Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rząd Niemiec tnie prognozy dla gospodarki. Nastroje inwestorów coraz gorsze

10
Podziel się:

Niemiecka gospodarka jest w kryzysie. Może jeszcze nie w oficjalnych danych statystycznych, ale na pewno wizerunkowo. Nastroje inwestorów pogarszają się, a rząd Niemiec sam nie wierzy już w swoje poprzednie prognozy.

Rząd Niemiec tnie prognozy dla gospodarki. Nastroje inwestorów coraz gorsze
(East News, Angelika von Stocki/face to face)

Niemiecka gospodarka od pewnego czasu jedzie na hamulcu ręcznym. Wzrost PKB praktycznie się zatrzymał, a do tego nastroje inwestorów są coraz gorsze. Opublikowany we wtorek indeks ZEW (Zentrum fur Europaische Wirtschaftsforschung) pokazał, że nie ma wiary w szybkie pobudzenie.

Indeks ZEW, badający oczekiwania inwestorów w stosunku do rozwoju sytuacji w niemieckiej gospodarce w kolejnych sześciu miesiącach, zanotował kolejny zjazd. Jego wartość to minus 22,8 pkt. Ujemny wynik pokazuje, że dominuje pesymizm na rynku. Podobnie źle inwestorzy oceniają sytuację w strefie euro.

Coraz głośniej mówi się o recesji w Niemczech. Przypomnijmy, że w drugim kwartale PKB spadło o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku.

Zobacz także: Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos

W złych nastrojach utwierdza m.in. niemiecki rząd, który po raz kolejny obciął prognozy wzrostu PKB. Jeszcze nie dawno szacowano go na 1,5 proc., a teraz to już tylko 1 proc. - donosi agencja Reuters.

Na ten rok prognozy pozostały bez zmian. Średnioroczny wzrost PKB rząd Angeli Merkel szacuje na 0,5 proc.

Hamowanie niemieckiej gospodarki nie jest tylko problemem naszych zachodnich sąsiadów. To też problem całej strefy euro, szerzej Europy, ale też Polski. Dla nas Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym. To kraj, do którego wysyłam najwięcej towarów i skąd najwięcej sprowadzamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Ak
3 lata temu
Niemcy zawsze góra, piszą dużo my im nie dorównamy niestety
Gosc
3 lata temu
Niemcy w jakiej by sytuacji by nie byli zawsze do przodu i dają radę, a my tu ciągle marne grosze
Starszy jego ...
3 lata temu
To kraj, do którego wysyłam najwięcej towarów i skąd najwięcej sprowadzamy. I to stanie słowo w zdaniu jest istotne SPROWADZAMY czyli bilans jest na "zero" albo coś koło tego. A wygląda to tak Polskie mleko do Niemiec niemieckie szajs mleko do Polski i to tą samą cysterką mleczarką. Jak upadną Niemcy to tylko zyskamy.
Tyo
3 lata temu
Zeby tylko nie obcieli nam reperacji
Ania
3 lata temu
Sto p testom na zwierzętach, to bestialstwo, film z Niemiec i reakcja tamtejszej policji, że klatki za ciasne! Nie mieści się w głowie!