Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Recesja w Niemczech pod znakiem zapytania. Berlin na razie prawdopodobnie lekko nad kreską

10
Podziel się:

Prawdopodobnie nie można jeszcze mówić o recesji w Niemczech - wynika z najnowszych, wstępnych danych tamtejszego urzędu statystycznego.

Ostatnie miesiące to nie jest dla niemieckiej gospodarki najlepszy czas
Ostatnie miesiące to nie jest dla niemieckiej gospodarki najlepszy czas (PAP/EPA)
bETTdMMR

Jak czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej", według książkowej definicji o recesji możemy mówić wtedy, gdy PKB danego kraju kurczy się przez przynajmniej dwa kolejne kwartały.

Zobacz także: Zobacz też: Byliśmy liderem jako gospodarka rozwijająca się. Teraz jesteśmy w ogonie gospodarek rozwiniętych

Na razie wiadomo na pewno, że w trzecim kwartale 2018 roku Niemcy zanotowały spadek PKB o 0,2 proc. Pewnych i ostatecznych danych za czwarty kwartał jeszcze nie ma, ale według wstępnych szacunków niemieckiego urzędu statystycznego Belinowi się upiecze i bedzie delikatnie nad kreską.

bETTdMMT

Na razie urząd podaje wstępnie, że wzrost gospodarki naszego niemieckiego sąsiada w trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku mógł być zerowy lub minimalnie dodatni. To zaś oznacza, że o recesji - przynajmniej na razie i zgodnie z definicją - mówić nie można.

Jak czytamy w "DGP", spowolnienie dotyczy przede wszystkim przemysłu. Ale już na przykład telekomunikacja, budowlanka, handel, transport i usługi są o dwa, trzy punkty procentowe na plusie.

bETTdMMZ

O nienajlepszym czasie dla Niemiec świadczy też słabnąca konsumpcja i słabszy eksport.

Jak pisaliśmy kilka dni temu, ekonomiści mBanku sugerowali, że w drugiej połowie roku niemiecka gospodarka znalazła się w technicznej recesji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETTdMNu
KOMENTARZE
(10)
qweqwe
3 lata temu
W 2080 roku świat pójdzie do przodu, a Europa będzie skansenem. Zobaczcie sobie prognozy PKB na przyszłe lata
Baca
3 lata temu
To co nakradli w całej Europie i na świecie to im jeszcze na długo długo starczy a to coogłaszają to jest fałszywy wybieg.Stworzyli UE aby nadal rządzic Europą jak wcześniej nie wyszło to Hitlerowi a przy tym jeszcze cos ukraść bo zbrodniarz i złodziej ma to we krwi=???
Nikto
3 lata temu
Może by tak zwolnić to by sąsiedzi byli nad..., ale czy warto? To tylko czy aż gospodarka🤔
bETTdMNv
Qwerty
3 lata temu
To się odbije rykoszetem na nas bo jak Niemcy mają mniej to od nas mniej kupią a my do Niemiec najwięcej eksportujemy
Legas
3 lata temu
Tak się kończy przyjmowanie imigrantów zasiłkowych