Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Sami Rosjanie to przyznają. "W 2023 r. czeka nas zagrożenie"

Podziel się:

Rosyjscy analitycy nie mają złudzeń — unijne embargo nałożone na ropę z Federacji Rosyjskiej będzie potężnym uderzeniem w budżet Kremla. W najlepszym przypadku wpływy skurczą się w 2023 roku o 30 mld dolarów, a w najgorszym nawet o 50 mld dolarów.

Sami Rosjanie to przyznają. "W 2023 r. czeka nas zagrożenie"
W 2023 roku rosyjski budżet odczuje embargo na ropę (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Z szacunków rosyjskich analityków wynika, że straty budżetowe Rosji w przyszłym roku mogą wynieść około 30-50 mld dolarów z tytułu embarga na ropę.

Zdaniem analityków cytowanych przez rosyjski "Kommersant", jeżeli cena ropy Ural będzie się utrzymywała powyżej 105 dolarów za baryłkę, to w pełni zrekompensuje to mniejszy eksport na Zachód.

Unijne embargo uderzy rosyjski budżet w 2023 roku

Sytuacja ma się jednak zmienić od nowego roku. Wtedy Federacja Rosyjska w pełni odczuje embargo nałożone przez Brukselę.

W 2023 roku, jak wyjaśnia starsza ekonomistka BCS Global Markets Natalia Lavrova, cytowana przez rosyjski portal — przy niekorzystnym scenariuszu spadku wydobycia o 30 proc. i cenie ropy Ural na poziomie 80 dolarów za baryłkę, dochody budżetu w 2023 roku mogą być o 50 mld USD niższe, niż zakładano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Waloryzacja 500+. "Obietnice się pojawią"

Jednak w przypadku, kiedy cena ropy Ural wzrośnie do 110 dolarów za baryłkę, straty wyniosą "tylko" 30 mld dolarów.

Biorąc pod uwagę zależność Rosji od dochodów z ropy naftowej, w 2023 roku sytuacja budżetowa Rosji może być zagrożona — pisze rosyjski portal.

Unijne sankcje na rosyjską ropę

Unijne embargo na ropę naftową dotyczy surowca sprowadzanego drogą morską. Okres przejściowy potrwa od sześciu miesięcy w przypadku ropy do ośmiu miesięcy w przypadku innych produktów ropopochodnych. Pakiet sankcyjny przewiduje jednak tymczasowy wyjątek embarga dla importu rurociągami do tych państw członkowskich UE, które ze względu na swoje położenie geograficzne są szczególnie uzależnione od dostaw z Rosji i nie mają realnych alternatyw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl