty związane z produkowaniem energii i ciepła z węgla.

Jak wynika z raportu resortu, taryfy na 2020 r. uwzględniały ceny zakupu uprawnień w przedziale 22-26 euro za tonę. Jednak to już pieśń przeszłości. Pod koniec roku 2020 ceny poszybowały do 30 euro za tonę.

Teraz już firmy muszą płacić nawet po 42 euro. Przyjmując, że nie zmienią się inne koszty np PGE, lidera naszego rynku energetycznego, to spółka ta będzie musiała za emisje dwutlenku zapłacić 11 mld zł ( do tej pory było to ok. 5 mld zł).

bDYenyLN

To zresztą nie koniec wzrostu tych opłat, bo UE chce w ten sposówb wymusić na państwach członkowskich odejście od węgla. Ma się to stać w 2030 r., a obecnie Polska z węgla produkuje 70 proc. całej energii.

Tymczasem już teraz Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem podwyżek. Niestety nie chodzi o wynagrodzenia, ale o ceny. Według najnowszych wyliczeń Eurostatu w rok wzrosły średnio o 4,4 proc. To znacznie więcej niż wynika z danych GUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYenyMi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(163)
rrr
3 tyg. temu
Będą podnościć ceny?? A moze jakaś restrukturyzacja, oszczedności. i przede wszystkim zero forsy dla rządu, koniec ze sponsoringiem PIS.
Ola
3 tyg. temu
Brawo PIS! Dowalą wam tak że będziecie robić pod siebie. Wybraliście to macie !
klo
3 tyg. temu
jak dla mnie to jest następna eutanazja ludzi. Jak w kraju gdzie prawie 7 miesięcy jest zimno cały czas podnosić ogrzewanie? I wogóle już nie słucham co politycy mają do powiedzenia. Podstawowe jedzenie chleb, masło,woda,gaz i prąd na to powinno być człowieka stać czy to z pracy czy z emerytury ewentualnie renty.
bDYenyMj
Roman
3 tyg. temu
Unia Europejska tak nas załatwiła , kiedy PolExit ?
Gdańszczanin
3 tyg. temu
Niemcy wymyślili podatek od CO2, żeby więcej zarabiać. Nie wiem jak w innych miastach, ale Gdański GPEC jest w rękach Niemców. Niezły mają geszeft.
...
Następna strona