Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Losik
|
aktualizacja

Rosja znów przykręci kurek. Ceny gazu reagują

Podziel się:

Gazprom w ubiegłym tygodniu zaskoczył i po zakończeniu konserwacji gazociągu Nord Stream, wznowił dostawy gazu tą drogą. Ale to nie koniec problemów z przesyłem surowca przez NS1. Rosyjski gigant poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny gazociągu, co będzie skutkowało kolejnym ograniczeniem przepływu gazu do Europy Zachodniej. Po decyzji Gazpromu skokowo wzrosły ceny surowca na holenderskim hubie TTF.

Rosja znów przykręci kurek. Ceny gazu reagują
Gazociąg Nord Stream jest kluczową drogą dostaw rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej (East News, JOHN MACDOUGALL)

Gazprom wstrzymanie pracy turbiny tłumaczy pracami konserwacyjnymi. W komunikacie przekazał, że zrobi tak ze względu na "upływ czasu" od ostatniego remontu ważnej części gazociągu oraz jej stan techniczny.

Rosyjski gigant podał, że w związku z zatrzymaniem turbiny, zdolność produkcyjna rosyjskiej tłoczni Portowaja zostanie od czwartku (27 lipca) rana zmniejszona do 33 mln metrów sześciennych gazu dziennie.

Dodajmy, że w połowie czerwca Gazprom ograniczył przepływ gazu przez Nord Stream do ok. 40 proc. jego przepustowości. Poniedziałkowa decyzja sprawi, że moce gazociągu będą wykorzystywane w 20 proc. - informuje rosyjska agencja Ria Novosti. I nie wiadomo, kiedy przepustowość wzrośnie.

Gazprom wywołał dynamiczny wzrost cen gazu w Europie

Po ogłoszeniu decyzji przez Gazprom gwałtownie zaczęły rosnąć ceny gazu w Europie. Sierpniowe kontrakty na holenderskim hubie TTF wzrosły w ciągu pierwszych minut od ogłoszenia decyzji przez Gazprom o ponad 11 proc.

W poniedziałek ok. 18 gaz z dostawą w sierpniu po podwyżce kosztuje 176 euro za MWh. Kontrakty wrześniowe zdrożały w takim samym stopniu do 178 euro za MWh.

Dla porównania - w piątek kontrakty sierpniowe były wyceniane na 159,9 euro za MWh. Najwięcej za gaz TTF trzeba było zapłacić w tym roku na początku marca, kiedy cena doszła do 199 euro. Natomiast rok temu, w lipcu za MWh gazu w hubie TTF trzeba było zapłacić 22,5 euro.

Rosja coraz bardziej przykręca kurki

Rosyjska spółka przykręcanie kurka tłumaczyła tym, że jedna z turbin nie mogła wrócić z serwisu w Kanadzie. Przez sankcje nałożone na Rosję za napaść zbrojną na Ukrainę. Ale jak się okazuje, sami Rosjanie nie śpieszą się z tym, by umożliwić powrót ważnej części.

Reuters informował w ubiegłym tygodniu, że serwisowana turbina utknęła w Kolonii na zachodzie Niemiec, ponieważ władze Rosji nie dostarczyły dokumentów koniecznych do zatwierdzenia jej dalszego transportu. Z ustaleń agencji wynika, że Rosjanie nie przekazali nawet, gdzie dokładnie należy przekazać ważną część gazociągu.

"Turbina zostanie zainstalowana po dopełnieniu wszystkich formalności... A gaz będzie pompowany w odpowiednich ilościach, czyli takich, które są technologicznie możliwe" - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP