Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Skany mogą położyć tysiące przetargów. Wyrok KIO budzi niepokój przedsiębiorców

26
Podziel się:

W niektórych zamówieniach publicznych zeskanowanie oferty i przesłanie jej w formie PDF spowoduje, że zostanie ona uznana za nieważną. Tak właśnie uznała Krajowa Izba Odwoławcza w precedensowym wyroku.

Nowe przepisy mogą spowodować paraliż zamówień publicznych
Nowe przepisy mogą spowodować paraliż zamówień publicznych (PAP, Grzegorz Michałowski)

Od października 2018 r. przetargi powyżej progów unijnych muszą być prowadzane w internecie. Papierowe oferty nie są brane pod uwagę, a wykonawcy korzystają ze specjalnej platformy. Część oferentów sporządza najpierw papierowe dokumenty, następnie skanuje i wgrywa na platformę. Nieświadomie mogą tym samym doprowadzić do tego, że ich oferta w ogóle nie będzie brana pod uwagę – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Wszystko za sprawa niedawnego wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, z którego wynika, że zeskanowanie papierowej oferty, opatrzenie jej podpisem elektronicznym i przesłanie mailem nie spełnia wymogów formalnych. Biorąc pod uwagę, że skanowanie ofert i przesyłanie ich w formie PDF jest niemal regułą, najważniejszym przetargom grozi paraliż.

Zobacz także: Firmy uciekają z placów budowy nowych dróg

Tak radykalne podejście oznacza, że skanowane oferty nie powinny być w ogóle brane pod uwagę. Jeśli teraz tysiące przedsiębiorców dowie się, że ich oferty są nieważne, nie będą mogli naprawić błędu i ponownie złożyć oferty, gdyż przepisy nie dopuszczają możliwości wycofania oferty i ponownego jej złożenia.

Wykładnia jest zgodna z wcześniejszym stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych. Nie wszyscy eksperci są jednak zgodni co do tego, że oferty złożone w formie skanów powinny być automatycznie odrzucane.

Włodzimierz Dzierżanowski, prezes Grupy Doradczej Sienna wskazuje, że przepisy wymagają jedynie, by oferta była złożona w formie elektronicznej, "a więc może to być plik ze skanem wydruku oferty, byle by był przesłany przez internet i opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym".

Czy są powody do obaw? Jak zauważa "DGP", to dopiero pierwszy takie wyrok, więc trudno przesądzać, czy będzie stanowił początek jednolitej linii orzeczniczej. Jeśli tak się jednak stanie, to wielu wykonawców będzie miało poważny problem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Ręce opadają ...
5 lata temu
dla KIO stanowić problem. W wielu przypadkach skan to jedyna możliwość, szczególnie w dokumentacji technicznej z podpisami czy uzgodnieniami na rysunkach. Albo skan albo gołe rysunki bez podpisów.
obevue
5 lata temu
To są jaja. W dobie wszechobecnego internetu chcą papier? Podpis elektroniczy jest bardzo dobrze zabezpieczony, a przede wszystkim wiarygodny. Tym z KIO bym się przyjrzał, bo albo celowo kładą jakieś inwestycje albo celowo chcą anulowania przetargów i wybrania nowych wykonawców albo są zwykłymi prawniczymi ... które wszystko mogą sobie zinterpretować jeśli jest taka potrzeba. W każdym razie to śmierdzi na odległość i jakaś służba powinna to sprawdzić i to natychmiast.
dixi
5 lata temu
Znów kombinacje sądu. W ten sposób odpada tysiące konkurentów a tracimy my wszyscy bo przetargi są sterowane w ten sposób. to pochodzi pod CBA
www
5 lata temu
Nie jestem na bieżąco, ale na pewno nie można wycofać oferty i złożyć nowej? Może ktoś podać konkretny przepis?
złocisty ping...
5 lata temu
wielu wykonawców będzie miało problem?? chyba j raczej wielu zamawiających, bo wykonawcy zrezygnują ze składania ofert. a potem wszystko się posypie i państwo stanie w polu z kartoflami.
...
Następna strona