Notowania

gospodarka
29.01.2019 17:07

Rząd daje zielone światło budowie nowych rurociągów. Morawiecki: bezpieczeństwo energetyczne prawie tak ważne, jak militarne

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapewniał, jak ważna jest to decyzja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: PAP/Piotr Nowak)

W projekcie stworzono podstawy prawne pozwalające na sprawne przygotowanie i realizację strategicznych inwestycji polegających na budowie rurociągu ropy naftowej Gdańsk-Płock; budowie rurociągu produktów naftowych Boronów-Trzebinia; budowie rurociągu produktów naftowych Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra-Wielowieś, także budowie rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych w celu zmiany przebiegu trasy istniejących rurociągów albo ich odbudowie, rozbudowie, przebudowie, remoncie, rozbiórce lub zmianie sposobu użytkowania.

Zgodnie z projektem ustawy podmiotem odpowiedzialnym za realizację ww. inwestycji będzie spółka PERN SA, której wyłącznym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Zobacz też: PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

"W projekcie stworzono podstawy prawne pozwalające na sprawne przygotowanie i realizację strategicznych inwestycji polegających na budowie rurociągu ropy naftowej Gdańsk-Płock, budowie rurociągu produktów naftowych Boronów-Trzebinia, budowie rurociągu produktów naftowych Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra-Wielowieś, budowie rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych w celu zmiany przebiegu trasy istniejących rurociągów albo ich odbudowie, rozbudowie, przebudowie, remoncie, rozbiórce lub zmianie sposobu użytkowania" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

- Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj niesamowicie ważne, jest ważne prawie tak samo jak bezpieczeństwo militarne, dlatego musimy bardzo mocno stawiać na nowe rozwiązania - mówił na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

W ramach nowych przepisów przewidziano także rozwiązania usprawniające proces inwestycyjny, między innymi wprowadzenie do systemu prawnego decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym, wydawanej przez wojewodę. Dodatkowo uproszczono procedurę uzyskiwania decyzji poprzedzających decyzję o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2019

BCTo po jaką cholerę w latach 2005 -2007 zniszczyli prawie wszystkie firmy budujące takie rurociągi,pełne dobrych specjalistów bo kaczyniak już wtedy … Czytaj całość

29-01-2019

AntycepNo to teraz właściciel nieruchomości będzie pominięty w procesie uzyskania pozwolenia budowlanego. Komuna wraca,WRACA.

29-01-2019

pamI tak sobie ta ropa będzie pływać po Polsce tymi wewnętrznymi rurociągami, co nie zmieni faktu, że ta ropa jest rosyjska.

Rozwiń komentarze (12)