Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Religia w szkołach. Warszawa płaci dziesiątki milionów złotych rocznie katechetom

47
Podziel się:

Ponad 750 nauczycieli katechetów zatrudniają warszawskie szkoły. Ujawniły to dwie radne miasta, które wystąpiły do ratusza o informacje o ich zarobkach.

Religia w szkołach. Warszawa płaci dziesiątki milionów złotych rocznie katechetom
Warszawa płaci dziesiątki milionów złotych rocznie katechetom za lekcje religii (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com, CDC)

Temat religii w szkołach interesuje szczególnie dwie radne: Agnieszkę Diduszko-Zyglewską (Wiosna) oraz Renatę Niewitecką (KO). O sprawie informuje warszawska "Gazeta Wyborcza", która przypomina też, że obie radne kilka miesięcy temu w interpelacjach apelowały o obcięcie w miejskich szkołach lekcji religii o połowę.

Tym razem Agnieszka Diduszko-Zyglewska i Renata Niewitecka wystąpiły do miasta o informacje, ilu katechetów pracuje w miejskich placówkach oświaty, a także ile na ich pensje przeznacza rocznie Warszawa.

Jeżeli chodzi o pierwszą kwestię, to zarządzający stolicą ujawnili, że w 2020 roku w szkołach publicznych pracowało 776 nauczycieli katechetów (według stanu na 30 września). Rok wcześniej - 771.

Zobacz także: Spis powszechny. O co zapytają rachmistrzowie? Edukacja, rynek pracy, zdrowie

Ostatecznie miasto wyliczyło, że na pensje nauczycieli katechetów w 2020 roku przeznaczyło 48 mln złotych. To o 4 mln więcej, niż jeszcze w 2019 roku.

Natomiast w szkołach utrzymywanych przez samorząd pracuje ok. 30 tysięcy nauczycieli. Na ich pensje z miejskiego budżetu poszło w 2020 roku ok. 2,1 mld złotych.

Diduszko-Zyglewska podkreśliła na Facebooku, że w tej kwocie ukryła się odpowiedź na pytanie "dlaczego kościół tak gwałtownie protestuje" w temacie umieszczanie lekcji religii przed lekcjami lub po nich.

"Bo kiedy są tam umieszczone - tak jak powinno być, żeby nie niszczyć szkolnej wspólnoty religijnymi podziałami i nie marnować czasu części uczniów zmuszonych do przeczekiwania okienek - to uczniowie masowo rezygnują z tych zajęć, a to konkretna finansowa strata dla kościoła" - pisze radna.

Dlatego też Diduszko-Zyglewska chciałaby poznać dane o liczbie uczniów, którzy zrezygnowali w 2020 roku z lekcji religii. "Mam nadzieję, że ankieta w szkołach w tej sprawie już została lub zaraz zostanie przeprowadzona przez miasto" - kończy swoją wiadomość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
DOŚĆ
3 lata temu
czas skończyć z uczeniem religii w świeckiej (niby) szkole
siri
3 lata temu
W-F jest potrzebny, katechetą niech płaci Kościół, stać go na to. poziom nauczania tych osób jest bardzo mierny. Religia ze szkół do kościołów. W Konstytucji napisano ,że polska jest Krajem świeckim. Zaprzeczają temu wypowiedzi Czarnka i innych inkwizytorów. Czas na stosy ?
Hugo
3 lata temu
Aż się niedobrze robi od tej nagonki na katechetów. Proszę podać do publicznej wiadomości ile kosztują nauczyciele W-f, cztery godziny w tygodniu. Mam czworo dzieci i jestem zadowolony, że nie muszę ich prowadzić na lekcje do salek. Dzieci w szkole są bezpieczne. Ciekawy jestem czy gdyby dzieci musiały chodzić same, rodzice nie bali by się o ich bezpieczeństwo. A może, to o to chodzi, by rodzice bojąc się nie posyłali dzieci na lekcje religii. Zadowolony z nauczania religii w szkole.
Wa-wa
3 lata temu
Dlaczego moje podatki idą na plemiennych szamanów ? Oglupianie ludzi dla swoich korzyści. XXI wiek a u nas ciemnogród .
port
3 lata temu
5100,00 zł średnio zarabia katecheta, to jakaś komedia, cyrk, kabaret? Jaką mają odpowiedzialność, jakie wykształcenie kierunkowe?
...
Następna strona