Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Salmonella w polskim mięsie. Po Czechach groźną bakterię odkryli Słoweńcy

118
Podziel się:

Obecność salmonelli w kolejnych partiach mięsa wołowego i indyczego z Polski odkrył słoweński urząd ds. bezpieczeństwa żywności. Wcześniej bakterię w polskim mięsie wykryły także czeskie służby.

Feralne mięso z Polski zostało wyprodukowane przez firmę Efes-pol Fedai Simsek.
Feralne mięso z Polski zostało wyprodukowane przez firmę Efes-pol Fedai Simsek. (Fotolia)
bFecJnjF

Jak informuje agencja informacyjna STA, przeznaczone na kebab mięso z Polski zostało wyprodukowane przez polską firmę Efes-pol Fedai Simsek. Importer - słoweńska firma Alebon wycofała trzy partie mięsa o łącznej masie 45 kg.

Money.pl zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa o komentarz. Zaktualizujemy tekst, gdy otrzymamy odpowiedź.

bFecJnjH

To kolejna partia mięsa z Polski, do którego zastrzeżenia zgłosiły słoweńskie służby sanitarne. Wcześniej obecność salmonelli a także ślady leku weterynaryjnego, znaleziono w próbkach pobranych z partii 5,3 tony mięsa na kebaby.

Okazało się, że chore mięso pochodziło z rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka, która w styczniu została zamknięta po wybuchu afery z ubojem chorych krów.

W czwartek czeski minister rolnictwa Miroslav Toman poinformował, że w 700-kilogramowej partii mięsa wołowego z Polski, która trafiła do magazynu pod Pragą, także wykryto groźne dla zdrowia bakterie salmonelli.

bFecJnjN

- Trwające od początku lutego wzdłuż czesko-polskiej granicy wyrywkowe kontrole transportów wołowiny z Polski, prowadzone przez policję, służbę celną i weterynaryjną zostaną w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych rozszerzone na cały kraj - powiedział Toman, cytowany przez PAP.

Toman był też pytany o to, czy rozważa wprowadzenie zakazu importu wołowiny z Polski. O tym, że taka opcja jest możliwa, informował już na początku lutego. Była to reakcja na ujawnienie afery w polskich ubojniach. Trafiały do nich schorowane i padłe zwierzęta, których mięso nigdy nie powinno trafić do sklepów.

- O wprowadzeniu zakazu myślimy, ale nic nie możemy teraz z tym zrobić i dlatego, jak mówię, całe mięso, które zostanie sprowadzone z Polski, musi przejść kontrole - powiedział w środę czeski minister rolnictwa.

Tymczasem, jak podało Radio Zet, powołując się na słowa Głównego Lekarza Weterynarii, Czechy nie umieściły informacji o wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie w unijnym systemie ostrzegania RASFF. Tamtejsze służby weterynaryjne nie poinformowały też resortu rolnictwa o tej sprawie.

bFecJnjO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFecJnki
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(118)
Krembrule
3 lata temu
Adamowski jest tylko ideologiem a nie fachowcem
Klo
3 lata temu
Jak pisze radio zet .a wiecie kto wykupil nasze radio.pan za oceanu ktory sponsoruje wszystko co przeciw polsce
Xxx
3 lata temu
Niszczenie naszego rolnictwa w toku.....
bFecJnkj
Ib
3 lata temu
Dziwne to wszystko,bardzo dziwne.
Jo jo
3 lata temu
Czy kiedyś było coś dobrego z Polski.....chyba nie.
...
Następna strona