Notowania

Split Payment 2020. Kolejne zmiany już na horyzoncie

Rząd po raz kolejny wyrusza na walkę z luką podatkową. Po wejściu w życie obowiązkowego split payment (MPP) w przypadku transakcji powyżej 15 tys, od 1 stycznia czekają nas kolejne zmiany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Split Payment 2020. Kolejne zmiany już na horyzoncie

Split Payment 2020. Kolejne zmiany już na horyzoncie

Przypomnijmy, że wraz z początkiem listopada br. wprowadzono obowiązkowy split payment w wybranych sektorach gospodarki, natomiast już od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązkowy dla kilku innych obszarów.

Zmiany mają dotyczyć:

  • usług budowlanych,
  • branży paliwowej,
  • dostaw stali, paliw, węgla, złomu, sprzętu elektronicznego i części samochodów.

Oglądaj: Split Payment. Nowy obowiązek dla firm coraz bliżej. Gigantyczne kary za błąd

Zgodnie z ustaleniami tzw. Wieloletniego Planu Finansowego Państwa do ustawy wpisana zostanie lista wyrobów, od których podatek będzie trzeba zapłacić w ciągu 5 dni. Mowa o produktach ropopochodnych. Założeniem tej decyzji jest uściślenie przepisów dot. akcyzy paliwowej. Tym samym resort finansów do końca 2029 roku planuje na procederze zaoszczędzić aż do 82 mld zł.

Split Payment 2020. Podstawowe informacje

Sam Split Payment - zwany MPP - z założenia jest mechanizmem, który ma z założenia zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Sposób jego działania polega na tym, że podczas płacenia faktury na konto sprzedawcy trafia tylko kwota netto.

Choć split payment obowiązuje w Polsce już od ponad roku, to do tej pory był dobrowolny. 1 listopada był jednak momentem wejścia w życie obowiązkowego MPP. Sam system w pierwszej kolejności obejmuje tzw. branże wrażliwe, czyli np. handel złomem, metalami, węglem czy sprzętem elektronicznym.

W sumie chodzi o blisko 150 rodzajów transakcji, wymienionych w załączniku 15. do znowelizowanej ustawy o VAT. Istotna jest też wartość transakcji - powyżej 15 tys. zł.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

Wylewam żaleMam jednoosobową działalność gospodarczą. Zasuwam jak głupi. Muszę odłożyć 1300 zł miesięcznie na swój zus, muszę zapłacić księgowej. Kiedyś … Czytaj całość

13-12-2019

FrytNiewielka ilość komentujących świadczy o tym, że sporo ludzi nie wie co to jest Split Payment. Więcej edukacji, więcej artykułów uświadamiających … Czytaj całość

13-12-2019

POlucjantJa go stosuje już trzy miesiące i jest spoko. z konta Vat płacimy Vat dla innych faktur, a nie ma co spinać pośladków jak by nie wyłudzenia Vat to by … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)