Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Setki bloków w Polsce będą produkować prąd i ciepło. Pójdą na to miliony

5
Podziel się:

W niecałe dwa miesiące od uruchomienia naboru programu wsparcia budowy instalacji fotowoltaicznych zarządcy i właściciele budynków wielorodzinnych złożyli 512 wniosków o dofinansowanie, opiewających w sumie na kwotę ponad 31,7 mln zł. Wartość planowanych inwestycji wynosi 79,8 mln zł.

Setki bloków w Polsce będą produkować prąd i ciepło. Pójdą na to miliony
Ponad 500 bloków z fotowoltaiką w ramach rządowego programu (VDE)

Gdy z początkiem lutego, wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchamialiśmy przyjmowanie wniosków, nie przypuszczaliśmy, że nasz program spotka się z tak wielkim zainteresowaniem. Choć nabór dopiero się rozpoczął, już wiemy, że ponad 500 bloków w polskich miastach zamieszkałych przez ponad 33 tys. rodzin zyska wkrótce instalacje OZE produkujące prąd lub ciepło na potrzeby mieszkańców - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Dopłaty do fotowoltaiki. Zasady programu

O dopłaty do fotowoltaiki mogą ubiegać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające posiadające budynki wielorodzinne. Budżet na dopłaty do inwestycji w OZE, a także w inne inwestycje zwiększające efektywność energetyczną budynków wielorodzinnych, wynosi ponad 448 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ustawa wiatrakowa. "Rząd zachował się niepoważnie"

250 złożonych dotychczas wniosków pochodzi ze spółdzielni mieszkaniowych, 241 wniosków złożyły wspólnoty mieszkaniowe, 14 wniosków przesłały TBS-y, a pozostałe pochodzą od innych inwestorów (samorządów, osób fizycznych, zakładów pracy itp.).

Głównym elementem wsparcia będzie Grant OZE dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.

Wsparcie to 50 proc. kosztów przedsięwzięcia netto (czyli bez podatku VAT). By zdobyć grant, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków, dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

Chcemy maksymalnie upowszechniać niskoemisyjne źródła energii. Przyniesie to szereg korzyści dla obywateli, w tym oszczędność energii i pieniędzy, ochronę środowiska i nowe kontrakty dla biznesu. Cieszę się, że nasz program spotkał się z tak wielkim, pozytywnym odzewem - mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Inwestycje będą realizowane w ramach Programu TERMO oraz rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Prezes
2 miesiące temu
A co z tym pradem zrobią? Mogą se oświetlić piwnice, klatki ew podświetlić blok. Od ciepłowni uwolnić się i tak nie mogą i w mieszkaniach tego pradu też nie mogą użyć.
MonsteR
2 miesiące temu
Dobry ruch,za tym pomysłem pójdą niebawem inni.
Anka
2 miesiące temu
Mieszkamy w starej kamienicy a ta należy do spółdzielni. Ta kamienica nie może być termomodernizowana bo siedzi na niej konserwator zabytków i po prostu nie wolno jej obkładać styropianem bo taka ona niby cenna historycznie choć to zwykły budynek bez szału. Jak w przypadku jak my mamy postąpić by spółdzielnia zainstalowała nam panele pv na dachu i pompy ciepła tak by każdy mógł korzystać z dobra natury? Na klatce jest 8 mieszkań w dwóch pionach. Każdy ma inny typ ogrzewania. Jeden ma piec w piwnicy na pellet. Drugi ma gazowe jeszcze inny elektryczne podłogowe i co? Jak to ubrać w OZE? Ktoś mądry wie?
Brawo
2 miesiące temu
Bardzo dobrze
Ziuta
2 miesiące temu
Oki, fotowoltaika będzie na balkonie ale tam nie wolno ciągnąć druta