Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.12.2019 11:09

Rośnie liczba firm ogłaszających upadłość. Eksperci przewidują, że będzie gorzej

Przez cały 2019 rok 1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji. To o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów upadających firm w przyszłym roku będzie więcej. Przez spowolnienie gospodarcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji w 2019 roku.

Szybkie spojrzenie na PKB Polski w III kwartale wskazuje, że gospodarka wyhamowuje. Wynik gospodarki w tym okresie wyniósł 3,9 proc. i był najniższy od trzech lat.

Spowolnienie gospodarcze oznacza problem dla polskich firm. "Dziennik Gazeta Prawna", który dotarł do danych firmy Coface - ubezpieczyciela należności w Europie Centralnej - wskazuje, że ten problem będzie się pogłębiać. Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface, wskazuje, że zdaniem jego spółki PKB Polski w 2020 roku wyniesie 3,3 proc.

Dalszy spadek PKB wywoła wzrost firm ogłaszających upadłość lub konieczność restrukturyzacji. Zdaniem eksperta wskaźnik ten wzrośnie w najbliższych dwunastu miesiącach o 6 proc. i będzie najwyższy od przynajmniej 2008 roku.

Obejrzyj: Jakie ryzyko wiąże się ze sprzedażą na termin, czyli ryzyko niewypłacalności kontrahentów

Specjaliści Coface wskazują, że taki stan rzeczy wywołuje zależność polskiej gospodarki od zagranicznych, na których spowolnienie widać od dłuższego czasu. Chociaż eksport Polski do strefy euro wciąż rośnie (od stycznia do października 2019 roku wyniósł 196,6 mln euro - o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej), to jednak pogarsza się kondycja eksporterów. A to właśnie w tym sektorze najczęściej ogłaszane są upadłości spółek.

Zmiany w sposobie wystawiania faktur już od 1 stycznia 2020 r.
Podatki 2020. "Fakturkę?". Od początku roku duże zmiany dla przedsiębiorców

Radosław Jarema, dyrektor w firmie Akcenta, wskazuje w rozmowie z "DGP", że polscy przedsiębiorcy spoglądają coraz przychylniej na rynki pozaunijne. W pierwszej dwudziestce najważniejszych partnerów handlowych dla polskich eksporterów już pięciu jest spoza Unii Europejskiej. Dwa nawet nie znajdują się w Europie. Problem w tym, że do tych krajów również zmierza spowolnienie gospodarcze.

"Wiedźmin" Netflixa
Efekt "Wiedźmina" Netfliksa. Nie tylko Sapkowski zarabia na serialu. CD Projekt już większy niż Pekao

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, pkb, pkb polski, bankructwo, upadłość, gospodarka, wiadomości, restruktyryzacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-01-2020

KarolKatastrofa bo wzrost gospodarczy wyniósł w III kwartale 3,9 gdzie na zachodzie wynosi ok 1 % A jak to było za PO w okresie spowolnienia kiedy to … Czytaj całość

01-01-2020

ikolUpadają cwaniaki z VAT ,ukruciło się złodziejstwo to Platfusy bankrutują.

01-01-2020

PolNordPoprostu PIS doi przedsiebiorcow zeby kupować nic nierobow. Jak wzrośnie bezrobocie to się może obudza...

Rozwiń komentarze (234)