Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Split payment. Niejasne przepisy dotyczące prawa do błędu

8
Podziel się:

Niejasne przepisy w sprawie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) wzmacniają przewagę urzędnika skarbowego nad przedsiębiorcą. W końcu to pracownicy fiskusa będą uznaniowo decydować – uznać błąd za dopuszczalny czy przywalić karę.

Split payment - mechanizm obowiązkowy, prawo do błędu iluzoryczne
Split payment - mechanizm obowiązkowy, prawo do błędu iluzoryczne (iStock.com)

Od dwóch miesięcy część przedsiębiorców musi rozliczać się z kontrahentami z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment). To znaczy wysłać przelew podzielony na dwie części – kwotę netto na jedno konto, naliczony VAT na drugie.

Jeśli tego nie zrobi, fiskus może nałożyć na niego 30-procentową karę. Przepisy w tej sprawie są wyjątkowo niejasne.

- Co do zasady dokonanie płatności za nabyte towary lub usługi z pominięciem obowiązkowego mechanizmu płatności przede wszystkim jest zagrożone 30 proc. sankcją. Jednak fiskus nie powinien jej stosować, jeżeli dostawca lub usługodawca rozliczył całą kwotę podatku wynikającą z faktury – tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą” Aleksander Słysz, doradca podatkowy.

Zobacz także: Nowy obowiązek dla firm coraz bliżej. Gigantyczne kary za błąd

W końcu określenie "rozliczył" jest nie tylko nieprecyzyjne, ale nawet niezdefiniowane w polskim prawie - nie wiadomo, czy chodzi o ujęcie kwoty w dokumentach czy może zlecenie płatności z uwzględnieniem danej kwoty.

Ponadto przepisy o split payment nie wyjaśniają, jakie kroki powinna podjąć skarbówka, nim nałoży na przedsiębiorcę, który się pomylił, karę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
K.Olczak
4 lata temu
Niektóre programy pomagają uwidocznić czy płatność została podzielona. W moim programie do zarządzania dodali takie automatyczne info na fakturach https://firmao.pl/register
Jacek
4 lata temu
Gdy nastal Morawiecki rozpoczal wrecz jawnie kryminalna nagonke na przedsibiorcow ! Zachdnie koncerny otoczyl natomist przywilejami ! To jawnie bezczelna antypolsjka dzialalnosac !
sdf
4 lata temu
zawsze tak namieszają,że ludzie coraz głupsi
al
4 lata temu
a jak o swoje prawa walczą górnicy ?trzeba brać przykład a nie cicho dyskutować pomiędzy sobą
ja
4 lata temu
rząd dba głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.