Notowania

Przejdź na

Skany mogą położyć tysiące przetargów. Wyrok KIO budzi niepokój przedsiębiorców

W niektórych zamówieniach publicznych zeskanowanie oferty i przesłanie jej w formie PDF spowoduje, że zostanie ona uznana za nieważną. Tak właśnie uznała Krajowa Izba Odwoławcza w precedensowym wyroku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Nowe przepisy mogą spowodować paraliż zamówień publicznych (Fot: Grzegorz Michałowski)

Od października 2018 r. przetargi powyżej progów unijnych muszą być prowadzane w internecie. Papierowe oferty nie są brane pod uwagę, a wykonawcy korzystają ze specjalnej platformy. Część oferentów sporządza najpierw papierowe dokumenty, następnie skanuje i wgrywa na platformę. Nieświadomie mogą tym samym doprowadzić do tego, że ich oferta w ogóle nie będzie brana pod uwagę – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Wszystko za sprawa niedawnego wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, z którego wynika, że zeskanowanie papierowej oferty, opatrzenie jej podpisem elektronicznym i przesłanie mailem nie spełnia wymogów formalnych. Biorąc pod uwagę, że skanowanie ofert i przesyłanie ich w formie PDF jest niemal regułą, najważniejszym przetargom grozi paraliż.

Firmy uciekają z placów budowy nowych dróg

Tak radykalne podejście oznacza, że skanowane oferty nie powinny być w ogóle brane pod uwagę. Jeśli teraz tysiące przedsiębiorców dowie się, że ich oferty są nieważne, nie będą mogli naprawić błędu i ponownie złożyć oferty, gdyż przepisy nie dopuszczają możliwości wycofania oferty i ponownego jej złożenia.

Wykładnia jest zgodna z wcześniejszym stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych. Nie wszyscy eksperci są jednak zgodni co do tego, że oferty złożone w formie skanów powinny być automatycznie odrzucane.

Włodzimierz Dzierżanowski, prezes Grupy Doradczej Sienna wskazuje, że przepisy wymagają jedynie, by oferta była złożona w formie elektronicznej, "a więc może to być plik ze skanem wydruku oferty, byle by był przesłany przez internet i opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym".

Czy są powody do obaw? Jak zauważa "DGP", to dopiero pierwszy takie wyrok, więc trudno przesądzać, czy będzie stanowił początek jednolitej linii orzeczniczej. Jeśli tak się jednak stanie, to wielu wykonawców będzie miało poważny problem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

WaldasOryginał musi być wykaligrafowany Gęsim piórem, a kopie tylko przez niebieska kalkę na maszynie do pisania. Co za kraj :(

22-01-2019

bezmyślność i hipokryzja.teee ochrona środowiska i oszczędzanie energii się kłania... a za chwilę jakaś mądralińska z TV gwiazda będzie się wypowiadała jak to bardzo dba o … Czytaj całość

22-01-2019

fghjklA co za młotki siedzą w tej KIO???

Rozwiń komentarze (26)