Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Segregacja śmieci. Kurtyka: nowe przepisy nie będą obligiem

193
Podziel się:

Zarządzanie odpadami to droga i skomplikowana sprawa, dlatego nowelizowane przepisy zakładają wprowadzenie indywidualnego systemu kontroli segregacji śmieci dla mieszkańców bloków. Jednak minister klimatu uspokaja: to nie będzie oblig, ustawa tylko dla chętnych gmin.

Segregacja śmieci. Kurtyka: nowe przepisy nie będą obligiem
Indywidualny system rozliczania z segregacji. Nowe przepisy nie będą obligatoryjne (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

- Wprowadzenie systemu indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z obowiązku segregowania odpadów będzie fakultatywne i będzie zależeć od technicznych możliwości samorządów - poinformował PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak doprecyzował, zmiana przepisów nie obejmie wszystkich mieszkańców bloków, dotyczyć to będzie jedynie tych gmin, na które się na to zdecydują.

- W projekcie jest rzeczywiście przepis, który pozwoli gminom podjąć decyzję o indywidualnym rozliczaniu z segregacji właścicieli poszczególnych lokali. Ma to zapobiec zbiorowej odpowiedzialności, w której przez jednego czy kilku mieszkańców, wszyscy muszą ponosić większe opłaty za odpady – powiedział Kurtyka.

Zobacz także: Podatek cukrowy od 2021. Co i o ile zdrożeje?

Kurtyka pytany, czy w ustawie zostaną wskazane jakieś konkretne mechanizmy, z których mogłyby gminy skorzystać, odpowiedział, że nie.

- Dajemy prawną możliwość takiego rozliczenia. Natomiast to od gminy będzie zależeć, jaki system zastosuje, jaki będzie dla niej najwygodniejszy – podkreślił.

Jednym z przykładów miast, które wdrażają system indywidualnej segregacji odpadów jest Ciechanów. W 2019 roku na jednym z osiedli zainstalowano kilka specjalnych pojemników na odpady, które mieszkańcy mogli otwierać przy pomocy otrzymanych naklejek z indywidualnymi kodami.

Jak twierdzą włodarze miasta, rok pilotażu przyniósł pozytywny efekt, ponieważ segregacja odpadów wśród mieszkańców wzrosła z niespełna 10 do 90 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(193)
Elo
3 lata temu
Podatek śmieciowy powinien być wliczony w cenę opakowania. Koniec i kropka. Po co tworzenie dodatkowej biurokracji. Bezmyślne tworzenie prawa.
Obywatel
3 lata temu
Nie rozumiem dlaczego zwykła segregacja śmieci jest dla większości naszego społeczeństwa problemem. Przecież to jest tak proste jak poranny prysznic 😀
Joker
3 lata temu
Co z tego? Jak już otworzę kodem śmietnik to mogę do niego wrzucić cokolwiek. Słaby ten system.
Pawłowicz
3 lata temu
A ja tylko przypomnę, że zgodnie z rozporządzeniem UE za zagospodarowanie odpadów jest odpowiedzialna gmina.
OSZUSTWO
3 lata temu
Pracuje w Norwegi przy segregacji , to jest absolutnie kompletna bzdura. Wszystko jest transportowane z sortowni , oraz od mieszkańców danej gminy w jedno miejsce i wysypywane na jedną hałdę . Tam jeszcze raz za pomocą maszyny , koparki jest segregacja. Czyli złom w jeden kont, wata szklana z izolacji w drugi, tektura w trzeci. Cała reszta jedzie na spalarnie . Wytłumaczenie jest jedno takiego postępowania . Spalarnie regularnie wysyłają kary dla sortowni że niby znaleźli w śmieciach coś czego nie powinny być w piecu.. oczywiście jest to oszustwo . Jest niemożliwością by w konkretniej ciężarówce wychwycić jakiś przedmiot gdzie w ciągu godziny jest kilkadziesiąt aut i setki ton śmieci. Koszty muszą rosnąć bo co innego postawić stalowy kontener dla mieszkańców do wszystkiego a co innego wysyłać kilka specjalistycznych ciężarówek wyposażonych w całą skomplikowaną instalacje hydrauliczną z dozorcami , operatorami i nikt nie wie co tam jeszcze. Uczestniczymy w gigantycznym przekręcie i oszustwie. Tektura która odbierana jest z osiedla za nią płacimy my jako mieszkańcy do firmy, tam ja do prasy i są metry sześcienne za które drugi raz dostanie firma od producenta papieru. Za każdy rodzaj śmieci dostają pieniążki i to nie małe . Średnio to jest około 800 do 1200 zł za tonę .. Na zdrowy chłopski rozum i logikę to właśnie firmy śmieciowe powinny każdemu mieszkańcowi , osiedlu , spółdzielni płacić za ten posegregowany towar,, a już nie napewno odwrotnie ..
...
Następna strona