Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Soboń ponad sto razy powtórzył jedno zdanie. Ale to nie koniec

540
Podziel się:

Będziemy wzywać byłego wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia (PiS) przed komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych tak długo, aż odpowie na pytania, które nie tylko komisja, ale i Polacy chcą zadać - przekazał szef komisji Dariusz Joński (KO). Zapadła decyzja, że były wiceszef MAP nie będzie mógł wygłaszać swobodnych wypowiedzi.

Soboń ponad sto razy powtórzył jedno zdanie. Ale to nie koniec
Posiedzenie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Przesłuchanie Artura Sobonia (East News, Wojciech Olkusnik)

W środę po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych.

Soboń znów może zostać wezwany przed komisję

Joński na początku posiedzenia, odniósł się do ubiegłotygodniowego przesłuchania przez komisje byłego wiceszefa MAP Artura Sobonia. Zapowiedział, że komisja będzie wzywać świadka Sobonia "tak długo, aż będzie to potrzebne i tak długo aż odpowie na pytania, które nie tylko my, ale i Polacy chcą zadać w kontekście jego roli w udziale decyzyjnym jeśli chodzi o wybory korespondencyjne".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14

Poinformował, że na stronie jest opinia prawna w sprawie sposobu składania zeznań przed komisją śledczą z 5 czerwca 2017 roku sporządzona na zlecenie Małgorzaty Wassermann (PiS).

"Wykluczyć należy możliwość składania przez osoby wezwane zeznań na piśmie o ile nie są nieme, głuche, tym bardziej zaś odczytywania w ramach zeznań przygotowanych uprzednio dokumentów. Jednocześnie za dopuszczalne można uznać korzystanie przez osobę wezwaną komisję własnych notatek w takim w zakresie, w jakim wyraża na to zgodę organ prowadzący przesłuchanie" - zacytował Joński.

Chcę jasno powiedzieć, nie pozwolę na to, żeby były odczytywane z kartek, notatek, jakiekolwiek zeznania. Świadkowie mają mówić to, co zeznają i to, co wiedzą - oznajmił szef komisji.

Kuriozalne przesłuchanie byłego wiceministra

W piątek komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchiwała byłego wiceministra Aktywów Państwowych Artura Sobonia (PiS) oraz b. posła Porozumienia Michała Wypija. Soboń przeczytał z kartki oświadczenie wstępne, tzw. swobodną wypowiedź. Następnie powołując się na ustawę o komisji śledczej oświadczył, że będzie korzystał z przysługującego mu prawa i uchylał się od odpowiedzi na pytanie, jeśli wykracza ono poza jego wyjaśnienia zawarte w swobodnej wypowiedzi.

Po wypowiedzi Sobonia Joński przeszedł do zadawania pytań. Następnie pytania zadawali wszyscy członkowie komisji. Ten jednak odmawiał odpowiedzi na zdecydowaną większość z pytań p najczęściej ograniczał się do wypowiedzenia jednego zdania, które brzmiało:

Wszystko, co miałem do powiedzenia w objętej przesłuchaniem sprawie, zawarłem w swobodnej części

"Gazeta Wyborcza" podliczyła, że powyższą formułkę, lub bardzo podobne zdanie, Soboń wypowiedział podczas posiedzenia 121 razy.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej w wysokości 3 tys. zł na posła Artura Sobonia (PiS) za bezpodstawne uchylanie się od złożenia zeznań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(540)
Rozpędzić
4 miesiące temu
Kogo wy wybraliście??...starego kłamcę Tuska co nie raz nie dwa już przecież pokazał, że robi dokładnie odwrotnie niż obiecywał. Do "zestawu" koalicjant wszystkich PSL, odklejona lewica i zarozumiały karierowicz konferansjer Hołownia... Nie minęły 2 miesiące rządów tej ferajny a już każdy trzeźwo myślący widzi, że ta koalicja to dramat dla polaków...
Belmondo
4 miesiące temu
Za samo krętactwo już powinien siedzieć
Polak RP
4 miesiące temu
Za robotę się zabrać a nie komisję tworzyć.
ObywatelkaK
4 miesiące temu
WSZYSCY powinni zachować sie jak pan Soboń. Ta "komisyjka" to żart, żenada, próba usprawiedliwienia wywalania dla znajomków NASZYCH PODATKÓW.
KjK
4 miesiące temu
Mogli go spytać jakie ma kompetencje dla zajmowania stanowiska w rządzie skoro nic nie wie i nic nie słyszał.
...
Następna strona