Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Senat odrzuca ustawę o podwyżkach dla polityków

14
Podziel się:

"To w tym momencie byłoby niemoralne" - powiedziała wicemarszałek Gabriela Morawska Stanecka.

Senat odrzuca ustawę o podwyżkach dla polityków
Senat odrzucił ustawę o podwyżkach dla polityków. (Senat)

W przerwie w obradach Senatu zebrały się komisje, m.in. komisja regulaminowa, komisja etyki i spraw senatorskich. Komisja zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy o podwyżkach dla posłów.

Za głosowało 48 senatorów. Przeciw 45. Tym samym senat odrzucił sejmową ustawę.

W czwartek wieczorem posłowie Sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych jednogłośnie poparli projekt ustawy podnosząc, ministrów, premiera, prezydenta, wojewodów i marszałków województwa.

Zobacz także: Podwyżki dla posłów. Paweł Kowal zmienia zdanie. "Po przemyśleniu jeszcze raz"

Projekt zakładał też wprowadzenie wynagrodzenia dla pierwszej damy.

W piątek, po zaledwie 7 godzinach od pierwszego czytania, ustawa została przyjęta, i to nie tylko głosami partii rządzącej.

Za podwyżkami opowiedzieli się również posłowie opozycji, którzy ściągnęli sobie tym na głowy ogromną krytykę.

Polscy parlamentarzyści nigdy nie byli wśród najlepiej zarabiających polityków. Dwa lata temu, głosami posłów PiS, ich pensje poszły w dół o ok. 20 proc.

Obecne uposażenie posła wynosi dokładnie 8016,7 zł brutto, do tego dochodzi dieta poselska wysokości 2505,2 zł.

Ci posłowie, którzy zasiadają w komisjach, mogą liczyć również na dodatki i przywileje, uzależnione od pełnionej funkcji. Tym samym przykładowi przewodniczący komisji otrzymują dodatkowe 20 proc. uposażenia, ich zastępcy 15 proc., a przewodniczący stałych podkomisji - 10 procent.

Posłom przysługuje również ryczałt na prowadzenie biura w terenie w wysokości 12 tys. 150 zł brutto miesięcznie. Do tego dochodzą: bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji, miejskie prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego; - prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym.

Nie zapominajmy również o zwolnieniu z podatku od kwoty 27 tys. 360 zł w skali roku. Parlamentarzyści mogą jednocześnie skorzystać z kwoty wolnej przysługującej każdemu Polakowi, czyli tej wynoszącej 3 tys. 91 zł. Poselska kwota wolna od podatku wynosi tym samym ponad 30 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(14)
j123
2 lata temu
już teraz bez żadnych skrupułów rozkradają Polskę
Gaja
3 lata temu
ja,da opcja walczyła o kasę dla Pierwszej Damy.A ja to uważam za świństwo.Zyje na na koszt podatników.Ubiera się na nasz koszt.Dopuszczam składki ZUS za całą kadencję męża,ale pensji absolutnie NIE.!!PIS nadal stosuje rozdawnictwo,wysyła dzieci z wielodzietnych rodzin na bezpłatne wakacje, mimoze rodzice mają też wielokrotne 500 plus, i ojcowie tych dziecku powinni zapiera....c na te dzieci.Nie sztuka zrobić sztuka utrzymać A PiS nadal produkuje patogie,zamiast zmusić rodziców do pracy.Ja znam wielodzietne rodziny,które są świetnymi ludźmi od dawna.Nie potrzebowali jalmuzny ,A 5am gdzie patologia nie pracuje tylko utrzymuje się z 500 plus piją i baluja i tam PIS jeszcze pomaga finansowo w tej pijatyce.a ja naprawdę jestem zwolennikiem PIS.
Jarema
3 lata temu
Tylko Konferencja była przeciw w 100%
Kocia
3 lata temu
No i podwyżki nie ma. I jak tu żyć za 30 tys. zł na miesiąc? Panie Kaczyński ratuj Pan te pensje posłów, bo będą głodem przymierać!
Pis za podwyż...
3 lata temu
Tylko senatorowie pis byli za przyjęciem podwyżek