Słynna huta na sprzedaż. Rząd już ma plan
Rząd chce zabezpieczyć przyszłości Huty Częstochowa, która po roku przestoju ruszyła z produkcją. Węglokoks, wspierany przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przygotowuje ofertę na przetarg. Huta może trafić na listę podmiotów strategicznych, co chroni przed wrogimi przejęciami - informuje serwis wnp.pl.
Ministerstwo Aktywów Państwowych, jak informuje serwis wnp.pl, podejmuje kroki w celu zabezpieczenia przyszłości Huty Częstochowa. Węglokoks, wspierany przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przygotowuje ofertę na nadchodzący przetarg. Huta może zostać wpisana na listę podmiotów strategicznych, co ma chronić ją przed wrogimi przejęciami.
"Skarb Państwa startuje w przetargu jak każdy inny podmiot. Nie ma żadnych szczególnych preferencji, więc po prostu musi być najlepszy" - podkreśla w rozmowie z wnp.pl Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejki stoją całymi dniami. Tak niskie ceny skuszą każdego
Huta Częstochowa po roku ruszyła z produkcją
Węglokoks rozpoczął w poniedziałek oficjalnie wytop stali w piecu łukowym Huty Częstochowa, Za tydzień powinna ruszyć też walcownia zakładu.
Zakład jeszcze w tym miesiącu ma wyprodukować ok. 10 tys. ton stali i zwiększać produkcję do 45 tys. ton miesięcznie około połowy roku.
Równolegle z reaktywacją huty trwa proces jej sprzedaży. 17 lutego ma odbyć się przetarg na sprzedaż majątku huty, wycenionego na blisko 227 mln zł. Węglokoks - jako dzierżawca - ma prawo pierwokupu.
Pod koniec października ub. roku częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie na ogłoszenie upadłości dotychczasowego właściciela huty, spółki Liberty Częstochowa. To upadłość kolejnego prywatnego właściciela zakładu. Produkcja stanęła w nim pod koniec 2023 r., jednak pracodawca do końca sierpnia płacił załodze wynagrodzenia.
Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W segmencie energetycznym grupa jest właścicielem spółki Węglokoks Energia.