Notowania

Służba zdrowia. Oddziały są zamykane, bo nie ma kto pracować

Przez ostatnie trzy miesiące zamkniętych zostało 20 oddziałów szpitalnych w Polsce. Powodem jest brak lekarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

- Lekarze składają wypowiedzenia, bo wolą pracować w lepszych warunkach i za wyższe stawki. Dlatego część z nich przechodzi do szpitali w większych miastach - mówi Radiu ZET prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.

W efekcie, jak policzyli lekarze rezydenci, w ostatnich trzech miesiącach zamknięto 20 oddziałów w Polsce. Najczęściej interna i pediatria, podaje Radio Zet.
Lekarzy specjalistów w Polsce brakuje na potęgę. Wiele szpitali boryka się też z brakiem pieniędzy.

Problemy z dostępem do publicznych świadczeń powodują, że pacjenci są gotowi zapłacić za prywatne leczenie i w ten sposób skrócić sobie kolejki do lekarzy.
Obraz nędzy i rozpaczy, coraz to kolejne oddziały są zamykane, a w najlepszym przypadku - zawieszane.

Obejrzyj także: Służba zdrowia to worek bez dna. Kadry i pieniądze to nie wszystko

Jak podawała "Rzeczpospolita", w połowie września oddział pediatryczny zawiesił szpital w Głubczycach w Opolskiem, a w październiku - w Barlinku w Zachodniopomorskiem. Od sierpnia nie działa m.in. chirurgia dziecięca w Cieszynie i neurologia we Wrześni, a widmo zawieszenia pediatrii wisi nad szpitalem w Ostródzie.

A cierpią na tym pacjenci, którzy są miotani od szpitala do szpitala. Są przypadki, że rodząca na najbliższą porodówkę musi jechać 40-50 km.

Nakłady na ochronę zdrowia są w Polsce poniżej minimalnego poziomu bezpieczeństwa, podawała niedawno "Rzeczpospolita". Według Światowej Organizacji Zdrowia powinny sięgać 6 proc. PKB, w naszym kraju to 4,8 proc. Brakuje także lekarzy. Polska, jak wynika z danych OECD i KE, ma wręcz ich najmniej w Europie. Średnia europejska to 3,8 na tysiąc mieszkańców, w Polsce to 2,4.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: służba zdrowia, lekarze, leczenie, zdrowie, opieka zdrowotna, szpitale, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

lamellaniestety, jak mówią sami lekarze, służba zdrowia to studnia bez dna. Ile się nie włoży będzie za mało i t w dużej mierze przez lekarzy. Dlatego należy … Czytaj całość

10-10-2019

oloLekarzy w kamasze, obowiązek pracy w szpitalu i przychodni, zakaz pracy za granicą przez 10 lat po skończeniu studiow itd, niech … Czytaj całość

10-10-2019

HowghZa chwilę najniższa krajowa 4000. Dla niewykwalifikowanego. To ile ma zarabiać lekarz? I dobrze by było, aby w np. w sali operacyjnej tynk nie sypał … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (291)