Rafako, które przez lata było jednym z największych pracodawców w regionie raciborskim, ma szansę na nowy start. Premier Tusk we wtorek ogłosił, że choć kontynuacja dotychczasowej działalności jest niemożliwa, to produkcja zbrojeniowa jest realną opcją.
Są polskie i europejskie pieniądze do wydania i w interesie bezpieczeństwa państwa jest wydanie ich na produkcję zbrojeniową - mówił szef rządu.
Po ogłoszeniu tej informacji wartość akcji Rafako na warszawskiej giełdzie gwałtownie wzrosła. W południe ich cena była aż o 45 proc. wyższa niż w poniedziałek oraz we wtorek rano. Obecnie za jedną akcję trzeba zapłacić ok. 65 groszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pod koniec stycznia 2025 roku związkowcy z Rafako, prezydent Raciborza i starosta raciborski podpisali list otwarty do premiera, w którym apelowali o przyspieszenie procedur mających na celu uratowanie zakładu będącego w upadłości.
Upadłość Rafako
Rafako ogłosiło upadłość pod koniec ubiegłego roku. We wrześniu 2024 roku zarząd wyjaśniał, że utrata płynności finansowej i konieczność złożenia wniosku o upadłość były wynikiem wypowiedzenia przez JSW Koks mediacji prowadzonych z Rafako przed Prokuratorią Generalną oraz pobrania z kaucji gwarancyjnej 20 mln zł, wraz z żądaniem wypłaty 35 mln zł gwarancji.
Umowa z JSW Koks dotyczyła budowy kogeneracyjnego bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym o mocy około 32 MW elektrycznych oraz 37 MW cieplnych. JSW Koks twierdził, że Rafako znacznie przekroczyło terminy i koszty kontraktu.
Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił upadłość Rafako 19 grudnia 2024 roku, a decyzja ta stała się prawomocna 21 stycznia 2025 roku. 23 stycznia syndyk Rafako poinformował o planowanych do końca lutego zwolnieniach grupowych, obejmujących do 699 pracowników spółki.
Decyzja ta była wynikiem złej sytuacji ekonomicznej spółki, ogłoszenia upadłości, konieczności likwidacji zakładu pracy, w tym stanowisk pracy oraz braku innych możliwości prowadzenia działalności przez spółkę lub wykorzystania jej zasobów.
Na początku kwietnia Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że Polimex zamierza przystąpić do spółki z ARP i TF Silesia w celu przejęcia wybranych aktywów Rafako. ARP podała w komunikacie, że obecnie trwa opracowywanie modelu biznesowego zakładającego wejście w nowe i strategiczne dla rozwoju gospodarczego sektory.
Nadzieja na reaktywację Rafako
W marcu Ministerstwo Aktywów Państwowych wysłało sygnał, że poszukuje rozwiązań dla Rafako, aby firma mogła kontynuować działalność. Resort przyznał, że ARP uczestniczy w rozmowach z potencjalnym inwestorem w sprawie przejęcia spółki i stworzenia modelu jej finansowania.
Zapewnił również, że od dłuższego czasu dostrzega konieczność podjęcia skutecznych działań w celu ustabilizowania sytuacji Rafako. Ponieważ jednak MAP nie dysponuje instrumentami umożliwiającymi bezpośrednie wsparcie podmiotów w trudnej sytuacji, zwróciło się do ARP i PFR o przedstawienie możliwości ewentualnego wsparcia Rafako.
Ministerstwo przypomniało, że przeprowadzone jeszcze w 2024 r. rozmowy i przedstawione propozycje nie doprowadziły do porozumienia z powodu braku akceptacji ze strony zarządu Rafako oraz głównych akcjonariuszy i wierzycieli spółki.