Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rośnie liczba firm ogłaszających upadłość. Eksperci przewidują, że będzie gorzej

234
Podziel się:

Przez cały 2019 rok 1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji. To o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów upadających firm w przyszłym roku będzie więcej. Przez spowolnienie gospodarcze.

1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji w 2019 roku.
1019 firm ogłosiło upadłość lub postanowienie o restrukturyzacji w 2019 roku. (Shutterstock.com)

Szybkie spojrzenie na PKB Polski w III kwartale wskazuje, że gospodarka wyhamowuje. Wynik gospodarki w tym okresie wyniósł 3,9 proc. i był najniższy od trzech lat.

Spowolnienie gospodarcze oznacza problem dla polskich firm. "Dziennik Gazeta Prawna", który dotarł do danych firmy Coface - ubezpieczyciela należności w Europie Centralnej - wskazuje, że ten problem będzie się pogłębiać. Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface, wskazuje, że zdaniem jego spółki PKB Polski w 2020 roku wyniesie 3,3 proc.

Dalszy spadek PKB wywoła wzrost firm ogłaszających upadłość lub konieczność restrukturyzacji. Zdaniem eksperta wskaźnik ten wzrośnie w najbliższych dwunastu miesiącach o 6 proc. i będzie najwyższy od przynajmniej 2008 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Jakie ryzyko wiąże się ze sprzedażą na termin, czyli ryzyko niewypłacalności kontrahentów

Specjaliści Coface wskazują, że taki stan rzeczy wywołuje zależność polskiej gospodarki od zagranicznych, na których spowolnienie widać od dłuższego czasu. Chociaż eksport Polski do strefy euro wciąż rośnie (od stycznia do października 2019 roku wyniósł 196,6 mln euro - o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej), to jednak pogarsza się kondycja eksporterów. A to właśnie w tym sektorze najczęściej ogłaszane są upadłości spółek.

Radosław Jarema, dyrektor w firmie Akcenta, wskazuje w rozmowie z "DGP", że polscy przedsiębiorcy spoglądają coraz przychylniej na rynki pozaunijne. W pierwszej dwudziestce najważniejszych partnerów handlowych dla polskich eksporterów już pięciu jest spoza Unii Europejskiej. Dwa nawet nie znajdują się w Europie. Problem w tym, że do tych krajów również zmierza spowolnienie gospodarcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(234)
upadek firm k...
5 lata temu
Upadają firmy, które leciały na wzroście gospodarczym, a teraz w sytuacji spowolnienia gospodarczego, padają jak muchy bo rząd PIS nadmierny fiskalizm wprowadził. Nie wycofał się z ogrmnych podwyżek podatków CIT i ZUS-który kładzie małe firmy.PIs w tym czasie zwolnił amerykańskie koncerny z płacenia podatków w Polsce, bo zaprotestowała ambasada USA i rząd USA?Kto jeszcze głosuje na PIs?
lew1310
5 lata temu
wygląda na to ze przedsiębiorcy nic nie robią tylko obserwują jak zachowuje się PKB i jeżeli spada to likwidują firmy.
adi
5 lata temu
działałem 6 lat, zatrudniałem 20 osób. Branża transportowa. Nierzetelni kontrahenci - obsuwy w płatnościach za usługi sięgające 200 dni, 10% kontrahentów wogóle nie regulowało płatności, banksterzy utrudniali obsługę finansową i zaciąganie długu z uwagi na ryzykowną branżę, urzędy skarbowe docisnęły śrubę z vatem - mimo że nie dostawałem płatności za faktury to musiałem regulować od tych faktur vat. Pracownicy chcieli zarabiać coraz więcej i więcej.. w październiku ogłosiłem bankructwo.. Czy jestem nieudacznikiem? Niee, w naszym kraju zwyczajnie już nie da się prowadzić biznesu, chyba, że wypisze się na czole słowa fundacja i będzie się tyrać 20h/dobę za darmo..
Goral
5 lata temu
Mimo kryzysu w Europie od dwuch, trzech lat, w Polsce przyba miejsc pracy. Więc jest bardzo DOBRZE.
Fakt
5 lata temu
Gdyby na Saharze gospodarką związaną z piaskiem zajmowała się ekipa rządzących z PiS to by na pewno doprowadziła całe przedsięwzięcie do upadku. To banda dyletantów i nieudaczników spod znaku BMW. (bierny ,mierny ale wierny )
...
Następna strona