Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rating kredytowy USA obniżony. "Imperia upadają powoli"

70
Podziel się:

Po ponad dekadzie Stany Zjednoczone straciły swoją "koronę" potrójnego AAA - pisze w komentarzu XTB. Agencja Fitch na początku sierpnia zdecydował o obniżeniu ratingu kredytowego USA, z najwyższej możliwej kategorii, do poziomu AA+.

Rating kredytowy USA obniżony. "Imperia upadają powoli"
MINNESOTA, USA - APRIL 03: U.S. President Joe Biden speaks to the crowd at the Cummins power generation facility, on April 03, 2023 in Fridley, Minnesota, United States. (Photo by Christopher Mark Juhn/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

Po nieco ponad 10 latach druga agencja ratingowa (Finch) zdecydowała się na obniżenie oceny wiarygodności amerykańskiego długu. Choć, jak pisze XTB, efektem były ograniczone ruchy na rynkach, to jednocześnie wywołało spore oburzenie amerykańskich władz.

Pierwszy spadek z najwyższej możliwej kategorii AAA, do poziomu AA+ miał miejsce w  2011 roku. Wówczas to "Stany Zjednoczone straciły swoją "koronę" potrójnego AAA" - przypomina XTB. Wówczas to agencja S&P zdecydowała się na obniżenie ratingu, którego nie podniosła od tamtego momentu.

Wtedy był to pewnego rodzaju kamień milowy. Stany Zjednoczone w jednym momencie przestały być pozbawione ryzyka - czytamy w analizie.

Agencja Fitch wystosowała ostrzeżenie w maju tego roku, że może dojść do cięcia oceny kredytowej, jeśli Stany Zjednoczone nie rozwiążą problemu kwestii limitu zadłużenia. Problem ten został rozwiązany poprzez zniesienie limitu zadłużenia do 2025 roku, ale nie zmienia to problemów, na które zwracała uwagę agencja Fitch.

Instytucja wskazała na pogarszające się standardy zarządzania w USA w ostatnich 20 latach, potencjalne problemy fiskalne w najbliższych 3 latach i potężny wzrost kosztów odsetkowych w ostatnich latach. W 2020 roku po pierwszym uderzeniu pandemii annualizowany koszt odsetek z amerykańskiego długu wynosił nieco ponad 500 mld dolarów. Obecnie jest to niemal 1 bilion dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej - pisze XTB.

Ograniczona reakcja rynku

Na decyzję agencji szczególnie mocno zareagowała sekretarz skarbu Janet Yellen oraz prezydent Joe Biden. Podkreślali oni siłę amerykańskiej gospodarki, choć jednocześnie prognozy dotyczące długu wskazują na to, że z obecnego zadłużenia względem PKB na poziomie nieco powyżej 100 proc., do 2050 roku dojdziemy do niemal 200 proc.

Jak zaznaczają analitycy, rynek zawsze reaguje gwałtownie za pierwszym razem. "Kiedy coś ma miejsce drugi, trzeci i kolejny raz, reakcja rynkowa nie jest już taka gwałtowna". Sytuacja z 2011 roku pokazała, że koszty zaciągania nowego długu w USA w zasadzie nie wzrosły i większa reakcja miała miejsce na rynku giełdowym, walutowym czy również surowcowym.

Czy obniżki ratingu w innych krajach miały znaczenie?

Jak podkreśla XTB jest pewien trzon gospodarek, które nie schodzą z potrójnego ratingu AAA. Są to na przykład Australia, Szwecja czy Niemca. Również w ich przypadku zdarzały się negatywne zmiany ratingu spowodowane różnymi czynnikami.

W przypadku Kanady było to znaczne zwiększenie wydatków i tym samym zadłużenia w trakcie pandemii Covid-19, natomiast w przypadku Wielkiej Brytanii było to związane z referendum w sprawie Brexitu.

Dług USA jest jednak niemal 4 krotnie większy niż krajów z najwyższym ratingiem kredytowym (przynajmniej dwa razy AAA). Jeśli USA stracą status najbezpieczniejszego długu, zarządzający funduszami nie będą mieli gdzie przenieść swoich środków? - pyta XTB Research.

Imperia upadają powoli. Zdaniem analityków decyzja Fitch pewnego rodzaju znakiem braku akceptacji dla polityki gospodarczej USA. Czy Waszyngton będzie mieć od razu problem z finansowaniem deficytu? Absolutnie nie - przekonuje XTB.


Czy dolar straci przez Fitch status pieniądza rezerwowego? Z pewnością nie nastąpi to jeszcze przez wiele lat. Decyzję należy postrzegać jako sygnał alarmowy, że przy braku zmian hegemonia finansowa USA będzie podupadać.

Tak może być nawet przy zdrowej polityce gospodarczej wobec rosnącej konkurencji ze strony Azji. Natomiast Fitch wskazuje na zagrożenia, które przekazanie pałeczki lidera mogą przyspieszyć - konkluduje XTB.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Aet
9 miesięcy temu
Przecież USA to skończny bankrut, z gigantycznie rosnącą pauperyzacją społeczeństwa.Poza tym USA gospodarczo jest w rękach Chin, o czym bez zająknięcia donoszą ich media, nawet ciesząc się że uchroniło to wiele amerykańskich koncernów przed upadkiem.
Spoko Maroko
9 miesięcy temu
Dokąd nowoczesność będzie made in USA nic im nie grozi. Choćby lek na SMA - 4 mln zł/szt. A Chat GPT czy Google i wszelkie inne nowinki są skąd? Z Polski?
wiorek
9 miesięcy temu
..wiem ze nic nie wiem , .....
WrozbitA Maci...
9 miesięcy temu
Upada upada I upasc nie moze. Kto zastapi Ameryke- Chiny?, Indie? Europa?. Dwa pierwsze to kraje 3go swiata, ostatni psuje sie od srodka, musi importowac Gaz i rope, poza tym ma wojne na "przedmiesciach". Ameryka jaka by nie byla, ale jest swietne odoizolowana od problemow jakie ma Europa. Nic im nie zagrozi jeszcze BARDZO dlugo.
Xxx
9 miesięcy temu
Gdyby nie narzucone siłą przez USA rozliczanie ropy w dolarach to USA już dawno by upadło. Koleś ns glinianych nogach.
...
Następna strona