Notowania

finanse
03.12.2019 12:55

RegTech uchroni świat przed kryzysem i "złymi" fintechami

Ukraiński fintech z litewską licencją finansowany przez chiński fundusz uzyskuje dostęp do danych klientów polskiego banku za pośrednictwem API … "I don’t like it" – powie prawie każdy prezes banku. Na pomoc przychodzą firmy z obszaru Regulation Technology, czyli RegTech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

Sprawny RegTech nie tylko pozwala dostosować się do zmieniającego prawa, ale przede wszystkim zapewnia firmie elastyczność w absorpcji nowych technologii, których oczekują klienci. Czy zatem RegTech to efekt przeregulowania rynku? W pewnym sensie tak – koszty regulacji i nadzoru pochłaniają od 7 do 23% łącznego budżetu na wdrożenia technologiczne – czytamy w raporcie fundacji FinTech Poland. RegTech niejako wyrasta z sektora FinTech, ale co do zasady jego celem jest ochrona przed niebezpieczeństwem nadmiernych wydatków. Dlatego RegTech będzie jednym z kluczowych tematów podczas Impact fintech’19 już 4/5 grudnia w Katowicach.

PSD2 temu winne…

Słynne PSD2 wymusiło na bankach otwarcie na fintechy, które za pośrednictwem API mogą uzyskać dostęp do danych z rachunku bankowego swoich klientów. To wielka szansa dla rozwoju innowacji finansowych, która generuje też wiele zagrożeń.

Jesteśmy na początkowym etapie rozwoju nowych usług z obszaru RegTech. W połowie października mieliśmy ok. 220 TPP, czyli tzw. fintechów o statusie Third Party Providers, które na mocy PSD2 uzyskały prawo dostępu do danych bankowych swoich klientów za pośrednictwem tzw. API. Z danych firmy Konsentus wynika, że w kolejce do rejestracji w Wielkiej Brytanii czeka kolejne 300. W Polsce na razie licencję PIS posiadają dwie firmy – PayU i Blue Media, a jedynym licencjonowanym AIS jest Kontomatik. Ale skromne początki nie powinny nikogo zmylić – w kolejce o nowe uprawnienia ustawia się cały sznur fintechów.

Dostęp do danych będą miały podmioty z UE z różnych reżimów prawnych i nadzorczych. Oznacza to, że banki stają przed dużym wyzwaniem, bo muszą stworzyć wyspecjalizowane działy, które będą kontrolowały komu, gdzie i kiedy udostępniły informacje o swoich klientach.

Portugalski fintech może uzyskać dostęp do polskiego banku spółdzielczego – ale to bank będzie ponosić odpowiedzialność, jeśli fintech zawiedzie. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy specjalnie spreparowana spółka uzyska dostęp do danych bankowych w celu wykorzystania ich do przestępstwa – w Wielkiej Brytanii wykryto już dwa takie oszustwa – mówi Peter Majgaard z firmy Konsentus, który wystąpi podcza Impact fintech’19.

RegTechy pomagają bankom i innym instytucjom finansowym wykryć tego rodzaju fraudy, a także na bieżąco monitorować, czy dany podmiot współpracujący nie znalazł się np. na niemieckim czy portugalskim odpowiedniku listy ostrzeżeń publicznych.

Regulation Technology as a service

Jakie są najważniejsze priorytety technologiczne sektora na 2020 rok? W jaki sposób wdrożenie rozwiązań chmurowych zwiększy przewagę konkurencyjną instytucji finansowych oraz jak instytucje finansowe mogą wspierać transformację przyjazną dla klimatu? To pytania, na które odpowiedzą światowi liderzy świata fintech, spotykający się 4 i 5 grudnia na Impact fintech’19. Dziesiątki wystąpień i warsztatów w ramach 8 ścieżek tematycznych zgromadzą łącznie ponad 200 speakerów i ponad 2 tys. uczestników. Do Katowic przyjadą istotni dla branży politycy i menadżerowie z Polski i regionu CEE.

Pojawią się przedstawiciele dziesiątek firm i instytucji związanych z sektorem fintech, jak Narodowy Bank Polski, PKO Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Bank Pekao, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, BNP Paribas, Alior Bank, Ministerstwo Cyfryzacji, mBank, Google, Mastercard, Polski Fundusz Rozwoju, PayU, Wirecard, Tauron, Blik, Bluemedia, Allegro, Vivus, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Operator Chmury Krajowej oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Wśród potwierdzonych mówców Impact fintech’19 znaleźli się m.in.: Marko Wenthin z Penta, Laura Navaratnam z FCA, Dele Atanda z metaME, Max Schertel z N26, Chris Skinner z 11:FS, Diana Paredes z Suade Labs, Husayn Kassai z Onfido, Elliott Limb z Mambu oraz Utena Treves z Wefox, a także Teresa Czerwińska z Narodowego Banku Polskiego, Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Michał Krupiński z Pekao, Adam Marciniak z PKO BP i Bartosz Berestecki z PayU. Przyjedź do Katowic zapoznaj się z najnowszymi trendami zmieniającymi krajobraz globalnego rynku finansowego. Jaki będzie następny krok w fintechowej rewolucji?

Dowiesz się tego na Impact fintech’19.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz