Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rośnie liczba firm ogłaszających upadłość. Eksperci przewidują, że będzie gorzej

234
Podziel się

Przez cały 2019 rok 1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji. To o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów upadających firm w przyszłym roku będzie więcej. Przez spowolnienie gospodarcze.

1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji w 2019 roku.
1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji w 2019 roku. (Shutterstock.com)
bDHShokB

Szybkie spojrzenie na PKB Polski w III kwartale wskazuje, że gospodarka wyhamowuje. Wynik gospodarki w tym okresie wyniósł 3,9 proc. i był najniższy od trzech lat.

Spowolnienie gospodarcze oznacza problem dla polskich firm. "Dziennik Gazeta Prawna", który dotarł do danych firmy Coface - ubezpieczyciela należności w Europie Centralnej - wskazuje, że ten problem będzie się pogłębiać. Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface, wskazuje, że zdaniem jego spółki PKB Polski w 2020 roku wyniesie 3,3 proc.

Dalszy spadek PKB wywoła wzrost firm ogłaszających upadłość lub konieczność restrukturyzacji. Zdaniem eksperta wskaźnik ten wzrośnie w najbliższych dwunastu miesiącach o 6 proc. i będzie najwyższy od przynajmniej 2008 roku.

bDHShokD
Zobacz także: Obejrzyj: Jakie ryzyko wiąże się ze sprzedażą na termin, czyli ryzyko niewypłacalności kontrahentów

Specjaliści Coface wskazują, że taki stan rzeczy wywołuje zależność polskiej gospodarki od zagranicznych, na których spowolnienie widać od dłuższego czasu. Chociaż eksport Polski do strefy euro wciąż rośnie (od stycznia do października 2019 roku wyniósł 196,6 mln euro - o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej), to jednak pogarsza się kondycja eksporterów. A to właśnie w tym sektorze najczęściej ogłaszane są upadłości spółek.

bDHShokJ

Radosław Jarema, dyrektor w firmie Akcenta, wskazuje w rozmowie z "DGP", że polscy przedsiębiorcy spoglądają coraz przychylniej na rynki pozaunijne. W pierwszej dwudziestce najważniejszych partnerów handlowych dla polskich eksporterów już pięciu jest spoza Unii Europejskiej. Dwa nawet nie znajdują się w Europie. Problem w tym, że do tych krajów również zmierza spowolnienie gospodarcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHShole
gospodarka
KOMENTARZE
(234)
PolNord
rok temu
Poprostu PIS doi przedsiebiorcow zeby kupować nic nierobow. Jak wzrośnie bezrobocie to się może obudza...
Uszczelniacz
rok temu
Więcej rozdawać a tym co jeszcze Zarabiają dokładać podatki i uszczelniac...uszczelniac i zwiększać tudzież nowe wprowadzać bo nierobom trzeba dać...
podatnik
rok temu
firmy upadają bo są coraz dokładniej okradane przez państwo. Oto kilka przykładów: 1 - sprzedający wystawia fakturę z terminem płatności i wydaje towar kupującemu - ile zarobił? Nic, choć już musi zapłacić średnio 19% podatku dochodowego od wirtualnej transakcji i 23% VAT. Zarobi dopiero gdy kupujący przeleje mu pieniądze na konto ale z tym bywa różnie. 2 - importer zapłacił 100.000zł za towar na konto firmy dajmy na to z Chin. Ile kosztów ze 100.000zł może odliczyć od dochodówki? Nic. Odliczy dopiero za kilka miesięcy jak towar dotrze do Polski i zostanie oclony. 3 - przedsiębiorca odliczył 100% vat od samochodu osobowego. Czy w drodze z firmy do kontrahenta może odebrać dziecko ze szkoły? Nie, bo czeka go niemal utrata samochodu. 4 - czy przedsiębiorca może kupić do firmy "cokolwiek"? Nie, bo to zależy od interpretacji urzędnika, który może zakwestionować zakup i ustalić, że służył on jedynie obniżeniu podstawy opodatkowania. 5 - podatnik nie zapłacił w terminie podatków. Czy urząd skarbowy zainteresuje się problemem i pomoże podatnikowi w odzyskaniu kondycji? Nie, zablokuje wszystkie konta i zlicytuje cały majątek nie bacząc na innych wierzycieli czy przyczyny pogorszenia się kondycji firmy. Takich przykładów z życia wziętych można podawać w nieskończoność. Niestety dla fiskusa nie liczą się kury a jaja. Nie widzą jednak, że zarzynając kury spada też ilość jaj
bDHSholf
Dość klamstw
rok temu
Trybunał stanu dla rządu co rujnuje Polske
PiS nie umie ...
rok temu
PiS zniszczy Polskę...szydło słowa się sprawdzają; Polska w ruinie. Zabrać kasę i diety Politykom!! Dac4tys A jak nie Won
...
Następna strona