Notowania

niemcy
15.10.2019 17:02

Rząd Niemiec tnie prognozy dla gospodarki. Nastroje inwestorów coraz gorsze

Niemiecka gospodarka jest w kryzysie. Może jeszcze nie w oficjalnych danych statystycznych, ale na pewno wizerunkowo. Nastroje inwestorów pogarszają się, a rząd Niemiec sam nie wierzy już w swoje poprzednie prognozy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Angelika von Stocki/face to face)

Niemiecka gospodarka od pewnego czasu jedzie na hamulcu ręcznym. Wzrost PKB praktycznie się zatrzymał, a do tego nastroje inwestorów są coraz gorsze. Opublikowany we wtorek indeks ZEW (Zentrum fur Europaische Wirtschaftsforschung) pokazał, że nie ma wiary w szybkie pobudzenie.

Indeks ZEW, badający oczekiwania inwestorów w stosunku do rozwoju sytuacji w niemieckiej gospodarce w kolejnych sześciu miesiącach, zanotował kolejny zjazd. Jego wartość to minus 22,8 pkt. Ujemny wynik pokazuje, że dominuje pesymizm na rynku. Podobnie źle inwestorzy oceniają sytuację w strefie euro.

Coraz głośniej mówi się o recesji w Niemczech. Przypomnijmy, że w drugim kwartale PKB spadło o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku.

Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos

W złych nastrojach utwierdza m.in. niemiecki rząd, który po raz kolejny obciął prognozy wzrostu PKB. Jeszcze nie dawno szacowano go na 1,5 proc., a teraz to już tylko 1 proc. - donosi agencja Reuters.

Na ten rok prognozy pozostały bez zmian. Średnioroczny wzrost PKB rząd Angeli Merkel szacuje na 0,5 proc.

Hamowanie niemieckiej gospodarki nie jest tylko problemem naszych zachodnich sąsiadów. To też problem całej strefy euro, szerzej Europy, ale też Polski. Dla nas Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym. To kraj, do którego wysyłam najwięcej towarów i skąd najwięcej sprowadzamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niemcy, pkb, prognozy, zew, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

JutaSprowadzą kolejny milion tzw. uchodźców, i kryzys zażegnają.

15-10-2019

god of horror 666Polacy beda bogatsi od niemcow za 10-15 lat!

15-10-2019

BertekNie wiem czy wy wiecie że nasze gospodarki są ściśle związane.

Rozwiń komentarze (10)