Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Salmonella w polskim mięsie. Po Czechach groźną bakterię odkryli Słoweńcy

118
Podziel się

Obecność salmonelli w kolejnych partiach mięsa wołowego i indyczego z Polski odkrył słoweński urząd ds. bezpieczeństwa żywności. Wcześniej bakterię w polskim mięsie wykryły także czeskie służby.

Feralne mięso z Polski zostało wyprodukowane przez firmę Efes-pol Fedai Simsek.
Feralne mięso z Polski zostało wyprodukowane przez firmę Efes-pol Fedai Simsek. (Fotolia)
bCZtoaqd

Jak informuje agencja informacyjna STA, przeznaczone na kebab mięso z Polski zostało wyprodukowane przez polską firmę Efes-pol Fedai Simsek. Importer - słoweńska firma Alebon wycofała trzy partie mięsa o łącznej masie 45 kg.

Money.pl zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa o komentarz. Zaktualizujemy tekst, gdy otrzymamy odpowiedź.

bCZtoaqf

To kolejna partia mięsa z Polski, do którego zastrzeżenia zgłosiły słoweńskie służby sanitarne. Wcześniej obecność salmonelli a także ślady leku weterynaryjnego, znaleziono w próbkach pobranych z partii 5,3 tony mięsa na kebaby.

Okazało się, że chore mięso pochodziło z rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka, która w styczniu została zamknięta po wybuchu afery z ubojem chorych krów.

W czwartek czeski minister rolnictwa Miroslav Toman poinformował, że w 700-kilogramowej partii mięsa wołowego z Polski, która trafiła do magazynu pod Pragą, także wykryto groźne dla zdrowia bakterie salmonelli.

bCZtoaql

- Trwające od początku lutego wzdłuż czesko-polskiej granicy wyrywkowe kontrole transportów wołowiny z Polski, prowadzone przez policję, służbę celną i weterynaryjną zostaną w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych rozszerzone na cały kraj - powiedział Toman, cytowany przez PAP.

Toman był też pytany o to, czy rozważa wprowadzenie zakazu importu wołowiny z Polski. O tym, że taka opcja jest możliwa, informował już na początku lutego. Była to reakcja na ujawnienie afery w polskich ubojniach. Trafiały do nich schorowane i padłe zwierzęta, których mięso nigdy nie powinno trafić do sklepów.

- O wprowadzeniu zakazu myślimy, ale nic nie możemy teraz z tym zrobić i dlatego, jak mówię, całe mięso, które zostanie sprowadzone z Polski, musi przejść kontrole - powiedział w środę czeski minister rolnictwa.

Tymczasem, jak podało Radio Zet, powołując się na słowa Głównego Lekarza Weterynarii, Czechy nie umieściły informacji o wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie w unijnym systemie ostrzegania RASFF. Tamtejsze służby weterynaryjne nie poinformowały też resortu rolnictwa o tej sprawie.

bCZtoaqm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZtoaqG
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(118)
tw
2 lata temu
Prezydent znowu będzie musiał chwalić polską wołowinę ?
miro
2 lata temu
zdziwieni ?? salomonella w polskim mięsie ?? a poczytajcie szwedzkie gazety ! ile razy cofano ze szwecji mięso do polski !! wiem bo mi 4 razy cofali !! w latach 90-2000
dziadek66
2 lata temu
To zaczyna wyglądać na specjalną dywersję.Po tylu alarmach mięsnych to każdy producent dmucha na zimne.
bCZtoaqH
patrzący z pe...
2 lata temu
Tak jeden chciwy Janusz pięknie rozkłada na łopatki cały długo budowany system zaufania. Kiedy wreszcie system ochrony klienta zacznie działać poprawnie. Tak po fasadowym państwie poprzedniego rządu ( co z reszta sami stwierdzili w szczerych rozmowach) zostały fasadowe systemy kontroli i ochrony nas klientów. Każdy kto miał do czynienia z PICh ,UOKiK czy sanepidem wie jak one działają. To istna kpina duzi i mocni oszuści są praktycznie bezkarni. Jedyna instytucja która tak na prawdę stoi na straży prawa to telewizja ( niezależnie od przynależności) Dopiero światła i kamery zmuszają tych nierobów do działania. Gdyby Nadzór weterynaryjny w tym przypadku był sprawowany należycie do tego weterynarze odpowiadali w pełni za swoje obowiązki to moglibyśmy uniknąć takich kwiatków
dudek75
2 lata temu
Bardzo dobrze niech wprowadzają sankcje . Niech padają zakłady przetwórstwa mięsnego. Po tym co widziałem w tym reportażu nie mam ani trochę litości dla tych przestępców psełdo rolników , rzeźników i służb weterynaryjnych. Do tego minister oskarża telewizję za publikację programu o padlinie którą spożywamy , ręce opadają.
Najnowsze komentarze (118)
Krembrule
2 lata temu
Adamowski jest tylko ideologiem a nie fachowcem
Klo
2 lata temu
Jak pisze radio zet .a wiecie kto wykupil nasze radio.pan za oceanu ktory sponsoruje wszystko co przeciw polsce
Xxx
2 lata temu
Niszczenie naszego rolnictwa w toku.....
Ib
2 lata temu
Dziwne to wszystko,bardzo dziwne.
Jo jo
2 lata temu
Czy kiedyś było coś dobrego z Polski.....chyba nie.
Daren
2 lata temu
Nie, od dzisiaj. Wiadomo że Polak to kombinator i oszuścik
Tomek
2 lata temu
Za chwilę to sami będziemy jeść nasze polskie mięso. Ludzie, gdzie są kontrole? Kto to wypuszcza z kraju? Przecież są ludzie, którzy mają obowiązek badać bo to ich praca i dostają za to pieniądze...
Sas
2 lata temu
polską firmę Efes-pol Fedai Simsek. ???Jaka to Polska firma?Już prawie nic polskiego nie ma w Polsce !!!
bCZtoaqz
Grzegorz
2 lata temu
Najlepiej to wyjść z UE wszyscy na tym lepiej skorzystają..
lewy59
2 lata temu
pazerność kiedyś w ofercie skupu były chodźcie i braki i o czym mowa
realStuff
2 lata temu
Dopoki ludzie spod znaku katolickiego krzyzyka beda u wladzy... nic sie nie zmieni w Polsce na lepsze. Moralnosc na poziomie szamba. Tfu.
Piłat
2 lata temu
DOBRE,BO POLSKIE.
Sanmonella
2 lata temu
Salomonella w lodziarni z cicha tysiąc rozwolnień w centrum Wałbrzycha! Gorszące sceny podczas wesela Salomonella, Salomonella!
Piłat
2 lata temu
DOBRE BO POLSKIE.MOŻNA JEŚĆ NAWET Z PLEŚNIĄ.
...
Następna strona