Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Setki budynków mieszkalnych w Polsce do wyburzenia. Czekają i niszczeją

13
Podziel się:

W 2023 r. inspektorzy wydali nakazy rozbiórki 310 obiektów, bo nie nadawały się do mieszkania. - Niewiele mówi się o kiepskim stanie technicznym wielu istniejących budynków mieszkalnych. Takich stojących na słowo honoru mogą być w kraju tysiące - mówi Marek Wielgo z GetHome.pl, cytowany przez Interię.

Setki budynków mieszkalnych w Polsce do wyburzenia. Czekają i niszczeją
Rozbiórka budynku mieszkalnego. Zdjęcie ilustracyjne (GETTY, Frank Herrmann)

Ponad 2,2 mln Polaków mieszka w domach jednorodzinnych czy kamienicach, wybudowanych ponad 100 lat temu. Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) wskazują, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie - informuje Interia.pl.

Niszczeją, bo ich właścicieli nie stać na remont. W przypadku tak starych obiektów bywa on niezwykle kosztowny.

Jak wskazują dane GUNB, w samym tylko 2023 r. inspektorzy budowlani wydali nakazy rozbiórki 310 budynków mieszkalnych z powodu zaniedbań remontowych. Oznaczają one wysiedlenia mieszkańców, ale w związku z tym, że brakuje lokali zastępczych, takie decyzje wydawane są w ostateczności - wskazuje portal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma

- Postępom budownictwa mieszkaniowego zawsze towarzyszy u nas ogromny rozgłos. Niewiele się natomiast mówi i pisze o kiepskim stanie technicznym wielu już istniejących budynków mieszkalnych. Takich stojących na słowo honoru mogą być w całym kraju tysiące - mówi Interii Marek Wielgo z portalu GetHome.pl. 

Z danych, które przytacza Interia, wynika, że najwięcej rozbiórek nieruchomości mieszkalnych nakazano w województwach:

  • mazowieckim (177),
  • śląskim (151),
  • lubelskim (115).

Ale faktycznie rozebrano tylko 101 z nich. W ciągu ostatnich 10 lat "kolejka" budynków z mieszkaniami do wyburzenia urosła do niemal 2,8 tys. - czytamy. Powód? Zwlekanie z rozbiórkami, które kosztują niemało i są skomplikowanym przedsięwzięciem.

Jakie są koszty rozbiórki starych kamienic?

Koszt rozbiórki kamienicy w Radomiu przy ul. Szewskiej z 1900 roku (dwukondygnacyjna wraz z oficyną) wyceniono w 2023 r. na 200 tys. zł. Miasto szacowało wtedy, że na rewitalizację będzie trzeba wydać natomiast ok. 20 mln zł.

W 2022 r. w Nowym Tomyślu rozebrano kamienicę objętą ochroną konserwatorską, której budowę rozpoczęto w 1875 r. Koszt? Prawie 450 tys. zł.

GUNB nie podaje, ile mieszkań znajduje się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki. Z danych GUS z 2022 r. wynika, że ich liczba przekraczała 6,5 tys., a około 5,9 tys. to pustostany - wskazuje Interia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Rebeliant
3 tyg. temu
Wkrótce większa część polski będzie ruiną. Takie będą skutki zieloniego nieeeładu. Niepotrzebna wojna czy kataklizm. Wystarczą nierządy polskojęzycznych dywersantów w spółce z pożytecznymi idiotami, na liście płac międzynarodowej finansjery. Budynki nieopłacalne w remoncie będzie rozbierać matka natura, te w lepszym stanie postoją nieco dłuzej ale zielony ład je załatwi. Później będą wywłaszczenia i ostatni polacy przestaną być właścicielami czegokolwiek w swoim kraju. Niema czemu się dziwić skoro społeczeństwo cierpi na czteroletnią amnezję i otępienie umysłowe. Ci politycy nie spadli z nieba, nie przyjechali z Moskwy czy Jerozolimy. Stąd pochodzą i tutaj paskudzą. Ktoś przecież sponsoruje ich kampanie, ktoś sklada podpisy pod ich kandydaturą, wreszcie ktoś na nich głosuje w wyborach powszechnych. Obywatele są współwinni ich działaniom.
Ryszard
miesiąc temu
w Warszawie tęczowy rafau chce rozebrać całe osiedle na Sadybie. Stoi od lat ale przeszkadza patodeweloperce. Ciekaw co zrobi z mieszkańcami, pewnie przesiedli ich pod kładkę
A za rogiem
miesiąc temu
już czeka deweloper !
Lokals
miesiąc temu
Miałem stary dom, nienadający się do remontu. /opinia nadzoru budowlanego/ Był jednak wpisany jako zabytek i konserwator nie zgadzał się na wyburzenie. Woziłem się prawnie, ponad 5 lat, aż się sam zawalił. Sprawa trafiła do Sądu, bo konserwator oskarżał mnie o niezabezpieczenie zabytku. /kasy żadnej na to nie dał, chociaż o to, występowałem/ . Ten fakt i opinia nadzoru budowlanego przeważyły, zostałem uniewinniony. Dziś w tym miejscu, stoi mały, gustowny domek w stylu dworkowym w którym sobie szczęśliwie mieszkam z rodziną.
pytam
miesiąc temu
A ile z tych nakazów było na prośbę dewelopera?