Trwa ładowanie...
bEKWAhOt
Notowania
Przejdź na

Rząd ukrywa część długu? Ekonomista resortu finansów: zarzut bezpodstawny

- Wszyscy ekonomiści wiedzą, że budżet państwa i mierniki z nim związane nie mają żadnego znaczenia dla oceny finansów państwa jako całości - mówił w rozmowie z money.pl dr Sławomir Dudek. Do budżetu państwa nie wlicza się bowiem wydatków z funduszy centralnych, jak np. państwowych funduszy celowych, agencji, fundacji czy instytutów. Co na to Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów? - Często podkreśla się, że statystyki zadłużenia według metodyki unijnej i według metodyki krajowej rozeszły się. To wynika przede wszystkim z tego, że większość tych środków, które przekazujemy na ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy, zostało przekazane przez BGK albo PFR. To środki, które wchodzą w sektor finansów publicznych w rozumieniu unijnym, ale nie według metodyki krajowej - mówił w programie "Money. To się liczy" Czernicki. - Dlatego zarzut, że w ten sposób obchodzimy krajowe reguły fiskalne, nie dostrzega tego, że bez takiego ruchu wsparcie, które...

rozwiń
131 reakcji
11
77
43
Podziel się
Komentarze (43)
zobacz więcej komentarzy (43)
bEKWAhOF
KOMENTARZE
(43)
Marcus
2 miesiące temu
Jest nadwyżka budżetowa w tym roku a dług wzrósł o 37 mld. Zlikwidować TVN bo jeszcze ktoś powie niemożliwe. A w TVP powiedzą że to normalne im większa nadwyżka tym większy dług. A teraz wyborco PiS masz miesięcznie 2 tys pensji i wydajesz 1 tys to dług ci rośnie czy spada (aha mądralo fx też jest kosztem)
Zioberko
2 miesiące temu
Ja proponuję nową ustawę w sejmie lex P👆S uratujemy Polskę przed komuną bis
Wołodja
2 miesiące temu
Dobra szkoła, wracamy do korzeni PIS czasów PRL rozpisywania wszystkiego wg. klucza. Długi były, ale poza oficjalnymi danymi. Zyski się zapisuje, wydatki rozpisuje. Polak ma miskę ryżu i mu to wystarczy, dobrobyt mamy w TVP bo każdy ma dzisiaj TV.
bEKWAhOX
Wojtek
2 miesiące temu
Morawiecki to zawsze prawdę powie tylko jego słowa trzeba zawsze odwrócić do góry nogami. Sprawdzona metoda, jeszcze nigdy mnie nie okłamał i nie mam podstaw nazywać go Pinokiem. Ważne aby wiedzieć, że mówi szyfrem i nie każdy go szansę zrozumieć. Boi się o inwigilację i ma to akredytację Prezesa Polaków.
podatnik
2 miesiące temu
I mówi to absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat! Ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować go na poziomie magistra jeżeli dostanie licencjat to niech się cieszy! , w momencie gdy inflacja w PRLu bis obija się o 10%, który jest bankrutem za zgodą towarzyszy(np. tow. Balcerowicza) od poczęcia i do tego zadłużonym aktualnie na ok. 7 bilionów(naszych bilionów) PLN?
...
Następna strona