Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Rosja chce na dobre odciąć ludzi od Facebooka. Zapowiada blokadę

Podziel się:

Rosja chce od marca 2024 roku blokować serwisy VPN, dzięki którym można łatwo uzyskać dostęp do zakazanych przez Moskwę stron internetowych - donosi Reuters, powołując się na wypowiedź rosyjskiego senatora.

Rosja chce na dobre odciąć ludzi od Facebooka. Zapowiada blokadę
Kierowana przez Władimira Putina Rosja chce na dobre odciąć ludzi od Facebooka. Zapowiada blokadę serwisów VPN (Getty Images, Contributor#8523328)

Niedługo po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Rosja zakazała używania zachodnich mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i WhatsApp. Zakaz można jednak łatwo obejść, używając serwisów VPN. Za kilka miesięcy taka możliwość ma zniknąć.

Senator Artjom Szejkin poinformował we wtorek, że 1 marca 2024 roku wejdzie w życie nakaz rosyjskiego regulatora Roskomnadzor, aby blokować serwisy VPN, które umożliwiają dostęp do zakazanych w Rosji stron internetowych - podaje Reuters, powołując się na wypowiedź Szejkina dla rosyjskiej agencji RIA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja chce podbić Afrykę dla surowców: złota i diamentów. "Putin ma zapędy kolonialne"

Najważniejszy cel: odciąć od Facebooka

Senator podkreślił, że szczególnie ważne jest odcięcie ludzi od dostępu do serwisów należących do firmy Meta (czyli właśnie Facebooka, Instagrama i WhatsAppa), ponieważ w ubiegłym roku Rosja uznała spółkę za "organizację ekstremistyczną".

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku Rosja zaczęła ostro walczyć z niezależnymi mediami. W marcu Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą kary więzienia za "fake newsy" na temat inwazji.

Według ustawy kara pozbawienia wolności może nawet trwać 15 lat. Już sama zapowiedź wprowadzenia przepisów spowodowała, że np. BBC wycofało swoich dziennikarzy z Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl