Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Split payment. Dynamiczny wzrost, ponad 27 mln transakcji

42
Podziel się:

Dynamiczny wzrost transakcji dokonywanych przez podatników poprzez mechanizm podzielonej płatności. Widać to nie tylko po samej liczbie transakcji, które od listopada wzrosły skokowo, znacząco rośnie również ich wartość.

Dynamiczny rozwój split payment, skokowy wzrost od listopada
Dynamiczny rozwój split payment, skokowy wzrost od listopada (East News)

Są pierwsze statystyki dotyczące liczby i wartości płatności zrealizowanych przez podatników poprzez mechanizm podzielonej płatności w 2019 r., a więc również okres od momentu wprowadzenia obowiązkowego split paymentu dla niektórych płatności VAT, obowiązujący od 1 listopada ubiegłego roku - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W 2019 r. podatnicy w ramach split paymentu zapłacili już 27,4 mln razy. Wysokość obrotów też była istotnie wyższa niż rok wcześniej - 463 mld zł, podobnie jak wartość podatku VAT - 95,7 mld zł. Istotny wpływ na dynamikę miała zmiana z listopada, kiedy wiele płatności vatowskich zostało obowiązkowo skierowane do mechanizmu podzielonej płatności (MPP).

Widać to już zresztą w październiku, kiedy liczba transakcji znacząco poszła w górę w stosunku do września, bo o 27 proc. Podobna jest dynamika obrotów (26 proc.) i nieco mniejsza VAT na rachunkach podatników (23 proc.). Widać więc, że firmy już zaczęły przygotowywać się do zmian, które miały nastąpić miesiąc później.

Zobacz także: Obejrzyj: Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

W listopadzie nastąpił spektakularny wzrost ruchu w systemie split payment, który nabrał przyspieszenia w grudniu, kiedy liczba transakcji zbliżyła się do 6 mln operacji. Szybciej od liczby przelewów rósł wolumen płatności oraz wartość VAT. W listopadzie przyrost transakcji w stosunku do września wyniósł 67 proc., wolumenu o 88 proc., a podatku aż o 89 proc. W grudniu dynamika przy wysokiej już bazie była następująca: 48, 64 i 66 proc.

"Puls Biznesu" pokazuje dane Krajowej Izby Rozliczeniowej, jest w nich jedynie obrót na rachunkach vatowskich. Brakuje jeszcze informacji o liczbie podatników rozliczających się poprzez split payment, nie wiadomo też, jaki odsetek należnego VAT przeszedł przez konta w ramach MPP.

Dziennik podkreśla, że dane trudno ze sobą zestawić ze względu na krótki okres obowiązywania MPP, a także przez wzgląd na zaburzenia spowodowane przez obowiązek stosowania podzielonej płatności, który wszedł w życie w końcu ubiegłego roku.

Niemniej statystyki opracowane wstępnie przez resort finansów pokazują, jaka jest dynamika płatności podzielonych i jak istotna dla systemu była zmiana wprowadzona 1 listopada 2019 r. System MPP został uruchomiony w lipcu 2018 r. i początkowo miał charakter dobrowolny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
Olo
4 lata temu
Nareszcie znalazł się bat na oszustòw
Adam
4 lata temu
Odsetek firm płaci tych największych ze strachu . Małe nie mogą sobie na to pozwolić . A zreszta po co maja to robić ??? Głupi kraj traci na wszystkim a zyskują tylko kraje ościenne . Mam nadzieje ze ten komunizm szybko padnie
bogdan
4 lata temu
PRZĘDSIĘBIORCA nie traci bo pieniądze pracuja dla budżetu z którego on korzysta.
Radek
4 lata temu
Ogólnie ja czegoś nie rozumiem. Państwo uważa, że pieniądze na koncie Vatowskim należą do nich. No to ja mam taka sprawę, że mam nadpłatę 45k. Prosiłbym o natychmiastowy zwrot. Z jakiej racji mam czekać 60 dni na pieniądze na koncie, skoro rząd pobiera je od razu...
zgodnie z pra...
4 lata temu
Rozliczam się kwartalnie więc przez 3 miesiące gromadzę spore pieniądze którymi nie mogę obracać w między czasie mam też fv kosztowe które obniżają mój podatek VAT więc po trzech miesiącach jak będę się rozliczał z US to zapłacę mniejszy podatek co jest zgodne z prawem ale nie zmienia to faktu że dalej nie mam dostępu do gotówki zgromadzonej na koncie VAT. Także od stycznia moje usługi zdrożały o 50% - p. Morawiecki GOOD JOB. Pan Kaczyński kiedyś powiedział że jak się nie potrafi prowadzić działalności to trzeba ją zamknąć a ja mówię inaczej - podnieść ceny o 50 - 100%.
...
Następna strona