Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Są dzieci pozbawione prawa do 800 plus. Jest interwencja RPO

6
Podziel się:

Osoby, którym sąd opiekuńczy powierzył sprawowanie pieczy bieżącej nad dzieckiem, nie mogą się ubiegać o świadczenie wychowawcze 800 plus; pozbawia to np. osierocone dzieci możliwości uzyskania należnego wsparcia - podnosi Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do MRPiPS.

Są dzieci pozbawione prawa do 800 plus. Jest interwencja RPO
Osierocone dzieci są pozbawione prawa do 800 plus. Zdjęcie ilustracynje (Adobe Stock, Linas Toleikis)

Chodzi o problem dostępu do świadczenia wychowawczego dzieci, dla których po śmierci rodzica - do czasu umieszczenia ich w pieczy zastępczej - nie został powołany opiekun prawny.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk w piśmie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk przytacza sytuację małoletniego chłopca, którego rodzice nie żyją.

Osierocone dziecko bez 800 plus

Do listopada 2022 r., czyli do czasu uzyskania przez ZUS informacji o śmieci ojca dziecka w październiku 2022 r., rodzinie było wypłacane świadczenie 500 plus (od 2024 r. 800 plus). Opiekę nad dzieckiem przejęła babcia. W kwietniu 2023 r. po wydaniu postanowienia o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej i ustanowieniu ją rodziną zastępczą i opiekunem prawnym, złożyła ona do ZUS wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Świadczenie zostało przyznane tylko za okres od dnia objęcia dziecka pieczą zastępczą. Za okres od dnia śmieci ojca do czasu ustanowienia pieczy wydano decyzję odmowną.

Jak podał Trociuk, rodzina zastępcza złożyła wniosek po upływie przewidzianego w tym przepisie terminu, gdyż od śmierci ojca dziecka do czasu ustanowienia rodziny zastępczej, czyli od października 2022 r. do marca 2023 r. sąd opiekuńczy nie powołał dla dziecka opiekuna prawnego, a zatem w tym okresie nie było osoby uprawnionej do wnioskowania o świadczenie wychowawcze.

W ocenie Rzecznika charakter i cel świadczenia wychowawczego powinny mieć nadrzędne znaczenie przy ustalaniu prawa do niego. Służy bowiem zaspokojeniu potrzeb dziecka, dbałości o jego dobro i ochronę. Skierowane jest zaś do podmiotów, które sprawują faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Dlatego - zdaniem RPO - trudna do zaakceptowania jest sytuacja, gdy z powodu śmierci osoby uprawnionej do świadczenia wychowawczego w pewnym okresie, przy spełnianiu warunków ustawowych do uzyskania świadczenia, dziecko może znaleźć się poza tym wsparciem z uwagi na brak ustalenia opiekuna.

Trociuk przywołał akty prawne, w tym Konstytucję RP, które wskazują, że dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych.

"Osoba odpowiedzialna za utrzymanie dziecka, która faktycznie sprawuje pieczę nad jego wychowaniem i rozwojem, ma prawo skutecznego domagania się od państwa pomocy w sprawowaniu tej opieki, w tym również pomocy finansowej. Ograniczenie uprawnień w dostępności do świadczeń w tym czasie stanowi naruszenie praw dziecka, wynikających wprost z Konstytucji RP i Konwencji o Prawach Dziecka" - podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dodał, że osierocone dzieci, nie powinny ponosić negatywnych konsekwencji braku aktywności odpowiednich instytucji. Zdaniem rzecznika konieczne wydaje się wprowadzenie do ustawy regulacji umożliwiającej zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia wychowawczego.

Zastępca RPO zwrócił się do minister rodziny o stanowisko w sprawie podjęcia stosownych działań prawodawczych.

Resort ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Robert
2 tyg. temu
Nieruchomości to idealny cel inwestycyjny, a zyski są spore! Firma Polzen zajmuje się zarządzaniem, więc jest idealnie!
anonim
2 tyg. temu
Państwo prawa? pracownicy na niewolniczych śmieciówach pozbawieni praw człowieka pracy do rent, emerytur, socjalu pracowniczego, itd.. dzieci do 800 plus, ofiary złodziejskiej prywatyzacji i bezrobocia co zestarzeli się w kolejce za pracą i dzisiaj na groszowych emeryturach bo tyrali na czarno i śmieciówach. uśmiechnięta Polska śmieje się z nich bo żaden rząd nic nie zrobił dla tych ludzi.
Bejscowianin
2 tyg. temu
Jeszcze tylko do wyborów prezydenckich będzie jako tako, a po to już płacz i zgrzytanie zębów zostanie....
Tatar
2 tyg. temu
No tak , a potomkowie bestii z Wołynia dostają 800 plus i jest Ok!?
Słońce Peru
2 tyg. temu
"Nic co dane nie zostanie zabrane" , co ja wtedy piłem ze takie bzdury bredziłem ?