Notowania

Spółki państwowe. Polska Grupa Zbrojeniowa oczekuje 2 mld zł dofinansowania

Prezes PGZ Witold Słowik uważa, że państwowa spółka zbrojeniowa wymaga 2 mld zł dofinansowania, by osiągnąć konkurencyjność. We wtorek przedstawił plany jej rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGZ)
Prezes PGZ Witold Słowik

- Zabiegamy o podniesienie kapitału, ażeby mieć środki na realizację planów inwestycyjnych, chcemy szukać również innych sposobów finansowania - powiedział Witold Słowik, cytowany przez PAP. To już czwarty za rządów PiS prezes PGZ, swoje stanowisko piastuje dopiero pięć miesięcy.

We wtorek wraz z wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem przedstawił sejmowej komisji obrony plany rozwoju spółki. Ocenił, że doinwestowania wymagają nie tylko zakłady, które mają kłopoty, ale także te, które osiągają dobre wyniki i nie narzekają na zamówienia.

- Polska Grupa Zbrojeniowa wymaga ok. 2 mld zł inwestycji, by być konkurencyjna - ocenił Słowik. Dodał, że takich pieniędzy spółka sama nie wypracuje. Zarówno w 2016, jak i w 2017 roku zanotowała stratę przekraczającą 100 mln zł.

Obejrzyj: Gwiazdowski o Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Mówią, że nie ma dobrej produkcji"

Pod kierownictwem Witolda Słowika PGZ chce osiągnąć możliwość produkcji prochów wielobazowych i amunicji kierowanej. PGZ pracuje też nad nowym bojowym wozem piechoty Borsuk czy pojazdem minowania narzutowego Baobab. Spółka chce wziąć udział w programie śmigłowca Kruk, w którym mogłaby złożyć ofertę razem z włoskim Leonardo, właścicielem PZL-Świdnik.

Grupa, która składa się z 63 spółek, jest niemal całkowicie uzależniona od zamówień rządowych. Na ok. 5 mld zł rocznych przychodów 4 mld zł pochodzą z kontraktów zawartych z MON.

Plan Witolda Słowika zakłada centralizację grupy i skończenie z wewnętrzną konkurencją o kontrakty. - Chcemy tego uniknąć - zadeklarował. Trwa też konsolidacja zakupów dla grupy, która ma przynieść 10 proc. oszczędności.

Śledztwo w sprawie oszustwa wobec spółki zależnej od Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Prokuratura bada sprawę oszustwa na szkodę spółki Cenzin. Ta należy do PGZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakłady zbrojeniowe, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

KarolTa sama historia co ze stadninami. Wpuszczasz do firmy ekspertów z PiS i w rok, dwa zbankrutują ci kazdą firmę. Nawet monopolistę.

19-03-2019

po szmal do ryżego!Zgłoście sprawę ryżemu,temu od zielonej wyspy,on wam nie odmówi. Nie takie sprawy rozwiązywał! Najlepiej poszło mu ze szmalem tych, którzy … Czytaj całość

20-03-2019

bubadawać pieniędze bo produkcja mioteł motorowych macierewicza bardzo drogo kosztuje. o kosztach uczonych ekspertów od gnoju i kurzu to już nawet nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)