Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
medycyna
06.08.2020 15:46

Rozwój technologii medycznych. Impuls dla gospodarki

Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej uwidoczniła, jak niezbędny jest rozwój nowych technologii w kontekście monitorowania stanu zdrowia. To dziedzina, która bardzo dynamiczne stymuluje wiele powiązanych z nią obszarów rynkowych. Dlatego na technologie medyczne należy spojrzeć nie tylko ze zdrowotnego, ale również gospodarczego punktu widzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Pandemia była niezwykle istotnym impulsem dla rozwoju rynku technologii medycznych.

Artykuł powstał we współpracy z Impact CEE.

Korzyści cyfrowego ekosystemu

W dobie pandemii cyfrowe usługi medyczne, takie jak e-wizyty, e-skierowania, e-recepty czy e-zwolnienia, okazały się rozwiązaniem pozwalającym na zapewnienie ciągłości leczenia. Jak wynika z danych Centrum e-Zdrowie od stycznia do maja tego roku lekarze wystawili średnio około 13 tysięcy e-skierowań każdego miesiąca, czyli dwukrotnie więcej niż pod koniec 2019 r. Rekord został ustanowiony w maju, w którym wystawiono ponad 26 tysięcy e-skierowań.

Pandemia była niezwykle istotnym impulsem dla rozwoju rynku technologii medycznych.

Szacuje się, że w 2021 roku ma on być wart ponad 280 mld dolarów i stale rosnąć. Zmierzamy w kierunku, w którym coraz więcej danych w ochronie zdrowia będzie zdigitalizowanych, co pozwoli na lepszy monitoring stanu pacjenta, jeszcze lepsze i dokładniejsze diagnozowanie i leczenie pacjenta, a co za tym idzie zapewni wyższy poziom indywidualizacji terapii.

Rozwiązania technologiczne umożliwią, w oparciu o zagregowane już dane, wyszukiwanie informacji, porównywanie ich, przygotowywanie opisów wykonanych badań diagnostycznych i stawianie precyzyjnej diagnozy, co może pozwolić na uniknięcie hospitalizacji czy zapobiegnięcie pogorszeniu się stanu zdrowia dzięki szybkiej interwencji. Eksperci zgodnie twierdzą, że cyfryzacja ochrony zdrowia to wizja coraz bliższej przyszłości.

Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, już w 2025 roku ponad 80% pracowników służby zdrowia będzie musiało sprawnie radzić sobie z nowymi technologiami. Korzystanie z różnego rodzaju aplikacji będzie codziennością dla każdego lekarza.

Niezwykle istotne jest to, że nowe technologie nie tylko podnoszą skuteczność leczenia, ale także mogą wpłynąć na zrównoważony rozwój medycyny oraz ograniczyć koszty opieki zdrowotnej ściśle związanych na przykład z brakiem efektywności dotyczącym prób doboru dawkowania czy wynikających z tego hospitalizacji z powodu wystąpienia działań niepożądanych.

Szacuje się, że dziś takie hospitalizacje stanowią ok 5,5%, wprowadzone m.in. w USA rozwiązania opierające się na aplikacjach wspierających oszacowanie odpowiedniej dawki dla pacjenta na bazie posiadanych danych pozwoliło ograniczyć to zjawisko.

Rozwiązania na styku medycyny i nowych technologii

– Jedną z największych możliwości, jakie otrzymujemy dzięki pracy interdyscyplinarnych zespołów z udziałem nie tylko lekarzy i naukowców ściśle związanych z medycyną, ale również informatyków jest medycyna precyzyjna. Opieka zdrowotna jest w trakcie transformacji z dala od uniwersalnego rozwiązania - metody prób i błędów, medycyna zmierza do nowego, ukierunkowanego podejścia, które wykorzystuje informacje molekularne pacjentów do podjęcia decyzji związanych z leczeniem. Już dziś w wielu obszarach chorobowych odpowiednie badania molekularne umożliwiają lekarzowi wybór najskuteczniejszego leczenia dla pacjenta, co pozwala uniknąć nie tylko bardzo kosztownych prób dopasowania terapii, ale także frustracji pacjenta związanej z procesem leczenia – mówi Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska.

Polska przyciąga zagranicznych inwestorów z branży biotechnologicznej wysoko wykwalifikowaną kadrą informatyczną i naukową, a także potencjałem badawczym. Polscy programiści należą do ścisłej czołówki i systematycznie pojawią się na podium w wielu międzynarodowych rankingach.

Mamy dzięki temu szansę, by na polskim gruncie tworzyć najbardziej innowacyjne rozwiązania ze styku medycyny i informatyki. Jednak rozwój medycyny personalizowanej i biotechnologii wymaga wprowadzenia w Polsce zmian systemowych, które będą odpowiedzią na wyzwania regulacyjne czy ekonomiczne. Wprowadzenie tych zmian jest konieczne, aby nadążyć za tempem postępu w nauce i technologii, jakiego jesteśmy świadkami.

Sprawi to również, że Polska stanie się krajem bardziej przyjaznym do rozwoju biotechnologii, która obecnie jest jedną z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki. W Polsce jednak jest to wciąż sektor wschodzący.

W najbliższych latach spodziewany jest dalszy, dynamiczny rozwój rynku biotechnologii, m.in. dzięki napływowi inwestycji zagranicznych do tego sektora. Międzynarodowe innowacyjne firmy farmaceutyczne, poprzez swoje działania w obszarze biotechnologii, przyczyniają się w dużym stopniu do rozwoju gospodarczego kraju.

– To jak ważne jest wykorzystywanie takich rozwiązań pokazała nam sytuacja pandemiczna. Dzięki odpowiedniej analizie oraz doświadczeniu praktyków klinicznych udało się wskazać kilka terapii, które osiągają bardzo dobre wyniki w leczeniu powikłań związanych z COVID-19. Warto więc podejmować dialog i dyskutować o tym, jak systemowo stymulować postęp rozwiązań na styku medycyny i informatyki. Kluczowa w rozwoju tej dziedziny jest także wymiana know-how, a taką możliwość daje współpraca z globalnymi liderami technologicznymi. Polska przyciąga inwestorów, którym zależy na wysoko wykwalifikowanych ekspertach. Powstałe ośrodki są centrum wymiany wiedzy i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego. Taki cel przyświecał stworzeniu w Polsce Globalnego Centrum Rozwiązań IT Roche, w którym dzięki połączeniu wiedzy z zakresu medycyny i najnowszych technologii powstają rozwiązania wspierające chorych i lekarzy na całym świecie – dodaje Wiktor Janicki.

Artykuł powstał we współpracy z Impact CEE.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz