Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Smog. Po co dopłacać do pieców węglowych

182
Podziel się:

Czy dopłacanie do nowych pieców węglowych w programie Czyste Powietrze ma sens, skoro rząd zapowiada wyeliminowanie węgla z ogrzewnictwa w miastach do 2030 r.? Piece mogą być problemem do uzyskania zewnętrznego finansowania. Jeśli nie zmienimy zasad, to co roku będziemy dopłacać do instalacji kilku tysięcy kotłów, które za 10 lat i tak trzeba będzie wymienić.

Smog. Po co dopłacać do pieców węglowych
Dopłaty do wymiany pieców. (East News, WOJCIECH STROZYK)

Z około pięciu milionów polskich domów większość jest ogrzewana węglem lub drewnem. Uruchomiony we wrześniu 2018 roku program Czyste Powietrze zakłada ocieplenie 3 mln budynków i wymianę tyle samo starych źródeł ciepła na niskoemisyjne.

W ramach walki ze smogiem Polska od wielu lat dopłaca do wymiany "kopciuchów". Te stare piece na węgiel i drewno nie spełniają żadnych norm emisji i są główną przyczyną fatalnej jakości powietrza w Polsce w sezonie jesienno-zimowym.

Boom na Czyste Powietrze

Łącznie w programie złożono niemal 200 tys. wniosków na 3,6 mld zł. Dotychczas wymieniono ponad 72 tys. starych źródeł ciepła - wynika z danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także: mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?

Najczęściej wybierano kopciuchy na kotły kondensacyjne na gaz - zamontowano tak ponad 30 tys. kotłów gazowych (42 proc.). Na drugim miejscu są kotły na pellet - ponad 16 tys. (23 proc.), na kolejnym - pompy ciepła z wynikiem 12,6 tys. sztuk (18 proc). Z programu Czyste Powietrze dofinansowano też zakup i montaż prawie 11,5 tys. kotłów na węgiel.

Beneficjent zobowiązany jest zrealizować przedsięwzięcie w ciągu 30 miesięcy od złożenia wniosku. Potwierdzeniem dokonania wymiany źródła ciepła jest złożenie wniosku o płatność. To oznacza, że liczba potwierdzonych wymian źródeł ciepła stale się zwiększa wraz ze składanymi wnioskami o płatność - przypomina NFOŚiGW.

Kotły i tak trzeba będzie wymienić

Kotły na węgiel stanowią 16 proc. nowo montowanych źródeł dofinansowanych z flagowego programu walki ze smogiem.

Na początku programu można było nawet wziąć dotację do zakupu źródła ciepła w nowo budowanych domach. Ekolodzy wskazywali na absurd tego rozwiązania. Szybko zrezygnowano ze wspierania nowych budynków ogrzewanych węglem, ale dotacje do pieców węglowych zostały.

Bank Światowy, który doradzał polskiemu rządowi przy programie apeluje o ich likwidację.

Po 2030 r. w miastach nie będzie można palić węglem w celach grzewczych.

Co stanie się ze starymi piecami? Jaki jest sens dopłacania do „kopciuchów”? Czy dopłaty do pieców węglowych będą wciąż realizowane? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tekst: Magdalena Skłodowska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(182)
ramaja
3 lata temu
niech se każdy przemyśli czym ogrzewać ,nie ma teraz jeszcze ekologicznych źródeł do ogrzewania , prąd jest 7 razy droższy od węgla i nie pewny , gaz tak samo , wystarczy ocieplić budynki i masz 50 % mniej spalin .Przyjdzie prawdziwa zima i nic nie będzie działać jak w ameryce , węgiel to podstawa tylko unowocześnić wystarczy.
Karol
3 lata temu
Dostałem dofinansowanie do pieca na pellet. Za radą znajomego kupiłem kepo z oferty wentor. Ma szczelny zasobnik, cicho pracuje i łatwo czyszczący wymiennik. Nie wspominam tu o ekologiczności, nie dokładam się do produkcji smogu.
Wole pelet
3 lata temu
Moim zdaniem zacząć należy od edukacji społeczeństwa. Miliony rządowych pieniędzy, a raczej obywatelskich pieniędzy idą na bezsensowne cele. Możnaby dla dobra wspólnego prowadzić kampanie reklamowe uświadamiające społeczeństwo jak walczyć ze smogiem, jak go nie generować, czym zastąpić kopciuchy, jakiego paliwa używać itd. Wieczne zakazy i nakazy naprawdę nie wpływają pozytywnie na ludzi. Można działać na zasadzie pomocy osobom, które chcą wymienić kocioł, a nie wiedza nawet gdzie pójść ? i co z czym zjeść? ! Dla mnie barDzo pomocny okazał się program CzystePowietrze.eu, dzięki któremu otrzymamalam prawie 30% dofinansowania do ekologicznego kotła EEI PELLETS.
qwerty
3 lata temu
Dajcie ludziom zarobić a problem sam się rozwiąże....
obywatel50+
3 lata temu
a moze ktos wymysli filtry na kominy ? skoro takie moga byc w wielkich kotlowniach to dlaczego by nie na dachach naszych blokow, domow....Polacy sa madrzy i z pewnoscia jakis rozsadny inzynier cos wymysli. Nie dajmy sie zwariowac rodacy.
...
Następna strona