Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

Rynek pracy zaciągnął hamulec. Mocny spadek ofert

20
Podziel się:

Jak czytamy w badaniu firm Element i Grant Thornton w styczniu pracodawcy opublikowali 255 tys. Nowych ogłoszeń o pracę. To o 17 proc. Mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. "Spowolnienie na rynku pracy postępuje" – mówią eksperci.

Rynek pracy zaciągnął hamulec. Mocny spadek ofert
Pracodawcy publikują mniej ofert o pracę (Agencja Wyborcza.pl, Cezary Aszkiełowicz)

Jak czytamy w badaniu opartym na danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w styczniu 2023 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 255,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o 17 proc. rok do roku i najniższa roczna dynamika od 12 miesięcy.

Spowolnienie na rynku pracy

Z badania wynika, że zapał rekrutacyjny pracodawców spada, choć nadal jest spory. Liczba nowych ofert pracy jest niższa o 52 tys. niż przed rokiem, ale jednocześnie o 31 tys. wyższa niż przed dwoma laty.

Rynek pracy w Polsce wszedł w fazę spowolnienia, pracodawcy tracą entuzjazm do tworzenia nowych miejsc pracy, ale są to na razie procesy powolne i przebiegające dość łagodnie. Obserwujemy je od kilku miesięcy i nie wydaje mi się, żeby w ostatnim czasie zadziało się coś niepokojącego. Pracodawcy stopniowo dostosowują się po prostu do obecnych warunków, kiedy, co prawda, koszty funkcjonowania są wysokie, ale też popyt utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie – komentuje Monika Smulewicz, partnerka Grant Thornton.

Zmniejszony popyt w większości zawodów

Jak czytamy w raporcie, w styczniu w większości zawodów odnotowano duże spadki względem analogicznego miesiąca zeszłego roku. Największa zmiana dotknęła branży prawniczej – spadek o 42 proc. rok do roku. Dużo mniej ofert zanotowano również w przypadku zawodów związanych z marketingiem, ale również wśród pracowników fizycznych. Mniejszy popyt nie ominął branży IT (-22 proc.)

Co ciekawe, większy popyt odnotowano wśród sektora finansowego i medycznego – po 17 proc. względem stycznia zeszłego roku.

Element monitoruje oferty pracy publikowane na ponad pięćdziesięciu portalach rekrutacyjnych - między innymi na OLX, Pracuj.pl, Praca.pl czy Infopraca.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Matusz biznes...
rok temu
Ustawka światowa na zubożenie społeczeństwa. Wtedy łatwiej kontrolować suwerena. Klasyk bo to już było wiele razy.
😁😁😁😁😁
rok temu
Chodzą też figterujące i czekają na kazdy atak nawet pomyłkę to już powód...
PolandPoverty
rok temu
Polski rynek pracy interesuje TYLKO imigrantów. Prawdziwi Polacy od dawna pracują zagranicą.
Jajaja
rok temu
Czy dziennikarze różnych portali biorą odpowiedzialność za własne artykuły? Raz jest idealnie po czym za kilka dni tragedia. Ludzie to czytaj i posilkuja się tym co piszecie
nie kłamać
rok temu
Pracy w małych miastach nie było i nie ma