Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rada Medyczna się rozpada. Trzynastu z siedemnastu członków złożyło rezygnację

72
Podziel się:

Na ręce premiera Mateusza Morawieckiego swoją rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii złożyło trzynastu dotychczasowych członków. W całej Radzie Medycznej było ich w sumie siedemnastu. Decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Rada Medyczna się rozpada. Trzynastu z siedemnastu członków złożyło rezygnację
Premier Mateusz Morawiecki traci ekspertów, których powołał do pomocy w walce z pandemią (KPRM, Adam Guz)

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana w listopadzie 2020 r. na podstawie zarządzenia premiera. Eksperci doradzali rządowi działania w walce z pandemią koronawirusa.

To od ich zdania miały zależeć kolejne posunięcia w sprawie stosowanych ograniczeń, lockdownów oraz kwestii szczepień. Nie jest tajemnicą, że w ostatnim czasie dochodziło do wielu rozbieżności między Radą a rządem.

Jak informuje PAP, trzynastu z siedemnastu członków złożyło właśnie rezygnację.

Zobacz także: Czy to może być koniec Rady Medycznej? Prof. Flisiak: Satysfakcji jest coraz mniej

"W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu.

Jak wyjaśniają członkowie Rady, decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Niesłuchani i oskarżani

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków rady.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Gdy ponad rok temu rozpoczynaliśmy współpracę z premierem i ministrem zdrowia, mieliśmy dużą satysfakcję z tego, że wiele naszych rekomendacji było uwzględnianych. Teraz tej satysfakcji jest zdecydowanie mniej – stwierdził w programie "Newsroom" prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

– Zastanawiam się, czy to ma sens, każdy z nas się zastanawia i podejrzewam, że jakieś wnioski wyciągniemy w pewnym momencie, jeżeli będzie taka sytuacja, która nas do tego przekona – przekonywał przed paroma dniami.

Jak podkreśla, że jest to wybór między tym, co dobrego mogą tym stanowiskiem zrobić dla kraju, a tym, co spotyka członków na co dzień.

W Radzie pozostaje prof. Horban

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

"Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów" - czytamy w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(72)
Hazar
2 lata temu
Manipulują komentarze hahhahahahahahhhhahah
Felek
2 lata temu
Najkomiczniejszy był ten Sajmonek.Strasznie się pobił przy każdym komentarzu,,no i ta maseczka,słuchawki hahahhahhahahhahahahhahhhahhah.
pesymista
2 lata temu
Te rezygnacje to krzyk rozpaczy wobec niezwykle wysokiej fali zgonów i prognozowanej V fali pandemii. Na wiele pytań podnoszonych przez środowisko medyczne, RPO, media, polityków opozycji etc. odpowiedzi powinna udzielić ponadpartyjna komisja......Ta zaraza to sprawdzian--- dla służby zdrowia i dla władzy, który ostatnio wypadł negatywnie/na tle krajów zachodnich/ .Pewnie nie teraz --za rządów PiS, ale takie rozliczenie musi być dokonane, aby nie powtórzyło się obecna dramatyczna sytuacja. To priorytet naszego BEZPIECZEŃSTWA na wojnie z covid.
Zibi
2 lata temu
Rada Medyczna to odpowiednik Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego z 13 grudnia 1981r. WRON nie spowodowała tyle ofiar co Rada Medyczna Morawieckiego.
Bogdan
2 lata temu
Zrezygnowali a to dobre .......❗❗❗❗ Uciekają z tonącego OKRĘTU ❗❗❗❗
...
Następna strona