Notowania

Skarb Państwa doinwestuje Police. Obejmie 5,5, mln akcji

Zarząd Grypy Azoty zawarł umowę inwestycyjną ze Skarbem Państwa. 56,2 mln zł trafią do Polic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

Skarb Państwa obejmie 5,5, mln akcji wykupując każdą z po cenie 10,2 zł. W sumie do Polic trafi 56,2 mln zł - wynika z komunikatu spółki Grypy Azoty.

Spółka zobowiązała się,, że przeznaczy środki w całości na realizację projektu inwestycyjnego obejmującego budowę instalacji do produkcji propylenu oraz polipropylenu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję Skarbu Państwa o wsparciu kapitałowym realizacji Projektu Polimery Police. Jesteśmy przekonani o strategicznym wpływie przedsięwzięcia na rozwój gospodarczy i społeczny Polski, w tym regionu zachodniopomorskiego - wskazuje dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

Jak zaznaczył prezes Wardacki, projekt oznacza m.in. wzrost polskich możliwości eksportowych w obszarze sprzedaży zaawansowanych tworzyw sztucznych i pozwoli dołączyć naszej gospodarce do europejskich liderów rynku, jak Niemcy, Francja bądź Belgia.

- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie również dla Grupy Azoty. Jego realizacja pozwoli na rozszerzenie działalności o atrakcyjny i rosnący rynek tworzyw sztucznych oraz dywersyfikację przychodów ze sprzedaży – podkreśla dr Wojciech Wardacki.

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będzie wchodził: gazoport, infrastruktura logistyczna oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Sercem Projektu mają być instalacje do produkcji propylenu oraz do produkcji polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

- Wreszcie, budowa jednego z największych terminali importowych LPG w Polsce, który będzie w stanie obsługiwać statki o tonażu do 22 tys. ton, poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski - dodał prezes Wardacki.

Całkowity szacowany budżet realizacji Projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 1,2 mld euro stanowić będą nakłady inwestycyjne – m.in. wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze, skapitalizowane koszty wynagrodzeń. Na pozostałą kwotę składać się będą nieskapitalizowane koszty funkcjonowania spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins S.A., koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2019

ggggRosyjski główny udziałowiec Polic byl przeciwny inwestycji ze względu na koszty i wniósł taki zapis w protokole walnego z prawem protestu. No to PIS … Czytaj całość

06-12-2019

siaraA MOZE TEN SKARB PANSTWA MA JAKIES NAZWISKO

06-12-2019

HeheehPrzecież to jakieś grosze 52 miliony do 7.5 miliarda złotych....

Rozwiń komentarze (4)