Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Rząd przedłuży obniżkę podatku VAT na energię? Decyzja w najbliższych tygodniach

7
Podziel się:

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do kwestii cen energii. Pytany o VAT powiedział, że nie ma jeszcze żadnej decyzji w tym obszarze, rząd ogłosi ją zapewne na przełomie listopada i grudnia. Do końca roku obowiązuje tzw. tarcza antyinflacyjna, w ramach której m.in. VAT na energię został obniżony do 5 proc.

Rząd przedłuży obniżkę podatku VAT na energię? Decyzja w najbliższych tygodniach
Decyzja dotycząca podatku VAT na energię ma zapaść do końća roku (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany podczas sobotniej konferencji przed KPRM, jaki będzie VAT na energię elektryczną w przyszłym roku, powiedział, że nie ma jeszcze żadnej decyzji w tym obszarze.

Dopytywany, kiedy ją poznamy, odpowiedział: "pewnie na przełomie listopada i grudnia".

Do końca roku obowiązuje tarcza antyinflacyjna

Rzecznik rządu dodał też, że do końca roku obowiązuje tzw. tarcza antyinflacyjna, w ramach której m.in. VAT na energię został obniżony do 5 proc., a od przyszłego roku ma wejść inny mechanizm.

Wcześniej używaliśmy tarczy antyinflacyjnej w sensie obniżenia VAT jako sposobu na obniżenie cen energii, a teraz stosujemy inny mechanizm — zamrażamy sztywną cenę, po to, aby ona nie przeskoczyła określonego poziomu — powiedział Müller.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Limit cen na gaz w UE. "Obecnie szans na porozumienie nie ma"

Nadmienił też, że trzeba się poważnie zastanowić, czy to nie jest wystarczający mechanizm.

- Weźmy pod uwagę, że każde z tych rozwiązań kosztuje określone środki finansowe - stwierdził.

Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej

Zgodnie z podpisaną w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy mają być rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r.

Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Kaacpeer
rok temu
Trudne czasy nastały i niestety nie zanosi się na poprawę. Jak się ma dobrze płatną pracę, to zawsze jest łatwiej radzić sobie z wydatkami na jedzenie czy opłacać rachunki. Dzięki Studium Pracowników Medycznych i Społecznych jestem teraz technikiem masażystą i wreszcie jestem zadowolony z zarobków.
bobas
rok temu
tytuł powinien brzmieć rząd nie podniesie jeszcze bardziej prąd .
Krętacze
rok temu
Ale łaska najpierw sztuczne zawyżanie , cen ,a po tem łaska opuszczenie VAT
Tor
rok temu
Zlikwidować podatek VAT całkowicie i będzie po problemie w USA tego gówna nie ma i żyją w żadnym państwie nawet UE niema takiego chorego podatku jak VAT do likwidacji
Cit
rok temu
Jak to jest ze bogaty ma tyle odliczeń vatow, citow...kupuje wszystko za 3/4 ceny, a zwykly polak placi za bogatych wat? Tym sposobem spekulanci sie na kryzysie bogacą, a biedni ubożeją...