Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Spółki państwowe. Polska Grupa Zbrojeniowa oczekuje 2 mld zł dofinansowania

4
Podziel się:

Prezes PGZ Witold Słowik uważa, że państwowa spółka zbrojeniowa wymaga 2 mld zł dofinansowania, by osiągnąć konkurencyjność. We wtorek przedstawił plany jej rozwoju.

Prezes PGZ Witold Słowik
Prezes PGZ Witold Słowik (PGZ)

- Zabiegamy o podniesienie kapitału, ażeby mieć środki na realizację planów inwestycyjnych, chcemy szukać również innych sposobów finansowania - powiedział Witold Słowik, cytowany przez PAP. To już czwarty za rządów PiS prezes PGZ, swoje stanowisko piastuje dopiero pięć miesięcy.

We wtorek wraz z wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem przedstawił sejmowej komisji obrony plany rozwoju spółki. Ocenił, że doinwestowania wymagają nie tylko zakłady, które mają kłopoty, ale także te, które osiągają dobre wyniki i nie narzekają na zamówienia.

- Polska Grupa Zbrojeniowa wymaga ok. 2 mld zł inwestycji, by być konkurencyjna - ocenił Słowik. Dodał, że takich pieniędzy spółka sama nie wypracuje. Zarówno w 2016, jak i w 2017 roku zanotowała stratę przekraczającą 100 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Gwiazdowski o Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Mówią, że nie ma dobrej produkcji"

Pod kierownictwem Witolda Słowika PGZ chce osiągnąć możliwość produkcji prochów wielobazowych i amunicji kierowanej. PGZ pracuje też nad nowym bojowym wozem piechoty Borsuk czy pojazdem minowania narzutowego Baobab. Spółka chce wziąć udział w programie śmigłowca Kruk, w którym mogłaby złożyć ofertę razem z włoskim Leonardo, właścicielem PZL-Świdnik.

Grupa, która składa się z 63 spółek, jest niemal całkowicie uzależniona od zamówień rządowych. Na ok. 5 mld zł rocznych przychodów 4 mld zł pochodzą z kontraktów zawartych z MON.

Plan Witolda Słowika zakłada centralizację grupy i skończenie z wewnętrzną konkurencją o kontrakty. - Chcemy tego uniknąć - zadeklarował. Trwa też konsolidacja zakupów dla grupy, która ma przynieść 10 proc. oszczędności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Andrx
3 lata temu
Ciekawe jaki chłam produkujś skoro wszystkie zamówienia są rządowe , niczego nie są w stanie wyeksportować żeby zarobić. cała bajka o naszych super produktach.
buba
3 lata temu
dawać pieniędze bo produkcja mioteł motorowych macierewicza bardzo drogo kosztuje. o kosztach uczonych ekspertów od gnoju i kurzu to już nawet nie wspomnę.
po szmal do r...
3 lata temu
Zgłoście sprawę ryżemu,temu od zielonej wyspy,on wam nie odmówi. Nie takie sprawy rozwiązywał! Najlepiej poszło mu ze szmalem tych, którzy oszczędzali w OFE! Kilka minut i 150 mld poszło, nie wiadomo na co!Niech się osobiście tym zajmie, 4 mld to dla niego pikuś!Wały przeciwpowodziowe też zbudował!
Karol
3 lata temu
Ta sama historia co ze stadninami. Wpuszczasz do firmy ekspertów z PiS i w rok, dwa zbankrutują ci kazdą firmę. Nawet monopolistę.