Analizując składowe bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej, najbardziej pogorszyła się ocena obecnej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, która spadła o 2,6 punktu procentowego w porównaniu do lutego. Znaczący spadek odnotowano również w ocenie przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 2,5 punktu procentowego) oraz obecnej sytuacji ekonomicznej Polski (o 1,1 punktu procentowego).
Nie wszystkie składowe BWUK uległy jednak pogorszeniu. Konsumenci lepiej ocenili obecne możliwości dokonywania ważnych zakupów, gdzie nastąpił wzrost o 3,9 punktu procentowego. Nieznacznie poprawiła się także ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych (wzrost o 0,3 punktu procentowego).
W porównaniu do marca 2024 roku, obecna wartość BWUK jest niższa o 2,9 punktu procentowego, co wskazuje na pogorszenie nastrojów konsumenckich w ujęciu rocznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poprawa oczekiwań dotyczących przyszłości
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, który odzwierciedla oczekiwane tendencje konsumpcji w najbliższych miesiącach, wzrósł o 1,0 punkt procentowego w stosunku do lutego, osiągając poziom -9,8. Spośród składowych tego wskaźnika największą poprawę odnotowano w ocenie możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 4,0 punkty procentowe) oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 2,1 punktu procentowego).
Podobnie jak w przypadku bieżącego wskaźnika, również tutaj odnotowano nieznaczną poprawę oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych (wzrost o 0,3 punktu procentowego). Jedynym elementem, który uległ pogorszeniu, była ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, która spadła o 2,5 punktu procentowego.
Warto zauważyć, że w ujęciu rocznym WWUK osiągnął wartość o 4,6 punktu procentowego niższą niż w marcu 2024 roku, co świadczy o pogorszeniu długoterminowych oczekiwań konsumentów.
Badanie GUS uwzględniło również wpływ sytuacji na terytorium Ukrainy na nastroje konsumenckie. W marcu 2025 roku dla 36,0 proc. respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowiła duże zagrożenie dla suwerenności i niepodległości Polski, co oznacza wzrost o 8,0 punktu procentowego w porównaniu do lutego.
Spośród osób uczestniczących w badaniu 44,3 proc. określiło wpływ sytuacji w Ukrainie na swoje odpowiedzi jako umiarkowany, a 16,6 proc. jako znaczny. Dla 39,1 proc. respondentów obecna sytuacja nie miała żadnego wpływu na udzielane odpowiedzi.
W przypadku oceny zagrożenia dla gospodarki Polski, 28,9 proc. badanych uznało sytuację w Ukrainie za duże zagrożenie, 43,3 proc. za przeciętne, 21,4 proc. za małe, a 6,4 proc. nie dostrzegało żadnego zagrożenia.