Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Rolnicy wstrzymują sprzedaż ziarna. O co chodzi?

28
Podziel się:

Na rynku zbóż niewielka podaż ziarna, rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Przetwórcy czekają na wejście w życie rozporządzenia rządu ws. dopłat do sprzedanego ziarna.

Rolnicy wstrzymują sprzedaż ziarna. O co chodzi?
Rolnicy w całej Polsce protestują przeciwko polityce Europejskiego Zielonego Ładu (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

"Na krajowym rynku w dalszym ciągu nie widać większej rynkowej podaży ziarna. Znaczna część młynów i wytwórni pasz w dalszym ciągu bazuje na surowcu zakupionym na podstawie wcześniej zawartych kontraktów na dostawy ziarna oraz pracuje na zapasach" - napisano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Izba podaje, że część wytwórni pasz nie dysponuje jednak zbyt dużymi zapasami surowca i stara się dokupować ziarno na bieżąco, co przy notowanej ograniczonej rynkowej podaży zbóż wiąże się z koniecznością oferowania wyższych cen tym bardziej, iż rosną ceny zbóż oferowane przez eksporterów z dostawą do portów.

"Przetwórcy cały czas liczą na wzrost rynkowej podaży ziarna w najbliższych dniach, w związku z niebawem wchodzącym w życie rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie dopłat do sprzedanego ziarna zbóż. Wydaje się, iż część rolników będzie chciała sprzedać zmagazynowane ziarno przed końcem maja br. aby uzyskać rządowe dopłaty" - napisano.

Izba podaje, że spore zakupy ziarna pszenicy realizują natomiast eksporterzy.

"Notowana z początkiem tygodnia wyraźna zwyżka cen pszenicy na MATIFie i wzrost cen pszenicy z dostawą do portów w maju/czerwcu przełożył się na spore zakupy tego zboża przez eksporterów. Wzrost cen pszenicy w portach w połączeniu z niskimi stawkami transportu samochodowego wywołały wzrost sprzedaży pszenicy na eksport nawet z bardziej odległych od portów regionów kraju" - pisze Izba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Rolnik
6 dni temu
Po co piszecie te kocopały? Jak komuś nie pasuje, to niech idzie do innej pracy - przecież tak zrobiła większość dzieci rolników. W mojej miejscowości około 70 procent. Reszta też poszła do pracy i dodatkowo obrabia rolę a tylko kilku zajmują się tylko rolnictwem. Jakoś nie mogę zauważyć pensji po 1000 zł miesięcznie i cen towarów sprzed 20 lat, ale ceny zbóż owszem. Żywność jest za tania i niewspółmierna do kosztów produkcji bezpośrednio u rolnika. Dopłaty wchłania firmy z branży agro. Przy obecnej suszy cena zbóż powinna być 3 razy wyższa. Jak komuś nie pasuje bo można ściągnąć zza granicy taniej to ok, ale tak samo można ściągnąć tańszą siłę roboczą z innych krajów i zatrudnić w budżetówce. Także nie piszcie odrealnionych kocopałów
Malgorzata
1 tyg. temu
Najlepiej wziac od panstwa w dzierzawe wtedy dostaniecie doplaty ,mal9 krusu do placenia.Poco muwic ze rolnicy to maja bardzo duzo.Sa jednostki jak w kazdej dziedzinie. Mozna byc rolnikiem.Wolny wybor.
Cud
1 tyg. temu
Jeszcze nie dawno pisaliście , potężne zapasy do żniw nie do wywiezienia.Teraz przetwórcy jadą na rezerwie . Bądźmy poważni ile przez dwa tygodnie jest w stanie pojawić się zboża na rynku .Ludzie zapomnieli że Zielony Ład dotknie wszystkich Polaków, a bez na będziecie GŁODNI NADZY i TRZEŹWI.
Loki
1 tyg. temu
75% polskich gospodarstw ma mniej niż 10 h ale każdy chce mieć porządny ciągnik dobrego vana i porządny samochód osobowy do kościoła duża część z nich dorabia zima płacąc tylko KRUS kilka lat temu musiałem zarzucić pracę w kurierce bo chłopcy z Kielecczyzny w okresie zimowym z własnymi vanami zaniżali ceny usług i dorabiali nie płacąc ZUS
VOLVOs60
1 tyg. temu
Po co głupio pisac, jak tak dobrze na wsi to niech się z miasta sprowadzają. Zobaczą jak zabraknie kraju żywności, po ile będą płacić i co kupowac
...
Następna strona