Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Rolnictwo. Cena kukurydzy bije rekordy na światowych giełdach

3
Podziel się:

Za tonę kukurydzy (z dostawą do portu) trzeba zapłacić nawet 970 zł. Takiego wzrostu cen nie było już od 8 lat. Zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej ceny kukurydzy w najbliższym czasie nie spadną, a za ich wzrostem stoją głównie Chiny.

Rolnictwo. Cena kukurydzy bije rekordy na światowych giełdach
Za tonę kukurydzy trzeba obecnie zapłacić 970 zł (PAP, Mateusz Marek)

"Pomimo wysokich zbiorów kukurydzy w bieżącym sezonie 2020/21 (zbiór 2020) popyt na kukurydzę na rynku światowym utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, szczególnie ze strony Chin odbudowujących pogłowie trzody chlewnej. To wywołało dynamiczny wzrost cen tego zboża na rynku światowym do poziomu nienotowanego od 8 lat" – mówi w rozmowie z PAP, prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska.

To nie wszystko. Ważnym czynnikiem wpływającym na światowe ceny tego surowca są też działania eksporterów takich jak Rosja i Ukraina oraz stan upraw w Brazylii i w Argentynie.

Zobacz także: Pomorskie zamknięte od 13 marca. "Wszyscy czekają na lato, nie każdy dotrwa"

Ponadto, bardzo wysokie ceny pszenicy spowodowały, że producenci pasz zaczęli poszukiwać na rynku właśnie kukurydzy. Również duże ilości tego surowca do produkcji wyrobów dezynfekcyjnych zużyli wytwórcy etanolu oraz gorzelnie.

To wszystko sprawiło, że kukurydza stała się towarem trudno dostępnym. Za tonę (z dostawą do portu) trzeba zapłacić nawet 970 zł.

"Jej zakupem są zainteresowani zarówno przetwórcy krajowy, jak i eksporterzy. Duże partie kukurydzy są wywożone za pośrednictwem portu Gdańsk. Tylko w pierwszych 6 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-grudzień) eksport kukurydzy wyniósł 817 tys. ton wobec 708 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu, czyli o ponad 100 tys. ton więcej" – zaznaczyła Piątkowska.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje światowe zbiory kukurydzy w bieżącym sezonie 2020/21 (październik-wrzesień) na poziomie 1 mld 133 mln ton, tj. o 9 mln ton powyżej wielkości produkcji w poprzednim sezonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
covid
2 lata temu
bardzo dobra wiadomosc
1960
2 lata temu
To oznacza, że przy plonie 10t/ha, a nie jest to dla kukurydzy w polskich warunkach jakiś rekordowy plon - mamy 10 tysięcy plus dotacja. Kukurydza jest prosta w uprawie, znosi monokulturę, tyle, że w uprawie na ziarno trzeba chronić przed omacnicą, a po zbiorze trzeba suszyć.
Romek
2 lata temu
Gates masowo wykupuje ziemię, to znaczy że niedługo płody rolne pójdą w spekulacje , tak jak mieszkania i kruszcze , teraz trzeba zbankrutować klasę średnia .