Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rząd szykuje wyższą opłatę. Zaboli nas to przy kupowaniu elektroniki?

70
Podziel się:

Zakończyły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o artystach zawodowych. Nowymi przepisami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce "ucywilizować" pracę artystyczną w Polsce i pomóc najsłabiej zarabiającym twórcom. Może to oznaczać, że podrożeje elektronika, m.in. tablety, komputery i telewizory, bo wzrosnąć ma opłata reprograficzna.

Rząd szykuje wyższą opłatę. Zaboli nas to przy kupowaniu elektroniki?
Rząd szykuje wyższą opłatę reprograficzną, co mogą odczuć konsumenci w sklepach RTV, zdjęcie ilustracyjne (money.pl, Justyna Sobolak)

Jak przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projekt ustawy zakłada wprowadzenie dla artystów zawodowych m.in. dopłaty do składek na ubezpieczenia (w zależności od dochodów od 20 proc. do 80 proc.), zwolnienia z oskładkowania umów cywilno-prawnych (zlecenia) dla artystów samodzielnie opłacających ubezpieczenia czy możliwość uzyskania stypendium lub zapomogi.

"Ustawa cywilizuje warunki pracy artystycznej oraz zapewnia najsłabiej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych" - informuje MKiDN w komunikacie. Zaznacza, że koszty projektowanych rozwiązań "nie obciążają podatnika".

Ma to być możliwe dzięki podniesieniu tzw. opłaty reprograficznej, która funkcjonuje w Polsce od 1994 r. Przekazywana jest artystom, by zrekompensować im straty przez pirackie rozpowszechnianie ich dzieł np. w sieci. Płacą ją producenci i importerzy sprzętu elektronicznego. Opłata zazwyczaj pobierana jest od takich urządzeń jak komputery, telewizory, tablety, kopiarki, ale również nośniki danych jak płyty, pendrive'y czy karty pamięci.

Nowa opłata ma być od jednego do czterech procent wyższa niż obecnie. Trudno oczekiwać czegoś innego, niż tego, że producenci i importerzy sprzętu przerzucą wyższy koszt na konsumentów, jak to dotąd zapowiadali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(70)
Ccxx
miesiąc temu
Dojenie obywateli z kazdej mozliwej strony paliwo kosmicznie drogie, gaz , energia elektryczna , żywność a teraz i elektronika dodatkowy podatek na beneficjentow programow socjalnych ktorym sie nie chce pracować a ci ktorzy oraja ponad stan musza coraz wiecej oddawac panstwo i patosom
MMM
miesiąc temu
Podniesienie cen urządzeń nie wpłynie na podatników... większej głupoty dawno nie słyszałem. To podatnicy to niby kto?
Edi
miesiąc temu
Najlepszy rząd i dlatego ma prawo bo jest prawy choć lewy
Matejko
miesiąc temu
Gdyby Leonardo żył w dzisiejszych czasach namalował by prezesa z kotem zamiast damy z łasiczką! Tak z czystej wdzięczności.
Sadek
miesiąc temu
A może zamiast na obywateli przerzucać ciężar utrzymania ludzi głupich zacząć ich edukować o tym że jak zarabiają dobre pieniądze na byciu aktorami to trzeba inwestować we własną przyszłość? Zamiast kupować samochody i chodzić do drogich restauracji np. kupować mieszkania na wynajem? Inwestować na giełdzie czy cokolwiek robić zeby pieniądze generowały pieniądze a nie stać i płakać że emerytura mała 😭 na tej zasadzie to fajne społeczeństwo mamy. Żyłem jak paczek w maśle a teraz będziecie mnie utrzymywać. Super. Gratuluję szerzenia dobrego światopoglądu drodzy artyści.
...
Następna strona