Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PGO
|
aktualizacja

Skażenie Odry. Prezydent wskazał przyczynę i zapowiedział całodobowy monitoring

34
Podziel się:

Toksyny wydzielane przez "złote algi" były bezpośrednią przyczyną masowej śmierci ryb w Odrze - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami administracji i służb zaangażowanych w monitorowanie oraz akcję oczyszczania rzeki. Jak dodał, substancje te nie są szkodliwe dla ludzi.

Skażenie Odry. Prezydent wskazał przyczynę i zapowiedział całodobowy monitoring
Prezydent Andrzej Duda wskazał przyczynę skażenia Odry (East News, Marek Ciak)

Prezydent przekazał, że podczas narady w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego rozmawiał z przedstawicielami służb i administracji państwowej o przebiegu katastrofy ekologicznej na Odrze. Pomór ryb w drugiej pod względem długości rzece w Polsce obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół. - Dziś wiemy, że powodem katastrofy jest tzw. złota alga, a ściślej toksyna, którą wydziela - przekazał we wtorek 30 sierpnia Andrzej Duda. Nieco ponad tydzień wcześniej na tę samą przyczynę wskazywała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zatrucie Odry. "Ktoś wlał truciznę i rząd o tym wiedział"

Prezydent o katastrofie ekologicznej na Odrze

Prezydent w swoim wystąpieniu starał się tonować nastroje, przekonując, że toksyna wydzielana przez "złote algi" nie jest szkodliwa dla ludzi i nie odkładała się w rybach. - Trwa badanie ostatecznej przyczyny emisji toksyny - wskazał Andrzej Duda. Jak dodał, "udało się zatrzymać zjawisko na Odrze" poprzez postawienie zapór zatrzymujących martwe ryby. Według niego skażona woda zatrzymała się na wysokości Szczecina.

- Nie nastąpiło skażenie wód podziemnych. Szkody są jednak olbrzymie, jeśli chodzi o faunę rzeki, która teraz będzie wymagała odbudowy biologicznej - podkreślił prezydent. - Będziemy poszukiwali przyczyny, w którym momencie nastąpiła emisja toksyny, aby na przyszłość wiedzieć w jakich warunkach może to nastąpić. Zostanie stworzony system 24-godzinnego monitoringu stanu wody - dodał Duda.

Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. - Chcemy, by do 30 września zespoły z Polski i Niemiec zakończyły pracę i przedstawiły wnioski z badań Odry - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa w poniedziałek, po posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska. Minister ochrony środowiska Niemiec Steffi Lemke wskazała, że przyczyny katastrofy ekologicznej nie są jeszcze do końca znane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Laik
2 lata temu
Przepływ na Odrze we W >500 m3/s zasolenie Morza Śródziemnego 3 - 4 g/l Pytanie do Pana Prezydenta ile soli trzeba wrzucić do Odry aby uzyskać takie zasolenie? To są setki jeśli nie tysiąc ton przez co najmniej kilka dni. Kto ma zbiorniki z takimi ilościami soli i zrzuca do Odry?
abc
2 lata temu
drugi Morawiecki, niech uważa na nos
Pinokio
2 lata temu
EU solidarnosci pinadze pinadze pinadze i solidarnosci
bezpodpisu
2 lata temu
Udało się zatrzymać zjawisko na Odrze poprzez postawienie zapór zatrzymujących martwe ryby. Ale przyczyną zjawiska były podobno algi, a nie martwe ryby. Czyżby zapory zatrzymywały również algi? Chyba jakiś błąd logiczny Panie specjalisto.
Twój nick
2 lata temu
Super! Proponuję jeszcze założyć rybom kolczyki w uszach, a żabom podkowy
...
Następna strona