Notowania

Split payment. Dynamiczny wzrost, ponad 27 mln transakcji

Dynamiczny wzrost transakcji dokonywanych przez podatników poprzez mechanizm podzielonej płatności. Widać to nie tylko po samej liczbie transakcji, które od listopada wzrosły skokowo, znacząco rośnie również ich wartość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dynamiczny rozwój split payment, skokowy wzrost od listopada

Są pierwsze statystyki dotyczące liczby i wartości płatności zrealizowanych przez podatników poprzez mechanizm podzielonej płatności w 2019 r., a więc również okres od momentu wprowadzenia obowiązkowego split paymentu dla niektórych płatności VAT, obowiązujący od 1 listopada ubiegłego roku - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W 2019 r. podatnicy w ramach split paymentu zapłacili już 27,4 mln razy. Wysokość obrotów też była istotnie wyższa niż rok wcześniej - 463 mld zł, podobnie jak wartość podatku VAT - 95,7 mld zł. Istotny wpływ na dynamikę miała zmiana z listopada, kiedy wiele płatności vatowskich zostało obowiązkowo skierowane do mechanizmu podzielonej płatności (MPP).

Widać to już zresztą w październiku, kiedy liczba transakcji znacząco poszła w górę w stosunku do września, bo o 27 proc. Podobna jest dynamika obrotów (26 proc.) i nieco mniejsza VAT na rachunkach podatników (23 proc.). Widać więc, że firmy już zaczęły przygotowywać się do zmian, które miały nastąpić miesiąc później.

Obejrzyj: Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

W listopadzie nastąpił spektakularny wzrost ruchu w systemie split payment, który nabrał przyspieszenia w grudniu, kiedy liczba transakcji zbliżyła się do 6 mln operacji. Szybciej od liczby przelewów rósł wolumen płatności oraz wartość VAT. W listopadzie przyrost transakcji w stosunku do września wyniósł 67 proc., wolumenu o 88 proc., a podatku aż o 89 proc. W grudniu dynamika przy wysokiej już bazie była następująca: 48, 64 i 66 proc.

"Puls Biznesu" pokazuje dane Krajowej Izby Rozliczeniowej, jest w nich jedynie obrót na rachunkach vatowskich. Brakuje jeszcze informacji o liczbie podatników rozliczających się poprzez split payment, nie wiadomo też, jaki odsetek należnego VAT przeszedł przez konta w ramach MPP.

Dziennik podkreśla, że dane trudno ze sobą zestawić ze względu na krótki okres obowiązywania MPP, a także przez wzgląd na zaburzenia spowodowane przez obowiązek stosowania podzielonej płatności, który wszedł w życie w końcu ubiegłego roku.

Niemniej statystyki opracowane wstępnie przez resort finansów pokazują, jaka jest dynamika płatności podzielonych i jak istotna dla systemu była zmiana wprowadzona 1 listopada 2019 r. System MPP został uruchomiony w lipcu 2018 r. i początkowo miał charakter dobrowolny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mpp, vat, split payment, podatki, podatnicy, mechanizm podzielonej płatności, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2020

jarząd dba głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to … Czytaj całość

20-01-2020

ProducentSplit Payment to durny pomysł, ponieważ zmniejsza płynność Przedsiębiorców, a zatem ogranicza reinwestycje. W wielu sektorach biznesu strona popytowa … Czytaj całość

20-01-2020

polakJeszxcze jeden bat na przedsiebiorcow aby nie mogli rozwijac firmy, tylko trzymac na koncie vat zamrozone pieniadzre. A tyle się mówi o ineestowaniu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)